У Полтаві оцифровують рідкісні видання: як це відбувається

У Полтаві оцифровують рідкісні видання: як це відбувається

У Полтаві оцифровують рідкісні видання: як це відбувається
фото: Суспільне Полтава

Майже 1,5 сотні документів від початку року оцифрували працівники обласної наукової бібліотеки імені Котляревського. Це роблять для того, аби всі охочі мали доступ до рідкісних та старих видань, розповіла Суспільному виконувачка обов’язків директора закладу Надія Влезько. За її словами, нині на сайті доступні майже 5 тисяч оцифрованих видань, а загалом їх планують опрацювати понад 100 тисяч.

В окремій кімнаті Полтавської обласної наукової бібліотеки імені Котляревського сканують рідкісні книги та періодику.

"У рукавичках ми працюємо, тому що це стародруки. І не потрібно, щоб якісь частинки потрапили на старі книги, може бути і волога, і все, але книги старі, вони псуються. Обов’язково треба бути в рукавичках", — каже завідувачка сектору обласної наукової бібліотеки імені Котляревського Яніна Горулько.

У Полтаві оцифровують рідкісні видання: як це відбувається
Працівники обласної наукової бібліотеки сканують книги та періодику. фото: Суспільне Полтава

"Процес оцифровування видань ми розпочали декілька років тому, але наприкінці 2021-го року ми придбали сканер. Із 2022-го року ми працювали на цьому сканері", — говорить виконувачка обов'язків директора обласної наукової бібліотеки імені Котляревського.

За словами Надії Влезько, у бібліотеці мають оцифрувати 103 тисячі документів – це книги та періодика. Торік опрацювали понад пів тисячі видань, а до кінця 2023-го планують – 590. За два місяці року перевели у цифровий формат та опублікували 140 документів.

"Є видання, яких немає більше ніде, окрім нашої бібліотеки. Ті, які користуються попитом і мають цінність саме для науковців, саме для тих людей, які цікавляться цим. А також це видання XVIII століття, XIX століття. Тобто це ті документи, які є рідкісні, не виставляються на широкий загал фізично, але вони є у фонді бібліотеки, і ми їх хочемо показати", — додає Надія Влезько.

У Полтаві оцифровують рідкісні видання: як це відбувається
Оцифрування видань. фото: Суспільне Полтава

"Висвітлюємо, обрізаємо. Перед цим, який нам потрібно формат, вибирається зумом. Першочерговий вигляд книжка, яку ми відсканували, має приблизно ось такий. Ми скануємо 150 розворотів за 1,5 години. А щоб обробити 150 сторінок, потрібен день. Навіть може бути більше дня, залежить від якості книги", — розповідає бібліотекарка обласної наукової бібліотеки імені Котляревського Тетяна Татарко.

Після усіх етапів обробки, видання формують в один файл, а потім розміщують на сайті.

"Заходите на сайт бібліотеки. Є електронний каталог, заходимо в електронний каталог. Тут є повнотекстовий ресурс. Ставимо галочку на "повнотекстовий ресурс". І пошук. Тут також можна шукати за автором, за назвою", — додає Тетяна Татарко.

У Полтаві оцифровують рідкісні видання: як це відбувається
Видання, які будуть оцифровувати. фото: Суспільне Полтава

"Якщо я виїжджаю десь у командировку у якийсь із районів Полтавської області, то це дуже добре, якщо є електронний каталог бібліотеки. Заходжу на цей каталог, знаходжу той стародрук чи якусь газету. Якщо я працюю навіть і в бібліотеці, то це мені треба піти, щоб знайшли мені цей стародрук. А так – я зайшов, працюю на комп’ютері. Техніка і все йде вперед, цей каталог дуже потрібний і треба його продовжувати", — каже завідувач сектору Полтавського краєзнавчого музею Олег Скирда.

За словами виконувачки обов’язків директора закладу Надії Влезько, загалом на сайті розмістили майже 5 тисяч видань, із них понад 900 книг, а решта – періодика.

На початок