Недопереселені. Як переживають наслідки вибуху кияни, життя яких він змінив

Недопереселені. Як переживають наслідки вибуху кияни, життя яких він змінив

Ексклюзивно
Недопереселені. Як переживають наслідки вибуху кияни, життя яких він змінив Суспільне, Олександра Чернова

21 червня в київській багатоповерхівці на вулиці Крушельницької стався вибух газу, який забрав життя вже п'ятьох людей. Станом на вечір 22 червня на тимчасове переселення до школи-інтернату на Харківському шосе записалися понад 50 осіб з епіцентру трагедії та прилеглих будинків. Поки влада вирішує, куди відселяти мешканців, кореспондентка Суспільного побувала в їхньому тимчасовому прихистку в інтернаті та поспілкувалася з однією з родин, яка переїхала туди. Тим часом інший кореспондент Суспільного знайшов родину, яка повернулася до прилеглого будинку зібрати речі і якій дозволили там пожити. В яких умовах перебувають ці люди та як вони почуваються — читайте у нашому репортажі.

Умови в інтернаті

Нині, серед інших, в інтернаті живе пара з котом — це інженер Ілля, студентка Уляна та їхній кіт Детройт. Вони переїхали туди з 9 поверху прилеглого до епіцентру вибуху будинку по вул. Григоренка, 41. Їхня орендована квартира не надто постраждала, хоч і розташована у кількох десятках метрів від епіцентру. Однак їх відселили на час, поки компетентні органи перевіряють стан конструкцій.

Мешканець прилеглого до епіцентру вибуху будинку Ілля і його кіт ДетройтСуспільне, Олександра Чернова

Мешканець постраждалого будинку Ілля і його кіт Детройт

"Для мене це був найдовший день у році. Уляна сказала, що це був найдовший день в житті. Звук (від вибуху — ред.) відчувався дуже сильно, нагадував відлуння грому, але був протяжнішим", — розповідає Ілля про вибух.

У день вибуху Ілля мав йти на співбесіду, а Уляна — на роботуСуспільне, Олександра Чернова

У день вибуху Ілля мав йти на співбесіду, а Уляна — на роботу

Чоловік каже, що це був найстрашніший випадок у його житті.

Ілля у кімнаті інтернатуСуспільне, Олександра Чернова

Ілля у кімнаті інтернату

"Я не буду брехати і казати, що не злякався. Це був найстрашніший випадок у моєму житті. Я ще ніколи не чув такого звуку та не відчував такої вібрації своїм тілом. Це було близько. Це було на зовнішньому боці нашого будинку, я побачив шматки будівлі: великі та маленькі", — описує Ілля події після вибуху.

Будівля інтернату, в який переселили постраждалихСуспільне, Олександра Чернова

Будівля інтернату, в який переселили постраждалих

Читайте також: Вибух газу в багатоповерхівці у Києві. Хроніка

Чоловік розповідає, що він і його дівчина дуже швидко забрали документи, взяли гроші, картки і телефони. Він взяв кота у переноску, й вони побігли на вулицю. Того ж дня їх відселили в приміщення школи-інтернату. Він не бачив, щоби хтось "панікував та хапався за голову". Всі спокійно спускалися східцями, усі мали при собі речі, багато хто ніс котів та виводив собак.

Будівля інтернату на Харківському шосеСуспільне, Олександра Чернова

Будівля інтернату на Харківському шосе

"Десь о 16:00 нам дозволили зайти в дім, забрати найпотрібніші речі у супроводі поліцейського та рятувальника. Я скористався цією можливістю, відстояв у черзі, зайшов. Десь о 17:00 ми вже були тут, я зрозумів, що нам треба кудись їхати, знайомих у Києві небагато, ми квартиру орендуємо. Зараз ми тут усі втрьох, і я дуже радий, що ми усі цілі та разом, і що нам надали велику допомогу у вигляді даху над головою. Нас годують, нам видають усе необхідне", — каже мешканець постраждалого будинку.

Кімната в інтернаті на Харківському шосеСуспільне, Олександра Чернова

Кімната в інтернаті на Харківському шосе

За словами Іллі, у кімнатах в інтернаті відразу були столи, стільці, ліжка, їм дали постільну білизну, домашні капці, пропонували взяти рушники, однак він взяв власні з дому. Також усім евакуйованим видали продуктові набори, забезпечили питною водою. Тричі на день вони отримують доставку їжі із закладів харчування.

Ілля на кухні в інтернатіСуспільне, Олександра Чернова

Ілля на кухні в інтернаті

"Ми дуже вдячні, що у нас є цей дах над головою. Окремо я вдячний за те, що людям із тваринами дозволено тут перебувати", — ділиться чоловік.

Він додає, що тепер із застереженням ставиться до старих панельок, оскільки бачив, що у разі вибуху вони "розкладаються як картковий будинок", і додає, що ніхто ніколи не планує, що тікатиме з власного будинку. Ілля розповідає, що його дівчина збиралася піти на роботу 22 червня, а він мав намір 23-го піти влаштовуватися на роботу, однак довелося це відкласти.

