Комісія відібрала трьох кандидатів на посаду голови НАБУ. Центр протидії корупції критикує

Комісія відібрала трьох кандидатів на посаду голови НАБУ. Центр протидії корупції критикує

Комісія відібрала трьох кандидатів на посаду голови НАБУ. Центр протидії корупції критикує
Фото: УНІАН

Конкурсна комісія визначила три кандидатури на посаду голови Національного антикорупційного бюро, які передадуть на розгляд Кабінету міністрів. У Центрі протидії корупції заявили, що мають сумніви щодо прозорості конкурсу.

Про це повідомляється на Telegram-каналі комісії.

"Комісія з проведення конкурсу на зайняття посади Директора Національного антикорупційного бюро України через відкрите голосування визначила трьох кандидатів, які відповідають вимогам та мають кращі професійний досвід, знання і якості для виконання службових обов’язків Директора НАБУ для подання Кабінету міністрів України", — йдеться у повідомленні.

Фіналістами конкурсу стали:

  • Гупяк Сергій
  • Кривонос Семен
  • Осипчук Роман

Як зазначається, завданням комісії було оцінити доброчесність, професійний досвід, знання та якості кандидатів з метою визначення трьох фіналістів; забезпечити прозорий і справедливий підхід до відбору нового директора НАБУ та слугувати незалежним арбітром для учасників конкурсу. При цьому комісія врахувала досвід проведення попередніх конкурсів на керівні посади в органи державної влади та поєднала етапи конкурсу з вимогами, передбаченими Законом України про НАБУ.

На першому етапі збору документів комісія отримала 78 пакетів документів, після їхнього опрацювання допустивши до наступного етапу 74 кандидати. Другий етап тестування складався із серії тестів, зокрема тестування на знання законодавства, тестування на загальні здібності та навички, оцінювання особистісних компетенцій та виконання практичного завдання.

"За результатами усіх тестувань та практичних завдань на третьому етапі залишився 21 кандидат. Фінальний етап співбесід передбачав співбесіду на доброчесність та співбесіду на професійну компетентність", — розповіли в комісії

У результаті комісія відібрала трьох кращих кандидатів на посаду.

"Сильна антикорупційна система важлива не лише зараз, її важливість для суспільства буде лише зростати у майбутньому, коли розпочнеться відбудова країни після війни. Тому, майбутній директор НАБУ у спільному баченні членів комісії – це кращий слідчий, і кращий адміністратор слідчої установи, і лідер з баченням візії майбутнього НАБУ, з яким/якою працюватиме велика команда цієї інституції", — зазначив голова конкурсної комісії з обрання директора НАБУ Микола Кучерявенко.

Що кажуть правозахисники

У громадській організації "Центр протидії корупції" зазначили, що кандидатів підтримали лише чотири члени конкурсної комісії.

"Конкурсна комісія з відбору Директора НАБУ затвердила фінальну трійку. Це Сергій Гупяк — керівник одного з відділів територіального управління ДБР у Хмельницькому, Семен Кривонос — голова ДІАМ та Роман Осипчук — керівник управління внутрішнього контролю НАБУ. Рішення підтримали лише чотири члени комісії із шести: Микола Кучерявенко, Кирило Легких, Драго Кос та Повілас Малакаускас", — йдеться у повідомленні.

Не підтримали фінальну трійку колишня агент ФБР Карен Грінавей та адвокат Олексій Савчук, зазначили в організації. Відтак ЦПК висловлює сумніви, чи зможуть окремі із запропонованих кандидатів бути незалежними, враховуючи попередні зауваження з боку організації та їхні минулі місця роботи (політичні зв’язки одного та роботу в ДБР іншого, а також зауваження щодо доброчесності обох).

"Ми переконані, що однією з причин цього є недосконалі правила і процедури конкурсу. Адже комісія фактично сама себе обмежила у виборі кандидатів, вирішивши допустити до співбесід лише 20 кандидатів за результатами тестів на законодавство та загальні здібності", — зазначається в дописі.

При цьому в ЦПК звертали увагу комісії на проблеми з правилами і надавали свою аналітику щодо кожного кандидата. На переконання організації, у комісії була можливість зробити кращий вибір, з огляду на допущених до фінальної співбесіди кандидатів.

Окрім того, міжнародні експерти вирішили не використовувати своє переважне право голосу в цьому процесі з невідомих причин, наголосили в ЦПК.

"Наслідком цього став вибір не трійки найкращих, а трійки тих, щодо кого досягнуто компроміс двох міжнародних експертів та двох українців. Тож наразі існує ризик призначення на посаду кандидата, який не буде повністю незалежний у своїй роботі", — наголошується в повідомленні.

Відтак на наступні 7 років Україна ризикує отримати директора НАБУ, у незалежності якого є обґрунтовані сумніви, долали в ЦПК.

"Нам лишається сподіватися, що призначений урядом кандидат зможе довести протилежне своєю діяльністю. Для нас це також означає, що ми будемо посилено контролювати роботу НАБУ надалі", — підсумували в організації.

Що відомо про обрання директора НАБУ

19 липня 2022 року прем’єр-міністр Денис Шмигаль на засіданні уряду доручив невідкладно організувати перше засідання конкурсної комісії з відбору керівника Національного антикорупційного бюро.

Попередній очільник НАБУ Артем Ситник був призначений на цю посаду 16 квітня 2015 року указом п’ятого президента України Петра Порошенка. 16 квітня 2022 року термін його повноважень сплив і НАБУ тимчасово очолив його перший заступник Гізо Углава.

7 вересня минулого року Верховна рада ухвалила закон щодо критеріїв відбору на посаду директора НАБУ, згідно з яким на посаду директора НАБУ не може претендувати той, хто після початку повномасштабного вторгнення РФ (24 лютого) перебував за кордоном сукупно більш як 21 дня без поважної причини.

28 жовтня під час засідання комісії з проведення конкурсу на посаду директора Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) було обрано голову комісії — першого проректора Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого Миколу Кучерявенка. 8 листопада комісія визначила критерії відбору кандидатів.

13 січня стартував третій етап конкурсу на посаду директора НАБУ. Кандидатів на посаду директора Національного антикорупційного бюро перевіряли на загальні здібності.

Етап випробування передбачає проходження вербального тесту і абстрактно-логічного тесту, пояснив Кучерявенко. Потім 20 претендентів, які залишаться, матимуть практичне завдання, а також співбесіди на доброчесність та компетентність. Конкурсна комісія визначить трьох кандидатів, серед яких директора НАБУ обиратиме Кабмін, пояснив очільник конкурсної комісії. Кучерявенко сподівається, що новий директор НАБУ буде обраний у березні.

Раніше до Верховної Ради України внесли законопроєкт №7654, який скасовував вимогу до директора Національного антикорупційного бюро не співпрацювати з політичними партіями або бути їхнім членом. Посли країн G7 одразу висловили стурбованість цим законопроєктом з огляду на те, що Комітет з питань організації державної влади рекомендував Верховній Раді України ухвалити його.

Читайте також

Допомога на 400 млн доларів від США, "юридичний Рамштайн", евакуація дітей із зон бойових дій. 374 день війни. Онлайн

На початок