ЄС планує виділити мільярд євро на гаубичні снаряди для України — Politico

ЄС планує виділити мільярд євро на гаубичні снаряди для України — Politico

ЗМІ
Гаубиці на війні в Україні
Гаубиці. Фото: Twitter Arvydas Anušauskas

Виділити один мільярд євро на боєприпаси, зокрема 155-мм артилерійські снаряди, запропонує Європейський Союз у новому проєкті військової підтримки України. Про це пише американське видання Politico за посиланням на відповідний документ ЄС, підготовлений дипломатичною службою блоку, Європейською комісією та Європейським оборонним агентством. Із його змістом ознайомилися у редакції.

Як пише видання, ЄС допомагає постачати Україні зброю через позабюджетний міжурядовий грошовий фонд під назвою "Європейський фонд миру". Його використовують для відшкодування витрат країнам, що експортують зброю в Україну. Наразі з цього фонду було виділено 3,6 мільярда євро військової допомоги Україні, а в грудні 2022 року країни-члени вирішили збільшити його фінансування на 2 мільярди євро у 2023 році.

“На сьогоднішній день потреби у витратах визначені нечітко, але зараз ЄС приділяє особливу увагу артилерійським боєприпасам, оскільки українські війська ведуть виснажливі гаубичні бої з росіянами на сході країни, навколо таких міст, як Бахмут”, — пише видання.

Тож високопоставлений дипломат ЄС Жозеп Боррель має намір запропонувати "надзвичайний пакет підтримки" у розмірі одного мільярда євро, спрямований на постачання боєприпасів. Йдеться про те, що мільярд євро має бути спрямований на боєприпаси — "зокрема, 155-міліметрові" — одразу після того, як буде "введено в дію" 2 мільярди євро, виділених Європейським фондом миру.

Документ ЄС також передбачає нарощування європейського промислового виробництва, яке зараз не в змозі виробляти боєприпаси в обсягах, яких вимагає війна.

У пропозиції йдеться про "сприятливу ставку відшкодування, наприклад, до 90% з огляду на надзвичайну терміновість і виснаження запасів держав-членів".

Пропозиція щодо фінансування також пропонує "добровільні фінансові внески" для країн, які не беруть участі, наприклад, Австрії, яка є нейтральною, або тих, які не бажають надавати зброю, наприклад, Угорщини. Вона підкреслює, що специфічні правові обмеження окремих країн "будуть взяті до уваги".

Що стосується спільних закупівель — тобто, коли країни ЄС об'єднуються для закупівлі озброєнь — Європейське оборонне агентство разом з країнами-членами використовуватиме нову схему, "що охоплює сім категорій від стрілецької зброї калібром до 155 мм".

Цей проект має бути "запущений на сім років", і на сьогоднішній день 25 країн-членів ЄС плюс Норвегія вже підтвердили свою зацікавленість в участі в ньому, йдеться у документі.

"Зважаючи на терміновість, проєктна угода має бути підписана не пізніше березня". А контракти мають бути "орієнтовно укладені між кінцем квітня і кінцем травня", пише Politico.

У документі також вказується на необхідність посилення підтримки для нарощування виробництва, оскільки європейські збройові заводи працюють майже на повну потужність, а ціни на зброю вже зростають по спіралі.

Конкретні заходи можуть включати "виявлення і допомогу в усуненні вузьких місць у виробництві в ЄС", а також "сприяння співпраці відповідних компаній у спільних галузевих зусиллях з метою забезпечення наявності і постачання".

Документ планують обговорити міністри оборони на неформальній зустрічі в Стокгольмі наступного тижня, пише видання. Потім очікується, що він буде офіційно узгоджений міністрами закордонних справ і оборони 20 березня. Очікується також, що лідери дадуть своє остаточне схвалення на зустрічі 23 і 24 березня.

Читайте також

ЄС обговорює спільну закупівлю боєприпасів для України — Bloomberg

На початок