Запаси їжі в інтернатіСуспільне, Олександра Чернова

Запаси їжі в інтернаті

За словами Іллі, в інтернаті їх годують повноцінно й одразу дали харчові набори: олію, воду, гречану крупу, хліб, рибні консерви, тістечка і сушки. Крім того, у всіх є доступ до питної води в необмеженій кількості.

Їжа, яку доставляють в інтернат із закладівСуспільне, Олександра Чернова

Їжа, яку доставляють в інтернат із закладів

"Я дуже хочу додому, але якщо дивитися тверезо на ситуацію, то мінімум пару днів доведеться побути тут", — каже чоловік.

Кухня в інтернатіСуспільне, Олександра Чернова

Кухня в інтернаті

Вода у кімнаті інтернату на Харківському шосеСуспільне, Олександра Чернова

Ілля каже, що запасів води в інтернаті достатньо

Також Ілля розповів, що три дні тому вони підстригли свого кота Детройта, бо було дуже спекотно, і пояснив, що кіт отримав таке ім'я, оскільки Детройт є відомим у США кримінальним містом, а їхній кіт — бандит.

Кіт ДетройтСуспільне, Олександра Чернова

Кіт Детройт

Ті, хто лишився

Інший мешканець цього ж прилеглого будинку Андрій розповів Суспільному, що його родину 22 червня пустили до будинку і сказали, що вони можуть жити у своїй квартирі, оскільки загрози життю немає, однак вони не погодилися на пропозицію. Після трагедії на стінах з'явилися тріщини, а ліфт працює із перебоями.

"Нас пустили до будинку і сказали, що ми можемо жити, загрози життю немає. Але якщо чесно, то дуже боязко, дружина боїться тут ночувати. Ми вирішили шукати інше житло", — розповів Андрій.

Тріщини і ліфт у будинку на Петра Григоренка, 41Фото: мешканець сусіднього будинку Андрій

Тріщини і ліфт, який заклинило, у будинку на Петра Григоренка, 41

Кореспонденту Суспільного Андрій розповів, що йому, як мешканцю сусіднього будинку, не пропонували поїхати до інтернату, а самі вони з дружиною таку ініціативу не виявляли, бо мають собаку і не знають, як її появу сприймуть в інтернаті. Тепер пара вже спілкується з рієлторами з приводу іншого житла. Андрій надіслав Суспільному відео з міжквартирного коридору свого будинку, крізь зовнішнє вікно якого видно епіцентр трагедії з наслідками вибуху.

Міська влада та Кабін поки вирішують, як компенсувати збитки постраждалим киянам і родинам загиблих. Обговорюється можливість надання людям права вибору у вигляді співставних за метражем квартир або грошової компенсації. У КМДА готові виділити зі свого резервного фонду 30 мільйонів гривень і пропонують уряду виділити стільки ж. Уряд обіцяє ухвалити остаточне рішення з цього приводу на наступному засіданні.

Що кажуть у РДА

Голова Дарницької районної державної адміністрації Ярослав Лагута розповів Суспільному, що у деяких під'їздах постраждалого будинку наразі можна жити, але без газу та електрики. Мешканцями зруйнованого під'їзду голова РДА радить тимчасово пожити в інтернаті.

"Насправді зараз ще тривають пошуково-рятувальні роботи. Ситуація наступна: основні постраждалі проживають за адресою вулиця Соломії Крушельницької, 1/5. У ньому шість під’їздів, наразі найбільш безпечними є під’їзди з першого по четвертий. У них можна жити, але є нюанс: оскільки це цілісна система, вони відключені від енерго- та газопостачання. Зі слів спеціалістів, сама конструкція визначена безпечною. А п’ятий, прилеглий до того, в якому стався вибух, поки що під питанням", — пояснює Лагута і підкреслює, що ці висновки є проміжними і отриманими внаслідок спілкування із фахівцями.

За його словами, ці рішення ухвалила техногенна комісія за результатами висновків експертів.

"Ми сподівалися, що експерти сьогодні (22 червня — ред.) дадуть нам можливість провести туди людей, щоб вони хоч документи могли взяти, але вночі були певні рухи стін і навіть рятувальні роботи припинялися. Я сподіваюся, що все ж мешканці сусіднього будинку зможуть потрапити до своїх домівок", — повідомив голова Дарницької РДА.

За його словами, 23 червня о 10:30 біля будинку має пройти зустріч спеціалістів будівельної галузі та іншими експертами із мешканцями 5 під’їзду будинку на тему того, коли людям буде дозволено дістатися до своїх помешкань.

"В інтернаті є вільні місця. Станом на 22 червня у ньому було зареєстровано 56 осіб, а ночувало 39. Більшість мешканців продовжують знаходитися біля аварійного будинку з надією, що зможуть забрати свої речі. І, найголовніше, що там, попередньо, залишилися хатні тварини. Але інтернат готовий їх прийняти, в інтернаті налагоджене триразове харчування, є все необхідне", — каже Лагута.

Він пояснив, що жителі постраждалих будинків, які хочуть тимчасово переселитися до інтернату, можуть звертатися до нього особисто через месенджер у Facebook, до його приймальні в РДА за номером 044 564 90 10 або телефонувати до самого інтернату №12 на Харківському шосе за телефоном 044 564 44 22.

Читайте також: Мій дім — мій вбивця. Як власна квартира може стати загрозою та коли її варто "почути"

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди