У центрі Канева у березні 2023 року стоїть комуністична символіка. Пам’ятний знак "Телеграма Леніну" в Каневі мали знести торік, але скульптура досі на місці.
За словами голови громадської організації "Фонд розвитку "Шевченків край" Якова Прогнімака у Каневі налічується 30 пам'яток комуністичної доби.
Школярка Вероніка Тищенко щодня ходить до гімназії повз пам’ятний знак з посланням Леніну. Дівчину дивує, що її покоління бачить артефакти радянського минулого на вулицях рідного міста, а не в музеях.
"Не розумію, як цей пам’ятник дотепер в нас тут зберігся, живучи в сучасності, живуть інші покоління зараз... Я не розумію чого він досі тут є, цей пам'ятник", – сказала Вероніка.
Пам’ятний знак "Від бідноти Канівського повіту – Леніну" встановили у 1919 році. На скульптурі висікли реальне послання канівчан з проханням захисту. Про це розповів спеціаліст відділу культури міської ради історик Костянтин Андрієнко.
"Ще не знали, які чекають репресії саме цю бідноту від радянських військ і вже у 1920 – 1921 році. Сам повіт був залитий кров’ю, вже не тими батогами, які вони писали гайдамаків та інших окупаційних військ, а вже червоноармійськими", – розповів Костянтин Андрієнко.

Директорка Канівської гімназії імені Івана Франка Валентина Тищенко бачить знак щодня у вікно з робочого місця. Історію телеграми знає, повного демонтажу пам'ятної стели не хоче.
"Була спроба демонтувати брилу, і транспорт, який заїжджав сюди її пошкодив. Як варіант, ця брила може стати каменем на якому будуть викарбувані слова Івана Франка або "Борітеся – поборете Шевченка", – вважає директорка Валентина Тищенко.
Не підтримує таку ідею голова громадської організації "Фонд розвитку "Шевченків край" Яків Прогнімак.



"Багато поколінь, які жили і знають досі назви вулиць по інерції, в тролейбусах автобусах називають, що це площадь лєніна", – розповів голова "Фонду розвитку "Шевченків край" Яків Прогнімак.
Пан Яків торік разом із активістами вони збирали підписи, аби очистити Канів від радянщини. Прибрати хотіли не лише телеграму, а й інші спогади про радянський союз. Таких в Каневі близько 30.
"Телеграма Леніну, погруддя Гайдару, Кошовому, навіть музей ветеранів війни і праці – на ньому також є дошки і в ньому є експонати, поряд сквер воїнів-інтернаціоналістів тощо", – розповів голова "Фонду розвитку "Шевченків край".
Із перерахованих скульптур під декомунізацію підпадає лише телеграма Леніну – каже історик Костянтин Андрієнко.
"Пункт 8 закону про декомунізацію. Утім такий історичний момент, як Друга світова війна, залишається, як пам'ять про історичні події", – розповів історик.
Телеграму Леніну приберуть — щойно погода дозволить – пояснив міський голова Канева Ігор Ренькас:
"Ми його приберемо, спроба одна була, але ж була погода така, що там почала провалюються плитка. Тепер жду, коли вона підсохне. Зніму буквально за пів дня".
Куди подіти знак, ще не вирішили. Пан Яків пропонує перенести його з іншими скульптурами на околиці міста, створивши музей тоталітаризму.

Читайте нас у Telegram: головні новини Черкащини та України
Дивіться нас на YouTube: найцікавіші новини Черкащини та України