Для України принципово дотримуватися Женевських конвенцій — Висоцька

Для України принципово дотримуватися Женевських конвенцій — Висоцька

Олена Висоцька
Заступниця міністра юстиції України Олена Висоцька, фото: УНІАН

Дотримання Україною Женевських конвенцій, хоча Росія не оголошувала війну, — принципове питання і воно в інтересах держави. Про це в етері Суспільного сказала заступниця міністра юстиції України Олена Висоцька.

"Це ще раз підкреслює, що Україна — не Росія. Ми цивілізована країна, і навіть у війну не спускаємось до рівня РФ в питанні поводження з військовополоненими. Це принципове питання. Болісне, бо частина українців зазнає втрат своїх рідних і не може об’єктивно сприймати інформацію про цивілізовані умови тримання військовополонених ворогів. Але це в інтересах нашої країни, перш за все", — сказала вона.

За словами Висоцької, одна з вимог — це відкритість до міжнародних організацій, які мають мандат відвідування і перевірки, як утримуються військовополонені. Тому Україна демонструє відкритість до всіх інституцій, які цим професійно опікуються.

"Але ми запрошуємо і міжнародних, і наших журналістів своїми очима побачити, і головне — поспілкуватися навіть без нашої участі, щоб це були відверті розмови про реалії перебування у нашому полоні. Єдине звинувачення, їм не подобається, — це гімн (України, — ред.) о 9-й годині. Дехто після звільнення каже, що це катування", — сказала заступниця міністра.

Вона наголосила, що в інтересах України обмінювати полонених росіян на українських військових та цивільних.

"Ми робимо все, щоб це був саме обмінний фонд і якомога більше залучати саме до обміну", — сказала Висоцька.

За словами заступниці глави Мін'юсту, більшість військовополонених росіян хочуть повернутися додому, до своїх рідних, але є частина полонених, хто подає документи на притулок в Україні.

"Тут наше завдання допомогти в оформленні цих документів і сприяти тому, щоб вони були належним чином розглянуті. В разі необхідності були проведені співбесіди, все, що необхідно для такої процедури. Але це одиничні випадки. Ми стоїмо на тому, що поки що нам потрібно повернути кожного українця на рідну землю, а вже потім говорити про інтереси військовополонених ворогів", — сказала вона.

Щодо переходу полонених росіян до лав ЗСУ, Висоцька зазначила, що це можливо, але питання спірне, бо не чітко регламентоване Женевськими конвенціями.

"Є певна юридична колізія. Ми над цим працюємо, бо охочих стає все більше. Проєкт “Хочу жити” він і про те, що в Росії багато своїх політичних внутрішніх проблем, і долучення до лав ЗСУ допоможе росіянам розв'язувати внутрішні проблеми з перемогою України", — зазначила вона.

Тому, за словами Висоцької, Україна намагається створити юридичні процедури, які можуть зробити цей процес масовим.

"Але головне не примушувати або не ставити єдиною можливою умовою, як може вийти з полону. Обмін — масштабніша історія, і вона більше в інтересах нашої країни", — сказала заступниця міністра.

Раніше Висоцька повідомила, що на утримання одного російського військовополоненого витрачається близько 10 тисяч гривень на місяць.

Читайте також

Ресурсами "Хочу жить" скористалися понад мільйон осіб: у ГУР розповіли про здачу росіян в полон

Скільки витрачають на утримання полонених та яке покарання чекає на колаборантів. Розповідає заступниця міністра юстиції

На початок