Херсонський планетарій під час окупації. Що відбувалось у закладі та що вдалось зберегти

Херсонський планетарій під час окупації. Що відбувалось у закладі та що вдалось зберегти

Ексклюзивно
Херсонський планетарій під час окупації. Що відбувалось у закладі та що вдалось зберегти
Фото: Суспільне Херсон

Окупаційна влада своїм рішенням та постановою вилучила майно разом з будівлею Херсонського планетарію на користь РФ, націоналізувавши його. Тиск на заклад з боку військових РФ почався в серпні, коли так звана "влада" 27 липня 2022 року зареєструвала своє підприємство, яке назвала "Херсонський обласний Планетарій".

Про це Суспільному розповіла директорка Херсонського планетарію Ольга Храмцова.

За її словами 3 серпня 2022 р. до планетарію зайшла група людей у супроводі озброєних військових. Один з цивільних назвався міністром департаменту культури, ще один – куратором цього ж департаменту. Вони представили нового директора закладу, при цьому ніякі документи на руки не надали.

"Все майно та архіви були заарештовані, а представники окупаційної адміністрації заборонили забирати будь-які речі під загрозою покарання. Вони зазначили, що все майно планетарію "націоналізується" на користь РФ", — розказала директорка закладу.

Незадовго до появи "нових" керівників, представники закладу забрали та вивезли найбільш важливі документи, які пов’язані з історією виникнення планетарію, а також інтелектуальну власність – повнокупольні відеопрограми. Це колектив планетарію зробив аби завадити російським представникам розпочати діяльність і запобігти вивезенню фондів за межі України.

"Про це дізналось "нове" керівництво. Під загрозою арешту вони наказали мені прийти для пояснень. В жорсткій формі із погрозами фізичної розправи над членами колективу, який відмовився співпрацювати з окупаційною владою, вимагали повернути їм повнокупольні програми, а також техніку, через яку програми транслювались на сферичний екран. На це я їм відповіла, що нічого ми не віддамо", — каже Храмцова.

Щоб помститись колективу планетарію на пропагандистському російському каналі ТБ вийшов сюжет про те, що колишня адміністрація ТОВ "Херсонський планетарій імені Ю.О. Гагаріна" на чолі з директоркою Ольгою Храмцовою пограбували підприємство, яке націоналізувала "народна влада" Херсона і яке начебто стало російським надбанням.

Як розповіла директорка планетарію після того, як колектив відмовився співпрацювати з представниками окупаційної влади й не виходили на роботу, "нове" керівництво почало шукати "нових працівників".

"Через засоби масової інформації вони анонсували набір охочих на роботу до планетарію. Протягом невеликого часу окупаційна влада сформувала штат з різних людей та намагались запустити роботу закладу на старому обладнанні, яке було ще з часів його відкриття та провели декілька сеансів демонстрації проєкція зоряного неба", — говорить Ольга Храмцова.

Після визволення Херсона колектив планетарію має надію відродити діяльність закладу та сподівається на те, що держава зверне увагу на українські планетарії і допоможе відкрити оновлені зоряні зали для відвідувачів.

"Зараз наше місто перебуває під постійними обстрілами, і Херсонський планетарій, на жаль, не має змоги працювати на визволеній землі. Але прийде час – повернеться мир, і дорослі та малеча Херсонської громади знову прийдуть милуватись зірками та дізнаватись про цікавинки Всесвіту", — додала директорка Херсонського планетарію.

Що відомо

  • Херсонський планетарій відкрили на рік раніше польоту першої людини в космос, у 1960 році. Це єдиний планетарій на півдні України, один з шести подібних, які працювали у Києві, Донецьку, Дніпропетровську, Харкові та Вінниці.
  • 26 травня вперше з початку воєнних дій в Україні Зоряна зала Херсонського планетарію планувала проведення сеансів українською мовою.
  • 13 серпня Херсонський планетарій ім. Ю.О. Гагаріна призупинив свою діяльність на невизначений строк. Це сталося через неможливість здійснювати роботу планетарію в Херсоні. Майно підприємства було вилучене так званою "місцевою владою".

Читайте також

"З надією та люттю": херсонка представила свої щоденники війни під час заходу у столиці

"Ви з Херсона, ви зараз там? Пишіть адресу". Як художниця з діабетом пережила окупацію

Херсонські музейники впізнали ще одну картину, викрадену російськими окупантами

Митець з Нової Каховки розписує гільзи і збирає кошти для жителів громади та військових

Херсонщина отримала два механізовані комплекси для розмінування території області — голова ОВА

Знищення РСЗВ РФ в районі Каховки та отримання комплексів для розмінування. 389 день війни: хроніка подій на Херсонщині

Читайте нас у Telegram: Суспільне Херсон

Підписуйтесь на Суспільне Херсон у Viber

На початок