З квітня на Сумщині рецептурні ліки можна буде придбати за е-рецептом

З квітня на Сумщині рецептурні ліки можна буде придбати за е-рецептом

З квітня 2023 року рецептурні ліки можна буде придбати за електронним рецептом. Е-рецепт буде потрібен на усі рецептурні ліки – це ті препарати, які можна придбати чи отримати виключно за призначенням лікаря.

На прийом до сімейної лікарки Юлії Шевцової щодня приходять близько 20 пацієнтів. Для них, розповідає жінка, виписує близько 10 електронних рецептів на препарати за програмою "доступні ліки" та пару рецептів на антибіотики.

"Пацієнти обов’язково мають зареєструватися в електронній системі охорони здоров’я. Декларація не обов’язкова. Якщо раніше ми виписували наркотичні препарати, психотропні, антибіотики за е-рецептом, то тепер будемо виписувати й кроворозріджуючі, і знеболюючі, і протизапальні за е-рецептом", - розповіла сімейна лікарка Юлія Шевцова.

З квітня на Сумщині рецептурні ліки можна буде придбати за е-рецептом
Суспільне Суми

Відпускати за електронним рецептом антибіотики в аптеках почали у серпні минулого року. Тепер же, розповідає фармацевтка Людмила Ступак, список розшириться. "До рецептурних рецептів також належать протисудомні засоби, гормональні препарати, препарати для лікування артеріального тиску та серцевих хвороб і навіть деякі звичні для нас ліки проти болю, кашлю, заспокійливі. Саме тому ми рекомендуємо пацієнтам перевірити інструкцію своїх ліків та, якщо вони рецептурні, завчасно подбати про отримання е-рецепта у сімейного лікаря, щоб у квітні безперешкодно придбати ліки у аптеці. Це заощадить час пацієнта і фармацевта", - розповіла Людмила Ступак.

Щоб отримати е-рецепт, необхідно обов’язково звернутися до лікаря, — пояснює лікарка Юлія Шевцова. За її словами, це дозволить посилити контроль за відпуском ліків у аптеках, втім ускладнить роботу лікарів. "Враховуючи воєнний стан не завжди є технічна можливість виписати е-рецепт, ми можемо виписати і паперовий. Так, це буде важко для нас і для пацієнтів. Всі звикли іти до аптеки і купити, і ні до кого не бігати. Але рецептурний препарат — його повинен призначати лікар. Ці препарати можуть вилікувати, але неконтрольований прийом може призвести до негативних наслідків", - сказала сімейна лікарка Юлія Шевцова.

Читайте також: Рецептурні ліки в Україні будуть відпускати тільки з е-рецептом: як отримати.

За словами Юлії Шевцової звернутися за е-рецептом можна до лікарів усіх спеціальностей державних, комунальних чи приватних клінік.

Така система продажу ліків може бути не дуже зручною для літніх людей, вважає сумчанка Юлія. "Не будуть купувати все поспіль, не будуть займатися самолікуванням. Будуть звертатися до лікаря, який обґрунтовано буде виписувати ліки за рецептом і діагнозом. Не у всіх є смартфони. Я свою маму просто бачу в цій ситуації це доведеться дітям і онукам все робити, а якщо в кого їх немає, що тоді?" , - вважає Юлія.

Сумчанка Галина розповіла — закордоном така система вже працює: "Я деякий час працювала за кордоном, там це роблять елементарно. Я приходжу до лікаря, кажу, що мені треба і він швидко заводить програму і каже — ідіть до аптеки отримуйте".

За словами сумчанина Олександра, такі нововведення недоречні у воєнний час. "І так проблем вистачає, а це зайва проблема на нашу голову", - зазначив чоловік.

Як зазначається на сайті МОЗ впровадження е-рецептів відбуватиметься поступово: за відсутності світла чи звʼязку у медичному закладі, лікар, як і раніше, може виписати рецепт на спеціальному паперовому бланку. 

Читайте також

  • Кролевецька яблуня-колонія посіла третє місце у голосуванні за звання Європейського дерева 2023 року.

Читайте Суспільне у Telegram

Долучайтесь до нашої спільноти у Viber

Підписуйтеся на наш Instagram

Вибір редакції

На початок