Вплив партій та електронне голосування. "Підводні камені" закону про референдум

Вплив партій та електронне голосування. "Підводні камені" закону про референдум

Вплив партій та електронне голосування. "Підводні камені" закону про референдум
. Ілюстративне фото

Верховна рада включила до порядку денного сесії законопроєкт Володимира Зеленського про народовладдя. Документ можуть розглянути в першому читанні вже у четвер, 18 червня. Суспільне зібрало думки експертів щодо ризиків і доповнень, яких потребує майбутній закон про народовладдя.

Законопроєкт про всеукраїнський референдум президент вніс в парламент 9 червня з позначкою "невідкладний". Наступного тижня, 16 червня, Рада включила проєкт документу до порядку денного сесії. На думку заступниці голови фракції "Слуга народу" Євгенії Кравчук, навіть якщо Рада підтримає в першому читанні законопроєкт про народовладдя вже 18 червня, прийняти в цілому парламентарі зможуть його тільки восени. "Складно прогнозувати час другого читання. Думаю, це вересень-жовтень", – заявила Кравчук кореспонденту Суспільного.

В Україні немає окремого закону, який би регулював проведення референдуму. Це питання відображається в окремому розділі Конституції. Зокрема, там вказано, що всеукраїнський референдум проголошується на вимогу не менш як трьох мільйонів громадян, які мають право голосу, за умови, що підписи зібрано не менш як у двох третинах областей і не менш як по сто тисяч підписів у кожній області.

Конституція регламентує, що виключно всеукраїнським референдумом вирішуються питання про зміну території України, але заборонено виносити законопроєкти з питань податків, бюджету та амністії. Власне, майже такі норми пропонує й документ Зеленського. У ньому зазначено, що на всеукраїнський референдум можуть винести питання про:

  1. Затвердження змін до розділів І, ІІІ, XIII Конституції України. Це, зокрема, питання суверенітету, державного устрою та безпеки, міжнародних договорів, державних символів України, питання виборів та правосуддя.
  2. Питання загальнодержавного значення;
  3. Втрату чинності закону України або окремих його положень.

Окремо в новому документі прописано, що не можуть виноситися на всеукраїнський референдум питання:

  • що суперечать положенням Конституції, загальної декларації прав людини, можуть призвести до порушення зобов’язань України, визначених за Міжнародним пактом про громадянські та політичні права, Міжнародним пактом про економічні, соціальні і культурні права, Конвенцією про захист прав людини й основоположних свобод, протоколами до неї;
  • спрямовані на ліквідацію незалежності України, порушення суверенітету і територіальної цілісності України, створення загрози національній безпеці України, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі;
  • щодо податків, бюджету, амністії;
  • віднесені Конституцією і законами до відання органів правопорядку, прокуратури.

Численні норми пропонується зберегти ті ж самі, що й зараз в Конституції – всеукраїнський референдум повинен проголосити президент за народною ініціативою на вимогу не менш як трьох мільйонів громадян України, які мають право голосу. Але референдум щодо зміни території України може призначити парламент.

Окремо вказано, що питання для всеукраїнського референдуму має бути таким, що пропонує виборцю чіткі відповіді "так" або "ні". Воно повинно мати чітке та зрозуміле формулювання, що не допускає різних тлумачень. Причому на всеукраїнський референдум може виноситися одночасно не більше трьох питань. А результати референдуму не потребують затвердження будь-яким державним органом. Прийняте рішення може бути змінене виключно шляхом іншого всеукраїнського референдуму не раніше, ніж через три роки.

Крім того, законопроєкт пропонує впровадити можливість організації, проведення, голосування на референдумі та в електронному форматі. Для цього передбачено створення автоматизованої інформаційно-аналітичної системи, яке забезпечуватиме можливість електронного голосування.

