Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан залишається чи не єдиним лідером серед країн ЄС і НАТО, який не відвідав Україну після повномасштабного вторгнення РФ. 9 лютого під час саміту ЄС у Брюсселі з Орбаном розмовляв Володимир Зеленський, а 6 березня глава МЗС Угорщини Петр Сійярто заявив, що візит прем'єр-міністра в Україну готується.
"Ми отримали запрошення, і після виконання всіх передумов візит може відбутися, але зараз ми перебуваємо на етапі технічної підготовки", — заявив Сійярто.
Чому Віктор Орбан досі не відвідав Україну та як РФ впливає на україно-угорські стосунки розповів Українському радіо директор Інституту центральноєвропейської стратегії, засновник проєкту RE:OPEN UKRAINE Дмитро Тужанський.
Візит Орбана
Віктор Орбан не був в Україні з 2014 року. Це багато і є чимало чутливих питань, які треба врахувати, говорить Тужанський: "На нього це тисне: ти частина Заходу чи ні? Як би ексцентрично й антизахідно не поводився Орбан, для нього все-таки важливо бути частиною Заходу".
Політичні та дипломатичні відносини України та Угорщини
У 2017 році Верховна рада України ухвалила закон про освіту, який визначив, що викладати в закладах освіти мають державною мовою.
"Тоді на це відреагувала і Польща, і Румунія, і Болгарія з вимогою внести зміни до закону. Але позиція Угорщини була гучніша й радикальніша, і ця позиція не обмежилася власне законом про освіту", — говорить Тужанський.
Протистояння між двома країнами стосується не лише мови та прав угорської національної меншини. Найбільш небезпечний компонент цього питання — російський вплив на українсько-угорські відносини, на прагнення росіян зіштовхнути українців та угорців лобами, спровокувати конфлікт, каже експерт. "Нагадаю, у 2018 році саме росіяни стояли за організацією двох підпалів упродовж трьох тижнів Угорського центру в Ужгороді", — говорить Дмитро Тужанський.
Ставлення Орбана до України
Угорський уряд останні кілька місяців втілює проєкт реконструкції в Україні — відбудова в Бучі, Ірпені, Бородянці.
"У мене таке враження, що Віктор Орбан тоді планував поїздку до Києва — показати, що він вірить у відбудову України, в її стійкість, незалежність і справедливий мир", — каже Тужанський.
Однак, у риториці прем'єр-міністра Угорщини цього немає. "Ставлення Орбана до України негативне. Він був у полоні російських наративів про громадянську війну в Україні, про Україну як про щось російське", — говорить експерт.
Однією з ключових проблем Тужанський називає те, що Київ та Будапешт майже не спілкуються, ні на середньому, ні на найвищому рівні: "Так, як це відбувається, наприклад, з Варшавою, коли можна якісь некоректно сформульовані речі виправити й пояснити".
Читайте також
- Президентка Угорщини закликала парламент погодити вступ Фінляндії і Швеції до НАТО
- У МЗС порадили міністру закордонних справ Угорщини перестати підігрувати Росії