Як судитимуть російське керівництво за війну в Україні? СУСПІЛЬНЕ | ПОЯСНЮЄМО

Як судитимуть російське керівництво за війну в Україні? СУСПІЛЬНЕ | ПОЯСНЮЄМО

Президент РФ Володимир Путін
Президент Росії Володимир Путін та очільник Міноборони РФ Сергій Шойгу, 15 серпня 2022 року, фото: Getty Images

Міжнародний кримінальний суд у Гаазі може притягти вище керівництво Росії до відповідальності за три види порушень міжнародного права: воєнні злочини, злочини проти людяності та геноцид. Депортація дітей, щодо якої видали ордер на арешт президента РФ Володимира Путіна, підпадає під перший пункт.

Водночас МКС не може засудити за злочин агресії — факт нападу Росії на Україну. Оскільки ані Україна, ані Росія не ратифікували основоположний документ суду — Римський статут.

Аби засудити РФ та Путіна за факт нападу, потрібно створити спеціальний трибунал.

Раніше журналістка Суспільного Олена Куренкова пояснювала, як працює МКС та чи можливий для Путіна трибунал, подібний до Нюрнберзького.

Що відомо про рішення МКС про арешт Путіна і Львової-Бєлової

17 березня Міжнародний кримінальний суд у Гаазі видав міжнародні ордери на арешт президента Росії Володимира Путіна, а також уповноваженої з прав дитини Марії Львової-Бєлової. Вони є підозрюваними у незаконному примусовому переміщенні українських дітей.

"Сьогодні, 17 березня 2023 року, Друга палата досудового розгляду Міжнародного кримінального суду видала ордери на арешт двох персон у контексті ситуації в Україні: Володимира Володимировича Путіна та Марії Олексіївни Львової-Бєлової", — ідеться у повідомленні суду. Злочини були вчинені на окупованій території України щонайменше з 24 лютого 2022 року. Існують обґрунтовані підстави вважати, що Путін і Львова-Бєлова несуть за них індивідуальну кримінальну відповідальність, зазначили у МКС.

Що відомо про звернення України до МКС

У 2014 та 2015 роках Україна звернулася до МКС із запитами щодо розслідування воєнних злочинів та злочинів проти людяності, вчинених на території України. У 2022-му році було ухвалено необхідні зміни до законодавства, які дозволили Офісу Прокурора МКС повноцінно здійснювати розслідування в Україні. Найближчим часом представництво офісу Прокурора МКС запрацює в Україні.

Прокурори Офісу Генпрокурора щодня працюють в тісному контакті з МКС щодо випадків насильницької депортації українських дітей, зазначають в Офісі Генпрокурора України. Забезпечують роботу представників МКС з потерпілими та свідками. Допомагають в отриманні всієї необхідної інформації. Для цього було підготовлено понад 30 запитів до органів державної влади та місцевого самоврядування.

До МКС було передано понад 40 томів матеріалів кримінального провадження. Зокрема, електронні докази, протоколи оглядів за методикою Берклі, протоколи з відео допитами свідків та потерпілих.

У межах кримінального провадження, розпочатого за фактом порушення законів і звичаїв війни (ст. 438 КК України), перевіряється інформація щодо примусової депортації 16 226 дітей. Досудове розслідування триває та здійснюється СБУ.

Читайте також

У МЗС Росії назвали "юридично нікчемним" рішення МКС щодо арешту Путіна

Історичне рішення: Міжнародний кримінальний суд у Гаазі видав міжнародний ордер на арешт Путіна

На початок