"Мотор Січ" роками співпрацювала з іранськими компаніями, які постачали зброю Росії — "Схеми"

"Мотор Січ" роками співпрацювала з іранськими компаніями, які постачали зброю Росії — "Схеми"

"Мотор Січ" роками співпрацювала з іранськими компаніями, які постачали зброю Росії — "Схеми"
Завод ПАТ "Мотор Січ" у Запоріжжі, ілюстративне фото: УНІАН

Стратегічне українське підприємство "Мотор Січ" під керівництвом нині ув'язненого Вячеслава Богуслаєва протягом довгого часу продавало товари підсанкційним іранським компаніям, зокрема тим, що постачають зброю Росії від час повномасштабного вторгнення РФ в Україну.

Про це йдеться у розслідування проєкту "Схеми".

Так, підприємство постачало в Іран товари подвійного використання, а саме – авіаційні двигуни АІ-9 та ТВ3-117, які можна встановлювати на невеликі транспортні літаки або військові гелікоптери.

Зазначається, що "Мотор Січ" співпрацювала з такими іранськими фірмами:

  • Design and Manufacturing of Aeroengines (скорочено: DAMA), інша, її ж назва – Turbine Engine Manufacturing Industries (TEM);
  • Iran Aircraft Industries (IACI);
  • Iran Aircraft Manufacturing Industrial Company (HESA).

При цьому як DAMA, так і HESA нині перебувають під санкціями США та ЄС за виробництво безпілотників, які використовує Росія в атаках на Україну, зокрема й дронів Shahed-171 та Shahed-136.

Санкції проти іранських компаній запровадила й Рада національної безпеки та оборони України.

Читайте також: ЄС запровадив санкції проти іранської компанії, що виробляє дрони

За даними "Схем", співпрацюючи з DAMA, "Мотор Січ" користувалась посередництвом білоруської державної компанії "Бєлвнєшпромсєрвіс", яка вже давно перебуває під санкціями за торгівлю з військово-промисловим комплексом Сирії та Ірану.

Крім того, розслідувачі виявили ще одну компанію з Ірану, з якою торгувала "Мотор Січ": New Aviation Technology and System (NATS).

У матеріалі наголошується, що санкції проти NATS досі не запроваджені, хоча в компанії – ті самі люди, які перейшли з підсанкційних іранських підприємств, і тепер працюють просто під іншою "вивіскою".

Читайте також: США запровадили санкції проти китайських компаній, які продавали Ірану компоненти для безпілотників

Документальні докази співпраці підприємства "Мотор Січ" з підсанкційними іранськими компаніями були знайдені правоохоронцями у робочому кабінеті експрезидента компанії Богуслаєва.

Сьогодні 24 березня співробітники Служби безпеки України затримали двох агентів ФСБ, які проводили розвідувально-підривну діяльність. Серед затриманих інженер-конструктор запорізького підприємства "Мотор Січ". Їм повідомили про підозру у держзраді. На підприємстві зазначили, що готові співпрацювати зі слідством.

Що відомо про справу В’ячеслава Богуслаєва

Як повідомляла Служба безпеки України, після початку повномасштабного вторгнення Росії керівник "Мотор Січ" фінансував "ДНР" через сплату податків та зборів у бюджет самопроголошеної республіки.

У відомстві додали, що президент "Мотор Січі" співпрацював з українським підприємством, яке з 2014 року знаходиться під контролем так званої "ДНР" та метою якого є постачання авіакомплектуючих до підприємств військово-промислового комплексу РФ.

Правоохоронці провели обшуки та виявили понад два десятки медалей, грамот та почесних нагород експрезиденту АТ "Мотор Січ" В’ячеславу Богуслаєву від представників військово-політичного керівництва РФ.

В'ячеслава Богуслаєва було затримано у жовтні 2022 року разом з начальником Департаменту зовнішньоекономічної діяльності підприємства.

8 лютого 2023 року Шевченківський районний суд Києва сьогодні, 8 лютого, продовжив запобіжний захід експрезиденту підприємства "Мотор Січ" В’ячеславу Богуслаєву. Як повідомив Суспільному адвокат Руслан Волинець, його підлеглий перебуватиме у СІЗО до 6 квітня.

Вибір редакції

На початок