"Це називається одним словом: окупація" — релігієзнавець про УПЦ (МП) в Лаврі

"Це називається одним словом: окупація" — релігієзнавець про УПЦ (МП) в Лаврі

Києво-Печерська Лавра УПЦ МП 29 березня 2023
Церковні бані на території Києво-Печерської Лаври, Київ, 19 березня 2023 року. Мінкульт розриває з УПЦ (МП) договір оренди частини територій заповідника. Монахи мали залишити Нижню Лавру до 29 березня, але не зробили цього. Фото: Владислав Мусієнко/Суспільне

29 березня закінчився договір оренди між національним заповідником "Києво-Печерська лавра" та УПЦ (МП). Предстоятель Православної церкви України митрополит Епіфаній призначив виконувачем обов’язків настоятеля Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври архімандрита Авраамія (Лотиша) — той перейшов з УПЦ (МП) в ПЦУ та закликав зробити те саме і ченців Лаври. Проте речник УПЦ (МП) Климент, заявив що вони не планують виїжджати з Лаври та подають позов проти заповідника. Вранці 30 березня священники УПЦ (МП) все ще проводили у Лаврі богослужіння. Релігієзнавець, кандидат політичних наук, пресофіцер 112-ї бригади ТРО, речник Генштабу ЗСУ Андрій Ковальов розповів Українському Радіо про проукраїнське крило серед братії Києво-Печерської лаври, оксюморон УПЦ (МП), та про те, чи будуть виганяти монахів з території Лаври.

Про УПЦ (МП)

УПЦ (МП) — це оксюморон. Як гарячий сніг. Йдеться про російську православну церкву в Україні. Існує міф: щось у Лаврі належить Московському патріархату чи було збудовано за його кошти. Але все, що на території Лаври, заповідника, усі приміщення, печери, келії та храми належать народові України. А розпоряджається цим від імені українського народу заповідник, який надає це в оренду.

Про проукраїнське крило серед братії Києво-Печерської лаври

Воно було протягом 30 років існування відродженого монастиря. Московський патріархат з’явився в Україні у його сучасному вигляді 1992 року, внаслідок розкольницького так званого Харківського собору. Тоді частина єпископату на замовлення Москви, не попередивши тодішнього настоятеля Філарета (Денисенка), проголосили створення в Україні Московського патріархату і запросили з Ростова єпископа, громадянина Росії українського походження Володимира (Сабодана). У різні моменти існування монастиря українське крило було більшим чи меншим. Відколи монастир очолює митрополит Павло (Лебідь), він переслідував активістів цього крила, карав їх за надмірний патріотизм чи націоналізм, як він сам каже.

Києво-Печерська Лавра, Павло Лебідь, УПЦ МП, 29 березня 2023 року
Києво-Печерська Лавра, Павло Лебідь, УПЦ (МП), 29 березня 2023 року. Фото: Владислав Мусієнко/Суспільне

Ці монахи раніше не переходили до ПЦУ, бо вони є дисциплінованими ченцями. Люди, які дали чернечі обітниці, їх дотримуються. Тож вони терпіли ситуацію в умовах, що склалися, адже люблять Києво-Печерську лавру і хочуть продовжувати тут служити. На жаль, у них не було альтернативи. Зараз завдяки діям влади й спротиву, який чинять ЗСУ, у цієї частини братії з’явилась можливість створити окремий монастир ПЦУ, від імені якого можна звертатися до заповідника з проханням укласти угоди на оренду келій та храмів для потреб братії ПЦУ. Я переконаний, з кожним днем тих, хто переходить з монастиря УПЦ (МП), ставатиме більше. Павло (Лебідь) не може себе називати намісником, бо з точки зору православних канонів, цим він вчиняє злочин. Відтепер є канонічний намісник архімандрит Авраамій (Лотиш) — людина надзвичайно проукраїнська, яку не раз карав Лебідь за те, що Авраамій молився за ЗСУ й Україну.

Читайте також: "Це удар по ідеології "русского міра" — чи покидають УПЦ (МП) Києво-Печерську Лавру

Як швидко можуть надати приміщення Лаври громаді, яку очолює Авраамій

В УПЦ (МП) сплив час оренди. Вони вже обачно вивезли речі вантажівками до ангарів, які для них орендував колишній нардеп та олігарх Вадим Новінський. Також він орендував санаторій на околиці Києва, куди переселять семінаристів, обслуговуючий персонал та охоронців Павла і самої Лаври. За підсумками закінчення угоди оренди, має розпочати роботу комісія, що буде вивчати ситуацію з виселенням, має взяти під контроль будівлі, дослідити, чи не вивезена державна власність, музейні експонати та ікони, які передавалися не у приватну власність Лебедя, а монастирю або ж заповіднику.

Києво-Печерська Лавра, виселення ченців УПЦ (МП), 28 березня 2023 року
Києво-Печерська Лавра, виселення ченців УПЦ (МП), 28 березня 2023 року. Фото: Владислав Мусієнко/Суспільне

Чи будуть виганяти монахів з території Лаври

Вони хочуть створити картинку, як українська влада буде викидати представників Московського патріархату з Лаври. Для того, щоб легітимізувати слова Путіна про переслідування "православних русскоязичних". Але ми чули від нашої влади, що ніхто не збирається виганяти монахів з території Лаври, вони зможуть там проживати. Проте, якщо вони не є серед братії, котра орендує приміщення Києво-Печерської лаври, їхнє проживання буде нелегальним і незаконним. Очевидний вихід — перейти до монастиря ПЦУ.

Уявіть, 30 років тому ви здали квартиру в оренду знайомим. За ці роки вони зруйнували стіни, розламали меблі, поміняли замки. Ви приходите і кажете: "Виїжджайте, я хочу розірвати з вами угоду". А квартиранти відповідають: "Нам ця квартира така рідна, ми вже себе вважаємо тут власниками". Саме так зараз поводиться Московський патріархат на території Лаври. Це називається одним словом: окупація.

Читайте також

На початок