Біля Рівного влаштували пам'ять "конкурента Петлюри" – отамана Оскілка

Біля Рівного влаштували пам'ять "конкурента Петлюри" – отамана Оскілка

Біля Рівного влаштували пам'ять "конкурента Петлюри" – отамана Оскілка

Неподалік Рівного вшанували пам'ять отамана Володимира Оскілка. Він – генерал-хорунжий армії УНР та командувач Північно-Західного протибільшовицького фронту. Захід пройшов у п'ятницю, 19 червня, в селі Хотин Рівненського району, де він і похований.

За часів Директорії Володимир Оскілко був українським військовим та громадським діячем. Також він відомий тим, що ігнорував накази Симона ПетлюриГоловний отаман військ Української Народної Республіки (УНР) (з листопада 1918). Голова Директорії УНР (9 травня 1919 — 10 листопада 1920). Борець за незалежність України у ХХ сторіччі. та намагався арештувати останнього. У 2020-му минає 94 роки з дня загибелі отамана.

Оскілко народився у Городку в 1892-му, загинув там само 34 роки потому.

Євген Шморгун дослідив життя Володимира Оскілка і написав про нього книгу. Назвав її "Громове дерево" – на честь того, яке колись росло біля могили. Пан Євген називає отамана одним з найвидатніших українських військових стратегів, який швидко організував та озброїв 40-тисячну армію. Його протиріччя з Петлюрою та іншими "унрівцями" в 1919-му пояснює так.

Біля Рівного влаштували пам'ять "конкурента Петлюри" – отамана Оскілка
Євген Шморгун. Суспільне

"Петлюра був патріот, великий патріот, але він не був військовим, на мав такої освіти, і стратегом не був. Оскілко – це стратег, отой, який планував наступи. В його стратегії було, що Україна не може перемогти в тій війні. Він же добре бачив, як це так: з одного боку – поляки, з іншого – москалі", – каже дослідник.

Після невдалого перевороту проти Петлюри Оскілко здався польській владі та виїхав за кордон, але через два роки повернувся.

У школі в Городку викладала українську мову та жила з донькою його дружина. І тут через вікно другого поверху у 1926-му році невідомий вбивця застрелив отамана.

Біля Рівного влаштували пам'ять "конкурента Петлюри" – отамана Оскілка
Школа в Городку. Суспільне

"Чекісти. Стопроцентно. Вони однаково боялися. На той час збирался з інтернованих воїнів, з цих інших країн, військо. Те військо мало переходити фронт і воювати за визволення України. Було два кандидати, які могли вести: Петлюра і Оскілко. Коли прибрали одного, то треба було прибирати і Оскілка", – розповів дослідник Шшморгун.

Вшанування ініціювали представники товариства охорони пам’яток історії та культури. Вперше захід пройшов за участі до пів сотні людей. Через карантин присутнім роздали маски.

"Це все зроблено з дозволу органів влади. А саме головне – це те патріотичне начало, яке тут відбувається. Думаю, цей захід – набагато менше, ніж відбувається у супермаркетах, магазинах чи на відпочинкових... Але він починає справу по відновленню історичної справедливості по відношенню до справжніх українців, яких ми не знаємо. На жаль, не знаємо", – каже представник товариства охорони пам’яток історії та культури області Валентин Дем’янов.

Пам’ятник на могилі Оскілка встановили до ста років з дня його народження – у 1992-му. Тоді на нього збирали всім селом. Тепер же його планують замінити.

Біля Рівного влаштували пам'ять "конкурента Петлюри" – отамана Оскілка
Суспільне

"Плануємо замість цього пам’ятника в майбутньому поставити, як для такої людини, трішки кращий, інший пам’ятник – з більшим символізмом. І також є в планах в майбутньому поставити погруддя Оскілку, так само тут, в Хотині", – каже голова Шпанівської ОТГ Микола Столярчук.

Попередньо ці плани керівник громади анонсує на наступний рік.

Автор: Володимир Струс.

На початок