Рада включила законопроєкт про референдум до порядку денного

Рада включила законопроєкт про референдум до порядку денного

Рада включила законопроєкт про референдум до порядку денного pixabay

Верховна Рада включила законопроєкт про народовладдя через всеукраїнський референдум до порядку денного третьої сесії та скоротила терміни подачі до нього альтернативних законопроєктів.

За таке рішення проголосували 242 депутати при мінімально необхідних 226. На цьому пленарному тижні нардепи зможуть розглянути документ в першому читанні.

У тексті законопроєкту поняття "всеукраїнський референдум" трактується як форма безпосередньої демократії в Україні, спосіб здійснення влади безпосередньо українським народом, що полягає в прийнятті (затвердженні) громадянами України рішень шляхом голосування в порядку, встановленому Конституцією та, в разі прийняття, цим законом.

Всеукраїнський референдум проводиться шляхом таємного голосування і на нього можуть виноситися питання затвердження закону про внесення змін до розділів I, III, XIII Конституції, питання загальнодержавного значення, питання про зміну території України, а також про припинення дії законів України або окремих його положень.

Результати народного волевиявлення на всеукраїнському референдумі не потребують затвердження будь-яким державним органом, а прийняте рішення може бути змінене лише шляхом всеукраїнського референдуму не раніше, ніж через 3 роки з дня його прийняття.

Всеукраїнський референдум за народною ініціативою проголошується на вимогу не менше 3 млн громадян за умови, що підписи щодо призначення референдуму зібрано не менш як у двох третинах адміністративно-територіальних одиниць, зазначених у частині другій ст. 133 Конституції і не менше ніж по 100 тис. підписів у кожній з них.

Референдум про затвердження змін до Конституції призначається президентом не пізніше, ніж на 15 день з дня отримання прийнятого парламентом відповідного закону і після видання указу визначається дата його проведення, яка є останньою неділею 60-денного строку з дня видання указу. Указ містить сформульоване питання, яке виноситься на всеукраїнський референдум і додається прийнятий парламентом законопроєкт про зміни до відповідних розділів Конституції.

Питання всеукраїнського референдуму має викладатися пропозицією в формі запитального речення, що пропонує виборцю чіткі відповіді "так" або "ні" і мати чітке і зрозуміле формулювання, не допускати різних тлумачень.

Всеукраїнський референдум не може призначатися (проголошуватися) чи проводитися в разі введення в країні або окремих її місцевостях воєнного або надзвичайного стану. Контроль за відповідністю Конституції винесеного на референдум питання здійснює Конституційний Суд за зверненням суб'єкта права на конституційне звернення або подання.

Що відомо

  • Проведення одного всеукраїнського референдуму в середньому може коштувати два мільярди гривень. 
  • 9 червня президент Володимир Зеленський вніс до парламенту законопроєкт про народовладдя через всеукраїнський референдум.
  • 28 квітня президент підписав закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення" № 552-ІХ. Відповідно до підписаного закону, питання, чи надавати іноземцям право купувати землю, вирішуватиметься на референдумі.
  • 30 квітня перший заступник голови Верховної ради Руслан Стефанчук повідомив, що у парламенті завершили роботу над першим законопроєктом з блоку народовладдя щодо всеукраїнського референдуму.
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди