Радбез ООН зібрався на засідання в роковини вторгнення РФ в Україну: головні заяви

Радбез ООН зібрався на засідання в роковини вторгнення РФ в Україну: головні заяви

Оновлено
Рада безпеки ООН
Засідання Ради безпеки ООН в роковини вторгнення РФ в Україну 24 лютого 2023 р. Фото: Associated Press

Радбез ООН провів дебати про війну в Україні в роковини повномасштабного вторгнення РФ в Україну. Засідання відбулося за участі міністрів закордонних справ, які обговорюють "підтримання миру й безпеки".

Напередодні Генасамблея ухвалила запропоновану Україною резолюцію, яка закликає РФ зупинити бойові дії та вивести свої війська, а також закріплює основні положення української "формули миру".

Суспільне транслювало засідання наживо з перекладом українською мовою.

Генсек ООН Антоніу Гутерреш заявив, що російське вторгнення в Україну є грубим порушенням Статуту ООН і міжнародного права.

"Воно спричинило широкомасштабні руйнування та напади на цивільне населення та безпеку інфраструктури, звісно, багато жертв і жахливих страждань", — сказав він.

Генсек ООН також заявив про неприйнятність російських ядерних погроз.

"Ледве завуальовані загрози ядерній зброї США в контексті конфлікту підвищили ядерні ризики до рівня, якого не було з найтемніших днів холодної війни. Ці погрози є неприйнятними", — сказав Гутерреш.

Дмитро Кулеба і Радбезі ООН
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба (ліворуч) виступає на засіданні Ради Безпеки ООН 24 лютого 2023 р. Фото: Associated Press

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що Україна не втомиться і чинитиме опір Росії як і досі і переможе.

"Путін програє набагато раніше, ніж думає. Ось що потрібно знати російським чиновникам і військовослужбовцям. Ви думаєте, що вам минеться те, що ви зробили? Ви опинитеся перед судом і будете свідчити, як сильно ви протистояли агресії і як ви просто виконуєте накази", — сказав він.

Міністр зазначив, що світ не втомиться підтримувати Україну — підтримка тільки посилиться.

"Ви думаєте, що Україна втомиться захищатися? Чим більше і довше ви будете нападати на Україну, тим більше рішучості у нас буде", — сказав він.

Кулеба наголосив, що озброєння країни, яка захищається від агресії, є абсолютно законним і є актом захисту Статуту ООН.

"Навпаки, допомога агресору є нелегітимною і суперечить статуту, будь-які поставки зброї чи військової техніки Росії означають співучасть у порушенні статуту ООН. Якщо ви даєте зброю Росії, ви робите злочин", — зазначив український міністр.

За його словами, географія російських злочинів проти міжнародного миру та безпеки виходить далеко за межі України та сягає Африки, Азії та Близького Сходу.

Кулеба зазначив, що Росія не лише розпалює конфлікти, а й системно перешкоджає ухваленню рішень Ради безпеки ООН, необхідних для їх вирішення.

"Сьогодні Росія стверджувала, що ця рада надмірно зосереджена на Україні та ігнорує проблеми решти світу. Пам'ятаймо, що Росія є проблемою світу. Я відкрив Статут ООН, і не бачу слів, що країни-члени можуть атакувати інші держави-члени. І, звичайно, я не бачу слів, що порушення кордонів дозволено. І головне, я не бачу назви "Російська Федерація" в Статуті ООН у списку постійних членів Ради безпеки", — сказав Кулеба.

За словами міністра, у 1991 році Росія залишила за собою місце СРСР як постійного члена Ради безпеки і "перетворила його на трон безкарності".

"Майбутнє Росії в ООН має визначатися в контексті нелегітимної заміни СРСР на Росію в 1991 році. І відповідальності за злочини, скоєні на території України, включно з воєнними злочинами, злочинами проти людства та геноцидом", — сказав він.

Міністр закордонних і європейських справ і торгівлі Мальти Єн Борґ звинуватив Росію у порушенні міжнародного права і Четвертої Женевської конвенції

"Протягом останнього року різні структури ООН і міжнародні механізми надали докази невибіркових вбивств цивільних осіб, нападів на цивільну інфраструктуру, тортур та інших форм жорстокого, нелюдського та такого, що принижує гідність, поводження, сексуального та гендерного насильства, викрадень і примусової депортації дітей. Ці діти повинні бути негайно повернуті до своїх сімей або до законних опікунів", — сказав він.

