Рівень дотримання рекомендацій протидії корупції в Україні більше не є "незадовільним" — GRECO

Рівень дотримання рекомендацій протидії корупції в Україні більше не є "незадовільним" — GRECO

Доповнено
Рівень дотримання рекомендацій протидії корупції в Україні більше не є "незадовільним" — GRECO
Ілюстрація: Getty Images

Група держав Ради Європи проти корупції (GRECOThe Group of States against Corruption — «Група держав проти корупції») привітала прогрес України у запобіганні корупції щодо членів парламенту, суддів та прокурорів.

У проміжному звіті GRECO ідеться, що Україна продемонструвала готовність боротьби з корупцією попри повномасштабне вторгнення Росії.

"Воєнний час призвів до необхідності введення воєнного, надзвичайного стану та перестановки пріоритетів. У такому контексті примітно, що Україна все ж продовжила роботу над виконанням рекомендацій GRECO. Навіть якщо робота ще попереду, вчасне надання Україною інформації GRECO, а також повідомлений прогрес заслуговують високої оцінки", — ідеться у повідомленні.

GRECO дійшла висновку, що поточний рівень дотримання рекомендацій Україною більше не є "незадовільним", і, таким чином, Україна виходить з процедури невиконання кроків щодо протидії корупції.

Водночас GRECO відзначила, що низка рекомендацій Україні, не виконуються, або виконуються частково.

Зокрема, про перевірку декларацій чиновників НАЗК (що не працює під час воєнного стану), а також забезпечення доступу НАБУ до декларацій про активи. Частково виконаною є рекомендація про впровадження кодексу поведінки для членів парламенту. Також GRECO рекомендувала Україні запровадити правила щодо того, як члени парламенту взаємодіють з лобістами та іншими третіми сторонами, які прагнуть вплинути на законодавчий процес. Ця рекомендація лишається невиконаною.

31 січня повідомлялось, що Україна покращила позиції у світовому рейтингу сприйняття корупції. Україна отримала 33 бали із 100 можливих в Індексі сприйняття корупції (Corruption Perceptions Index — CPI) за 2022 рік. Торік показник України складав 32 бали, таким чином він зріс і тепер Україна посідає 116 місце зі 180 країн у СРІ.

Рекомендації Transparency International для зниження рівня корупції в Україні

  1. Обрання на посади незалежних і професійних керівників антикорупційних органів. Йдеться про Агентство з розшуку та менеджменту активів, Національне антикорупційного бюро та Національне агентство з питань запобігання корупції.
  2. По можливості відкрити дані, якщо це не шкодить інтересам безпеки та оборони. Відновити подання електронних декларацій та їх перевірку НАЗК. Відновити подання звітів політичних партій. Відновити функціонал органів, який обмежили через війну, окрім очевидних і обгрунтованих винятків.
  3. Провести реформу Конституційного суду України з урахуванням висновків, наданих Венеційською комісією. Провести прозорий конкурс з відбору суддів КСУ. Оновити органи суддівського самоврядування для забезпечення нормального функціонування судових установ та запуску повноцінної судової реформи.
  4. Використовувати електронну систему Prozorro для закупівель у відновленні України після російського вторгнення. Забезпечити ефективний контроль та моніторинг закупівель.

В Transparency International зазначили, що за останні десять років, показник України зріс на 8 балів. Однакову з Україною кількість балів мають Алжир, Ангола, Замбія, Монголія, Сальвадор та Філіппіни. На один бал нас випереджають Боснія та Герцеговина, Гамбія, Індонезія, Малаві, Непал, Сьєрра-Леоне.

Корупція в Україні. Усі новини

Вибір редакції

На початок