Як з 1 квітня працюватимуть е-рецепти. Пояснення сімейної лікарки з Харківщини

Як з 1 квітня працюватимуть е-рецепти. Пояснення сімейної лікарки з Харківщини

Як з 1 квітня працюватимуть е-рецепти. Пояснення сімейної лікарки з Харківщини
Харківська поліклініка №24. Січень 2023 рік. Фото: Суспільне Харків

Більша відповідальність лікаря за виписані пацієнту медикаменти та зменшення шкоди від самолікування — такі переваги від впровадження МОЗ е-рецепту називає сімейна лікарка приватної практики з Харківщини Анастасія Спасібо. За її словами, лікарі не нав'язуватимуть пацієнту дорожчі ліки з впровадженням електронного рецепта, а виписуватимуть рецепт з діючою речовиною, вибір, що купляти, пацієнт ухвалюватиме в аптеці.

Як з 1 квітня на Харківщині працюватиме е-рецепт: розмова Українського Радіо Харкова з Анастасією Спасібо.

У квітні рецептурні ліки можна буде придбати за електронним рецептом — як до цього ставитеся ви, ваші колеги?

Ця новина вже не така і новина для нас, тому що впровадження електронного рецепта на антибактеріальні препарати відбулося ще минулого року. Я вважаю, що це кроки, які потрібні нашій медичній системі й позитивно ставлюсь до впровадження електронного рецепта.

Шкода від самолікування вона в Україні досить велика. Навіть сьогодні я мала такий випадок у своїй практиці, пацієнтка звернулася з болями в серці, вже під час анамнезу починаємо з'ясовувати, що вона самостійно сама собі призначила певний препарат і приймала його, добре, що все обійшлося, бо вона звернулась на третій день прийому цього препарату, а якби вона не звернулась і далі продовжувала приймати, то наслідки могли б бути ще гіршими.

Чи не ускладнює виписування е-рецепта вашої роботи?

Для лікаря це не є ускладненням роботи, навпаки — досить позитивна зміна для лікарів, тому що тепер не пацієнти самі обирають собі лікування і самі призначають собі, а вони дійсно мають звернутися до спеціаліста, щоб був призначений антибактеріальний препарат, наприклад.

Пацієнт приходить на прийом до лікаря і після огляду, проведення певних діагностичних процедур, лікар приймає рішення про те, що даному пацієнту потрібен буде антибактеріальний препарат. І лікар його виписує, в електронній картці ми робимо запис.

Тобто ми й раніше вже робили записи пацієнтам електронні, працювали в електронній системі охорони здоров'я, і тому зараз це можливо на 30 секунд довше, ніж було.

Читайте також: Ліки за рецептами: у МОЗ пояснили, що змінюється з 1 квітня

А як пацієнт чи пацієнтка отримують е-рецепт?

Цей рецепт приходить пацієнту на телефон у вигляді смс-повідомлення.

Тобто цей функціонал можна порівняти з програмою "Доступних ліків"?

Так, функціонал однаковий. Якщо пацієнт, наприклад, має певні проблеми або труднощі, смс не надійшла, то ми можемо цей рецепт видрукувати і поставити свою печатку, а пацієнт, маючи цей номер роздрукованого електронного рецепта, може звернутись до аптеки.

Потім сам провізор має вносити кудись дані?

Так, він бере цей номер, який проходить в СМС, і вносить систему. Я не бачила, як саме це у провізора відбувається, тобто що вони, куди заносять, але знаю, що вони бачать все, що ми виписали, діючу речовину, дозування, кратність прийому, і видають препарат.

Яка ще є позитивна в цьому річ. При формуванні електронного рецепта ми не пишемо торгових назв препаратів, ми пишемо лише діючу речовину, тобто в аптеці пацієнту вже можуть запропонувати препарати як вітчизняні, так і закордонні. Тобто пацієнт сам робить вибір цінової категорії, ми не наполягаємо на конкретному якомусь препараті.

Буде вибір або паперовий рецепт, або електронний, от з вашої практики, що більше обирають люди, яку форму?

Електронний — це важливіше, тому що електронна інформація зберігається в єдиній базі даних і її вже звідти не можна видалити, виправити, тобто лікар буде також нести більшу відповідальність за те, що він призначає.

Якщо технічно неможливо виписати е-рецепт, наприклад, відсутня електрика, зв'язок, тоді так, паперові ще потрібні.

Що відомо

  • Міністерство охорони здоров'я України з квітня запускає третій етап впровадження електронних рецептів на ліки.
  • З 1 квітня на Харківщині діятимуть нові правила продажу ліків. Список рецептурних препаратів не розширюватимуть, але продавати їх будуть виключно за електронними та паперовими рецептами.
  • З 1 серпня 2022 року МОЗ почало впроваджувати електронний рецепт на антибіотики. Така можливість є доступною в закладах, які підключені до електронної системи охорони здоровʼя (ЕСОЗ).
  • З 1 листопада 2022 року в Україні запровадили електронний рецепт на ліки, що містять наркотичні засоби та психотропні речовини. Такий рецепт дійсний 10 діб.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube

На початок