Міністр також заявив, що будь-які заяви Росії про те, що використання ядерної зброї будь-яким чином може бути виправдане, є неприйнятними.

Держсекретар США Ентоні Блінкен в ООН
Держсекретар США Ентоні Блінкен на засіданні Ради Безпеки ООН 24 лютого 2023 р. Фото: Associated Press

Державний секретар США Ентоні Блінкен нагадав, що 17 лютого 2022 року, він попередив Радбез ООН, що Росія планує вторгнутися в Україну.

"Я сказав, що Росія створить привід, а потім використає ракети, танки, кібератаки солдатів, щоб завдати ударів по заздалегідь визначених цілях, у тому числі ключовим, з метою повалення демократично обраного уряду України. Представник Росії, той самий представник, який виступатиме сьогодні, назвав це, я цитую, "безпідставними звинуваченнями". Через сім днів, 24 лютого 2022 року, Росія почала повномасштабне вторгнення", — сказав він.

За словами Блінкена, коли Путін не зміг зламати українську армію, він посилив зусилля, щоб зламати український дух.

За останній рік Росія вбила 10 з 1000 українських чоловіків, жінок і дітей, вигнала понад 13 мільйонів людей з їхніх домівок, знищила понад половину енергомережі країни, розбомбила понад 700 лікарень, 2600 шкіл і викрала щонайменше 6000 українських дітей — деяким було чотири місяці — і переселили їх до Росії. І все ж дух українців залишається незломленим. Він сильніший, ніж будь-коли", — зазначив він.

Блінкен наголосив, що ніхто так не хоче миру, як український народ, і США давно чітко дали зрозуміти, ще до цієї війни, що готові до будь-яких значущих дипломатичних зусиль, щоб зупинити агресію Росії проти України.

"Але, щоб мир був справедливим, він має підтримувати принципи, що лежать в основі Статуту ООН: суверенітет, територіальну цілісність, незалежність. Щоб мир був міцним, ми маємо гарантувати, що Росія не зможе просто відпочити, переозброїтися, і розпочати нову війну за кілька місяців чи років. Будь-який епізод захоплення землі Росією, що буде легітимізовано, послабить Хартію та надішле повідомлення агресорам, які будуть повсюди, що вони можуть вторгнутися в країни і це зійде їм з рук", — сказав Держсекретар США.

Блінкен також відповів на звинувачення Росії і її симпатиків, які звинувачують Захід у підтримці України і ігноруванні решти світу.

"Подивіться на дії Москви. Порівняйте ці цифри на додаток до 13,5 млрд дол. продовольчої допомоги, яку США надали для боротьби з голодом за останній рік. Ми також забезпечуємо понад 40% бюджету Всесвітньої продовольчої програми. Росія вносить менше як 1% цього бюджету. На основі останніх даних ООН, США жертвують у дев’ять разів більше, ніж Росія, на миротворчу діяльність ООН. Ми жертвуємо в 390 разів більше, ніж Росія, в ЮНІСЕФ, ми даємо майже в 1000 разів більше, ніж Росія, Агентству ООН у справах біженців", — сказав держсекретар.

Міністерка закордонних справ Албанії Ольта Джачка заявила, що війна в Україні має закінчитися виведенням військ РФ і поки цього не сталося світ має підтримувати Україну.

"Ця війна повинна закінчитися і вона закінчиться. Але кінцем буде кінець агресії, а не кінець світового порядку, заснованого на правилах. Це кінець присутності російських військ в Україні. Не кінець життя там. Це кінець непотрібних страждань, а не кінець надії. Має бути та буде майбутнє з налагодженим стабільним миром з вільною та безпечною суверенною Україною та з відновленням її територіальної цілісності", — сказала вона.

Джачка зазначила, що Албанія з нетерпінням чекаємо цього дня.

"Я сподіваюся, що незабаром розпочнеться процес загоєння та реконструкції. Але поки не настане той день, Україна та її народ заслуговують на всю нашу політичну, економічну та військову підтримку, на всю нашу постійну солідарність у їхньому героїчному опорі, щоб захистити себе, захистити свої права та справедливість. Слава Україні", — сказала глава МЗС Албанії.

Міністр закордонних справ Швейцарії Ігнаціо Кассіс оон
Міністр закордонних справ Швейцарії Ігнаціо Кассіс на засіданні Ради Безпеки ООН 24 лютого 2023 р. Фото: Associated Press

Міністр закордонних справ Швейцарії Ігнаціо Кассіс привітав ухвалення Генасамблеєю ООН резолюції і закликав Росію вивести війська з України.

