В Україні понад 4 тисячі людей перебувають у психлікарнях без нагальної потреби

В Україні понад 4 тисячі людей перебувають у психлікарнях без нагальної потреби

Ексклюзивно
В Україні понад 4 тисячі людей перебувають у психлікарнях без нагальної потреби
Команда розслідувачів Суспільного

В українських психлікарнях утримуються понад чотири тисячі людей, які не потребують госпіталізації та складного лікування.

Журналісти Суспільного провели власне дослідження, щоб встановити, скільки у психіатричних лікарнях перебуває хворих, які не потребують лікування у стаціонарі, а лише догляду та нескладної підтримувальної терапії.

Нині в Україні діє 55 психіатричних лікарень. Окрім них, у кожній області є психоневрологічні диспансери або ж центри психічного здоров’я, а також психіатричні відділення при багатопрофільних лікарнях. Реформа медицини змінила підхід до фінансування психіатрії — і класичні психлікарні, відкриті ще за часів СРСР, залишилися недофінансованими. Одна з причин недофінансування — так звані соціальні хворіПацієнти, які через довготривале перебування у психіатричних лікарнях (в деяких випадках – більше 30 років безперервної госпіталізації) втратили родину, або ж лікарням не вдається знайти їхніх родичів..

Суспільне
Вільшанська психлікарня. Команда розслідувачів Суспільного

4 травня міністр охорони здоров’я Максим Степанов під час урядового брифінгу озвучив, що в Україні є 22 тисячі людей з хронічними психічними захворюваннями.

"Це тяжкі хворі, більшість з яких втратила соціальні зв’язки. Їх не можна виписувати. Не можна просто так закрити лікарні і виписати їх на вулицю", — заявив тоді міністр.

Суспільне телефоном опитало керівників всіх 55 психлікарень в Україні і встановило, що станом на червень у їхніх закладах перебувало близько 4200 соціальних пацієнтів. Тобто це п’ята частина від усіх психохроніків, про яких говорив міністр Степанов.

У зв’язку з реформою кількість соціальних хворих, яких роками утримували за кошти медичного бюджету, зменшилася. Частину вдалося перевести в інтернати, які підпорядковуються Міністерству соціальної політики.

Для інших соціальних або не вистачає місць у психоневрологічних інтернатах, або вони взагалі не мають документів, що посвідчують особу.

Як підрахували журналісти Суспільного, у п’яти українських психіатричних лікарнях кількість соціальних пацієнтів становила понад 50%. В лікарні у Вільшанах Хустського району на Закарпатті 80% пацієнтів – соціальні. У Буданові Тернопільської області їх 60%.

Лише у чотирьох закладах, в які зателефонували журналісти, не було соціальних хворих. У переважній більшості лікарень роками жили люди, яких виписати було проблемно – і таку проблему до цього року не вирішували.

Активно шукати родичів чи місця в інтернатах, аби виписати соціальних хворих, лікарні почали, лише коли НСЗУ припинила багаторічну практику виділення коштів з медичного бюджету не на лікування, а на догляд за пацієнтами з психічними розладами.

"У нас дуже часто психіатричні клініки виконують роль притулків або закладів, які надають соціальну допомогу. І це неправильно. Є медичний бюджет, і він має йти виключно на медичні послуги. Я при всьому бажанні не можу направити кошти і сплатити за щось, що не є медичною послугою", — заявила Суспільному т.в.о. голови Національної служби здоров’я Оксана Мовчан.

Наразі проблема з соціальними хворими не вирішена, проте у лікарень та їхніх власників, обласних і міських рад, є кілька варіантів. Один із них — перепрофілювання неефективних психіатричних лікарень у психоневрологічні інтернати, розширення нинішніх інтернатів та створення закладів нового типу для людей з психічними захворюваннями, які ще мають можливість повернутися у соціум. Завдяки новим закладам можна було б звільнити місця в інтернатах для пацієнтів, які потребують постійного догляду.

Також з цього року уже діє закон про соціальні послуги. Після ухвалення Кабміном додаткових нормативно-правових рішень він дозволить медичним закладам надавати соціальні послуги та отримувати фінансування не лише з медичного бюджету, а й з коштів, виділених на соціальний захист населення.

Журналісти Суспільного також провели розслідування, чому українським психіатричним лікарням було вигідно утримувати соціальних хворих та як українська психіатрія позбавила тисячі людей шансу на повернення до життя у суспільстві, ізолюючи пацієнтів на десятки років за масивними залізними дверима та заґратованими вікнами.

Читайте і дивіться повну версію розслідування: Сто років ізоляції. Яких змін потребує психіатрична система в Україні

Головні історії тижня в одному листі

Підписатися на розсилку Суспільного
Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди