На що скаржаться споживачі на Рівненщині і як захистити свої права: пояснює Держпродспоживслужба

На що скаржаться споживачі на Рівненщині і як захистити свої права: пояснює Держпродспоживслужба

На що скаржаться споживачі на Рівненщині і як захистити свої права: пояснює Держпродспоживслужба
Фото ілюстративне: Суспільне Рівне

Від початку 2023 року до управління Держпродспоживслужби у Рівненській області надійшло 80 звернень від громадян щодо порушення прав споживачів. Про це в ефірі Українського радіо Рівне розповіла головна спеціалістка сектору контролю за рекламою, дотриманням антитютюнового законодавства та пробірного контролю Валентина Андрусенко. Вона нагадала, як правильно оформлювати звернення та які обов'язки є у споживача.

Статистика за січень-лютий 2023 року

Впродовж січня 2023 року на адресу головного управління Держпродспоживслужби в Рівненській області надійшло 42 звернення щодо порушення прав споживачів. З них:

  • 20 письмових звернень;
  • 8 — з урядової гарячої лінії Рівненської ОВА;
  • 14 — усних звернень.

Дев'ять звернень стосувалися якості непродовольчих товарів, десять — щодо якості надання послуг, п'ять звернень стосувалися порушення порядку провадження торговельної діяльності, два — відмови споживачу у видачі чеку та інших документів, і одне звернення було щодо порушення в сфері ціноутворення.

Читайте також: Ціни на Рівненщині у війну: на здорожчання яких товарів скаржаться і як реагує Держпродспоживслужба

Упродовж лютого надійшло 38 звернень щодо питань захисту прав споживачів. З них:

  • 15 — письмових звернень;
  • 5 — з урядової гарячої лінії Рівненської ОВА;
  • 18 — усних звернень.

П'ять звернень стосувалися якості непродовольчих товарів, десять — якості надання послуг, одне звернення — порушення порядку провадження торговельної діяльності, два — порушення в сфері ціноутворення.

Як звертатися та яку інформацію надавати

Немає різниці, як споживач звернеться, йому обов'язково нададуть консультацію про те, як діяти.

Насамперед має бути зазначено, в якого суб'єкта господарювання придбано, наприклад, неякісний товар. Якщо таку послугу чи товар продав не суб'єкт господарювання, тоді споживачеві потрібно звертатися до поліції. Потрібно знати прізвище, ім'я та по-батькові суб'єкта господарювання, його адресу, тобто місце здійснення господарської діяльності, і розрахунковий документ встановленої форми — чек, накладна, касовий чек.

Читайте також: "Ми людей не принижуємо — просто інформуємо": чому у Рівному встановили білборди "про аборти та прокляття нації"

"Якщо не буде розрахункового документа, то ми приймемо заяву, але, по закону України про захист прав споживачів, заява розглядається при наявності у споживача такого документа. Тому що суб'єкт господарювання може відмовитися від того, що він або продавав такий товар, або надавав таку послугу і дуже часто таке буває", — каже Валентина Андрусенко.

Які обов'язки має споживач

Купуючи товар, потрібно самому спочатку захистити свої права — перевірити той товар у магазині. Наприклад, телевізор чи правильну машинку, чи мобільний телефон — що вони справні, не мають механічних пошкоджень.

"Тому що приходячи до дому, споживач виявляє, наприклад, на телевізорі механічні пошкодження. І тоді дуже важко довести, що це механічне пошкодження. Є брак, виробника чи продавця і що споживач цього не побачив, суб'єкти господарювання стверджують, що цей брак виник в результаті, наприклад, транспортування. І тому важко тоді захистити права споживача. І такі споживачі мають йти до суду, щоб брати свідків і доводити, що цей брак виник при купівлі товару", — додала спеціалістка.

Читайте також: Рівняни стали частіше скаржитись на провайдерів. Як захищає закон та куди звертатися

На ціннику ціна одна, в чеку — інша. Що робити?

"Споживач має викликати адміністратора чи керівника магазину і показати невідповідність на ціннику та у чеку. Це є факт обману споживача і недостовіна інформація про ціну. Це є вина продавця. І тому таку ціну треба приводити у відповідність", — пояснює Валентина Андрусенко. .

Читайте також

  • "Ризикуючи, приїхали сюди": як волонтери з Рівненщини відбудовують будинки у деокупованому селі на Херсонщині
  • Єдиний податок від малого бізнесу на Рівненщині: скільки сплатили у січні-лютому в місцеві бюджети
  • У громаді на Рівненщині відкриють хаб UWE для жінок, які хочуть створити власний бізнес

Читайте і дивіться Суспільне Рівне на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

На початок