Проєкт "#Марія90" розпочали на Рівненщині, щоб популяризувати Уласа Самчука і повернути його твори в шкільну програму

Проєкт "#Марія90" розпочали на Рівненщині, щоб популяризувати Уласа Самчука і повернути його твори в шкільну програму

Проєкт "#Марія90" розпочали на Рівненщині, щоб популяризувати Уласа Самчука і повернути його твори в шкільну програму
Скрин з Youtube Рівненська обласна універсальна наукова бібліотека

На Рівненщині запустили відеопроєкт "#Марія90", присвячений 90-річчю роману Уласа Самчука, першому художньому твору про Голодомор в Україні. За тиждень з його старту підготували і виставили на Youtube-каналі обласної бібліотеки шість сюжетів. Це начитані уривки з "Марії" та короткі історії про життя і творчість її автора. #Марія90" триватиме до листопада й охопить не лише Рівненщину, а й інші області та країни.

Більше про проєкт в етері Українського радіо. Рівне розповіли його ініціаторки — начальниця управління культури і туризму Рівненської ОВА Любов Романюк та директорка обласної бібліотеки Валентина Ярощук.

"#Марія90" задумана для того, щоб привернути уваги до постаті Уласа Самчука, популяризувати один з найвідоміших його творів і вшанувати пам’ять жертв Голодомору 1932-1933 років в Україні, пояснила мету проєкту Любов Романюк.

"Улас Самчук має потужний літературний доробок, який залишається актуальним. При цьому він є недостатньо знаним в Україні і тривалий час ми намагаємося повернути його твори до вивчення в школі. Він є уродженцем Рівненщини і ми сприяємо популяризації цієї постаті. І в 90-й рік написання "Марії", першого літературного твору про Голодомор, ми запустили цикл художніх, історичних, краєзнавчих відеороликів про життя Уласа Самчука, дні його перебування на Рівненщині, написання роману", — пояснила начальниця управління культури і туризму Рівненської ОВА.

"#Марія90"
Фото: Суспільне Рівне

Валентина Ярощук додала, що всі відеоролики виставлятимуть на Youtube-каналі Рівненської обласної наукової бібліотеки. Наразі на ньому можна переглянути шість сюжетів. Це начитані уривки з роману "Марія" та коротенькі нариси науковців, які досліджують життя і творчість Уласа Самчука.

"Долучили також товариство "Просвіта", яке допомагає виокремити змістовні уривки з роману. Попередньо планували 14 роликів, але буквально з появою перших сюжетів почали зголошуватися люди, які хочуть долучитися. Відеоконтент доступний рівнянам, жителям області, України й інших країн — усім, хто володіє українською. Ролики з уривками розставлені в почерговості змісту, але це не означає, що мета — начитати всю книгу. Аудіокнига "Марія" існує, вона є в інтернеті. Тут мова про те, щоб звернути увагу до Уласа Самчука, хто упереджено до нього ставиться, викидають з уроків", — зауважила директорка обласної бібліотеки.

Любов Романюк також зауважила, що проєкт "#Марія90" запланували як міжнародний і наразі ведуть перемовини з українською діаспорою в Канаді. Долучаються, з її слів, й інші області України.

"В управління культури інших ОВА готуємо листи, щоб долучалися, бо це не обмежений областю проєкт. Першим долучився Микола Жулинський, директор інститут літератури, є запис директора Тернопільського краєзнавчого музею, має бути директор нашого музею Олександр Булига, з Острозької академії Петро Кралюк і ректор Ігор Пасічник, майстер спорту, плавчиня Анна Хлістунова читає уривок, я також буду. Цей проєкт гуртує, стимулює думати, аналізувати, планувати на майбутнє", — зауважила начальниця управління культури і туризму Рівненської ОВА.

Проєкт "#Марія90" триватиме до листопада, коли в Україні вшановуватимуть жертв голодоморів і 90-ті роковини найбільшого з них, про який розповів Улас Самчук у своєму романі-хроніці.

Що відомо про Самчука і його творчість

Письменник і журналіст Улас Самчук народився 20 лютого 1905 року в селі Дермань на Рівненщині. Він був членом уряду УНР у вигнанні, входив до складу ОУН, в роки нацистської окупації редагував газету "Волинь" у Рівному. В 1948 році переїхав до Канади, де прожив до кінця життя.

У трилогії "Волинь" Уласа Самчука виведений збірний образ української молодої людини кінця 1920-х — початку 1930-х років, що прагне знайти місце України у світі та шляхи її національно-культурного й державного становлення.

У романі "Марія" (1934) відтворено Голодомор у 1932-33 роках у центральних і східних областях, який вже за незалежності визнали геноцидом народу України.

У 2012 році в Рівному заснували премію імені Уласа Самчука. Це найвища в місті творча відзнака письменників за вагомий внесок у розвиток літератури.

У 2023 році презентували вперше виданий роман Уласа Самчука "На краю часу" про життя українських емігрантів міжвоєнного періоду. За життя автор не зміг видати книгу самостійно.

У вересні 2022 року Рівненська обласна рада звернулася до Міністра освіти і науки України з проханням включити твори Уласа Самчука в обов'язкову програму української літератури в закладах загальної середньої освіти. Роман "Марія", уривки з трилогії "Волинь" і статтю "Нарід чи чернь?" вилучили зі шкільного курсу у часи президентства Віктора Януковича.

Читайте також

  • 8 березня чи 25 лютого: науковиця пояснила тонкощі у зміні свята жінок в Україні
  • "Не викликає асоціацій з радянським минулим": секретар Рівнеради не буде виступати за перейменування Ювілейного
  • Поляки в УПА, репресії проти ромів і розсекречені справи: що вмістила нова книга "Реабілітовані історією. Рівненська область"

Читайте і дивіться Суспільне Рівне на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

На початок