Побут і звичаї — в експонатах: у селі на Черкащині діє музей-світлиця

Побут і звичаї — в експонатах: у селі на Черкащині діє музей-світлиця

Побут і звичаї — в експонатах: у селі на Черкащині діє музей-світлиця
Суспільне Черкаси

Вишиванки, яким понад сто років, зіткані при каганцю рушники та глиняні горщики — це все експонати музею у селі Соколівочка на Тальнівщині. Його створили місцеві жителі, де зібрали кілька тисяч експонатів, розповіла завідувачка клубу Олена Орел.

Одна зі стін музею завішана рушниками. Їх вишили місцеві господині у двадцятому столітті, пояснила Олена Орел. Раніше це була найголовніша прикраса в будинку, нині ж — цінний експонат.

музей
Суспільне Черкаси

"В усіх будинках були рушники. Родичі людей, які вже не жили в цих будинках, знімали зі стін ці рушники й несли нам", — пригадала пані Олена.

Тоді візерунки на білому полотні створювали без канви й трафаретів. Вишивали гладдю та хрестиком:

"Вишивали ружі, волошки та інші квіти".

музей
Суспільне Черкаси

У світлиці є весільний комплект із сорочки та спідньої спідниці. Йому 117 років. Утім на вигляд він не гірший, ніж сучасні моделі.

"Хоч йому багато років, але воно збереглось у дуже гарному стані, тому що одягалось тільки по великих святах", — пояснила пані Олена.

"Солила в ній рибу на Колимі": історія однієї вишиванки з Черкащини
музей
Суспільне Черкаси

На сусідньому стелажі — "молодші" вишиванки.

"Цій сорочці 80 років. Її принесла до нашої світлиці моя сусідка Наталя Кушенко. Вона її вишила, коли їй було 12 років, при каганцеві ввечері. Їй дуже сподобався цей орнамент", — розповіла бібліотекарка Валерія Хлівнюк.

музей
Суспільне Черкаси

Сорочки прикрашені кетягами винограду, ягідками суниці та запашного хмелю. Це не просто малюнки, а історія та особливості регіону, пояснила пані Валерія:

"Ми знаємо, яка це була клопітка робота. Люди вкладали в неї душу і нам необхідно зберегти це все, щоб ми могли показати ці речі молодшому поколінню".

музей
Суспільне Черкаси

Бережуть у музеї і чоловіче вбрання, предмети народного побуту, а також дерев’яні валізки. А ще — глиняні горщики. Серед них є ті, які дістались від місцевої жительки баби Тані.

"На них уже сажа засохла і зцементувалась. Баба Таня готувала в печі в цих глечиках страви, він був для каші з молоком", – розповіла завідувачка клубу.

музей
Суспільне Черкаси

Кожна річ у цій світлиці незалежно від розміру та віку розповідає про історію села, зазначила Олена Орел:

"Це ж наше рідне, сільське, воно нам дуже дороге. Ми дуже хочемо зберегти усе для наступних поколінь, щоб вони бачили і цінували те, що притаманне нашому роду, нашому селу і нашим людям".

музей
Суспільне Черкаси

Зі слів пані Олени, колекцію цього музейного куточка люди поповнюють і досі: несуть вишивку, старовинний одяг та речі вжитку. Усі охочі можуть навідатись на екскурсію і дізнатися більше про життя та побут жителів Соколівочки.

Повне відео

Читайте нас у Telegram: головні новини Черкащини та України

Дивіться нас на YouTube: найцікавіші новини Черкащини та України

Читайте також

На початок