Детальніше про те, що передбачає законопроєкт про народовладдя, Суспільне писало раніше

"Підводні камені" законопроєкту

Голова комітету Верховної ради з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Андрій Клочко вважає, що це тільки "перша ластівка" з пакета законопроєктів "про народовладдя". За його словами закон виписаний так, щоб ні в кого не було спокуси визнати закон або якусь його частину неконституційною: "Ми його розробляли спільно з науковою спільнотою та всіма зацікавленими політичними суб'єктами. Всі сторони вперше були долучені до великої робочої групи".

Експерт із конституційного права Олександр Москалюк назвав появу такого проєкту закону логічною. За його словами, через те, що попередній закон про референдуми було визнано неконституційнимНаприкінці листопада 2012 року експрезидент-втікач Віктор Янукович підписав закон "Про всеукраїнський референдум", який, зокрема, передбачав можливість схвалення нової редакції Конституції України. У квітні 2018 року Конституційний суд визнав цей закон неконституційним, виникла прогалина: інститут референдуму в конституції є, але реалізувати його неможливо: "Я думаю сам український народ не знає, яке йому народовладдя потрібне, але те, що цей інститут має працювати, в мене сумнівів немає".

Разом з тим, Москалюк говорить, що завжди є ризики, пов'язані з процедурою народовладдя. Найбільше побоювань в експертів викликають два пункти: електронне голосування та можливість "скасовувати" законопроєкти.

У чому проблема

Основні побоювання в Москалюка викликає саме процедура електронного голосування. Він вважає, що має бути прийнятий ще один окремий закон прийнятий для врегулювання порядку електронного голосування. Водночас експерт зазначає, якщо буде дозволене паралельне голосування, то особливих загроз немає: "Там, де впроваджують електронні системи, повинен існувати інструмент можливості паралельного голосування".

Також цей пункт викликав сумніви і в нардепа від "Європейської солідарності" та колишнього директора Інституту національної пам'яті Володимира В'ятровича. "Електронне голосування відкриває безмежні можливості для фальшувань і взагалі не дає можливості перевірити, наскільки особистим і вільним є це голосування", – написав нардеп на своїй сторінці у Facebook.

Натомість експерт з конституційного права Центру політико-правових реформ Олександр Марусяк говорить про те, що сама ідея електронного голосування не дивна, враховуючи курс Зеленського та уряду на діджиталізацію. Інша справа – матеріально-технічна база. А от електронний збір підписів за проведення референдуму може почати працювати раніше, оскільки це більш реалістично і добре прописано в законопроєкті.

Скасування законів

Можливість оскаржувати шляхом референдуму прийняті Радою закони в залі під куполом зустріли з пересторогою. Так, В'ятрович вважає це прямим втручанням у законодавчу функцію парламенту.

Цей пункт називає одним із найбільш проблемних місць законопроєкту про народовладдя й Олександр Марусяк. Водночас експерт уточнює, що хоча теоретично референдум з питань втрати чинності закону України або окремих його положень можливий, але на практиці його неможливо реалізувати. За документом, цей пункт набуде чинності, тільки коли ВР ухвалить окремий закон про народну законодавчу ініціативу, дедлайн на який – не пізніше 1 січня 2022 року. За словами Марусяка, невідомо, чи Рада взагалі ухвалить цей закон і що відбуватиметься в той час.

Бонуси для великих партій

За словами Олександра Москалюка, є великий ризик, що правом виконувати референдум за народною ініціативою користуватимуться політичні партії, адже далеко не кожній ініціативній групі до снаги зібрати 3 мільйони підписів за ту чи іншу ініціативу. "Це те питання, які ті чи інші сили можуть його використовувати в тому числі для мобілізації своїх виборців. Наприклад, перед виборами. Це насправді така практика, яка існує в багатьох країнах. Наприклад, беремо українські реалії: Бойко говорив, що ОПЗЖ хоче винести питання продажу землі на всеукраїнський референдум. Значить, ця політична сила, якщо цей закон буде прийнятий, може створювати ініціативні групи і прагнути зібрати підписи, як це вже передбачено в межах закону", – каже Москалюк.

На початок