Українські бізнеси поступово відмовляються від податкової пільги — Опендатабот

Українські бізнеси поступово відмовляються від податкової пільги — Опендатабот

Працівники піцерії
Працівникі піцерії. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Для підтримки бізнесу на початку повномасштабного вторгнення влада створила податкову пільгу та запропонувала замість оплати ПДВПодаток на додану вартість (ПДВ) — це непрямий податок, який входить в ціну товарів (робіт, послуг) та сплачується покупцем, але його облік та перерахування до державного бюджету здійснює продавець. Основою для розрахунку ПДВ виступає додана вартість, тобто знов створена вартість підприємством за рахунок його власних факторів виробництва (землі, капіталу, робочої сили, підприємництва).перейти на спрощену систему оподаткування. Підприємці мали сплачувати 2% податків від виторгу. У 2022 році пільгою скористалося понад 150 тисяч бізнесів.

Про це повідомляє платформа для роботи з відкритими даними "Опендатабот".

Натомість більшість компаній залишилась на загальній системі з ПДВ, при цьому сплачуючи більше податків та тримаючи економічний фронт.

У червні 2022 року, за даними Державної податкової служби, в Україні було понад 250 тисяч платників ПДВ: 21,3 тисячі ФОПівФізичні особи — підприємці та 229,5 тисяч компаній. Відтоді відкритої інформації не було, адже доступ до реєстру було закрито.

"За рік від початку повномасштабної війни все більше компаній оговтуються від кризи та самостійно повертаються до сплати податків — навіть попри те, що держава наразі не скасувала "спрощенку", — йдеться в повідомленні.

Так, станом на початок березня 2023 року вже 3 359 бізнесів повернулось на загальну систему оподаткування та сплачують ПДВ. Йдеться про 2 952 компаній та 407 ФОПів.

"Серед них такі великі бізнеси, як "Ростдорстрой", "Метінвест" та "Галнафтохім". Загалом в Україні наразі 248 тисяч платників ПДВ", — повідомляє "Опендатабот".

Загалом в Україні наразі 248 тисяч платників ПДВ.

Наразі офіційно реєстр платників ПДВ Державної податкової служби є закритим — навіть попри рекомендації Комітету Верховної Ради, Кабміну та Мінцифри. Натомість податкова досі відмовляється відкривати дані. Наприкінці лютого 2023 ДПС лише відкрила можливість перевіряти статус платника в кабінеті платника податків.

За словами гендиректора "Опендатаботу" Олексія Іванкіна закритість даних створює простір для маніпуляцій, шахрайств та ускладнює життя платникам ПДВ, які не можуть перевірити статус своїх контрагентів.

"Якщо постачальник втратив статус або збрехав про нього — поставка буде на 20% дорожче для покупця, адже податковий кредит не буде закладено у вартість поставки. На жаль, ситуації, коли бізнес втрачає статус платника ПДВ, непоодинокі. З 2019 року Опендатабот фіксував ріст анулювання свідоцтв платників ПДВ", — сказав Олексій Іванкін.

Загалом на початок 2022 року в Україні було 259 тисяч платників ПДВ, на 2021 — 267 тисяч, а у 2020 — 278 тисяч.

Читайте також

"Насамперед — це надія". Як підприємиця із Маріуполя розпочала бізнес з нуля у Запоріжжі

Українці втричі менше купували житло у 2022 році — Опендатабот

На початок