За його словами, Швейцарія вірить у силу права і тому закликає до цілковитої поваги до найважливіших правил міжнародного гуманітарного права — мирне населення, поранені, полонені, критично-важливі об'єкти інфраструктури — мають бути захищені всіма сторонами конфлікту.

"Швейцарія вітає вчорашню резолюцію, яку ухвалила Генеральна асамблея. Йдеться про чіткий сигнал, який дали держави-члени поборники солідарності, діалогу та миру. Для того, щоб був можливий мир в Україні, знову заявляю про наш заклик до Росії: "Настав час припинити всі бойові зіткнення, вивести війська з усієї території України, агресія, погрози, дезінформація шкодять основам міжнародного права", — сказав Кассіс.

Міністерка закордонних справ Франції Катрін Колонна ООН
Міністерка закордонних справ Франції Катрін Колонна виступає і Радбезі ООН 24 лютого 2023 р. Фото: Associated Press

Міністерка закордонних і європейських справ Франції Катрін Колонна закликала ООН провести розслідування щодо передачі іранських дронів Росії, а також постачання північнокорейських ракет і боєприпасів.

Вона також зазначила, що Франція разом зі партнерами буде продовжувати надавати підтримку Україні стільки скільки знадобиться.

"Інакше ніде не буде миру і стабільності, якщо буде винагороджуватися агресія. Ми вимагаємо від Росії нарешті бути на висоті тих обов'язків, які покладено на неї як постійного члена Радбезу, і негайно припинити свою агресивну війну", — сказала Колонна.

Міністр закордонних справ Британії Джеймс Клеверлі оон
Міністр закордонних справ Британії Джеймс Клеверлі під час засідання Ради Безпеки ООН 24 лютого 2023 р. Фото: Associated Press

Міністр закордонних справ Сполученого Королівства Джеймс Клеверлі заявив, що Путін не може і не повинен перемогти у війні проти України.

"Протягом минулого року Путін демонстрував, що він готовий вести війну на виснаження, і дві світові війни XX століття показали нам, яким жахом це стане, сотні тисяч загиблих і поранених, дефіцит у всьому світі продовольства, палива, різкий стрибок цін. З огляду на всі ці причини та багато інших — Путін не може і не повинен перемогти в Україні", — сказав він.

Клеверлі наголосив, що військової та гуманітарної допомоги Україні недостатньо.

"Коли війна закінчиться, а вона закінчиться з успішною обороною Україною своїх територій, ми не повинні допустити того, щоб Україна залишилася вразливою перед обличчям нападу. Ми повинні зробити так, щоб Україна була у безпеці та економічно життєздатна", — сказав британський міністр.

Заступник посла Китаю в ООН Дай Бінг закликав Росію і Україну поновити перемовини без попередніх умов.

"Україна це не арена для боротьби між великими країнами, ніхто не повинен прагнути отримати вигоду з цього конфлікту за рахунок українського народу", — сказав він.

За словами представника Китаю, ядерна війна ніколи не повинна вестися.

"Ризик того, що через українську кризу виникне ескалація конфлікту, на великі країни покладає особливі обов'язки з підтримання комунікацій і координацій зв'язків і робити все необхідне, щоб запобігти кризі. Важливо забезпечити неухильне дотримання конвенції з атомної та ядерної безпеки, важливо підтримати конструктивну роль МАГАТЕ щодо заохочення технічної безпеки ядерних об'єктів", — сказав Дай Бінг.

Міністр закордонних справ Словаччини Растислав Качер ООН
Міністр закордонних справ Словаччини Растислав Качер в Раді безпеки ООН 24 лютого 2023 р. Фото: Associated Press

Міністр закордонних справ Словаччини Растислав Качер заявив, що його країна була і залишається на боці України від самого початку і продовжуватиме послідовно підтримувати її незалежність, суверенітет і територіальну цілісність, доки не закінчиться війна.

"Війна закінчиться і ті, хто відповідає за всі скоєні злочини, будуть притягнуті до відповідальності і постануть перед правосуддям", — сказав він.

Качер також заявви, що Росія "досить цинічно системно і поглиблено" поширювала пропаганду, викривляла факти.

"Виглядає так, ніби Росія сприяла появі якоїсь альтернативної реальності", — зазначив словацький міністр.

Міністр закордонних справ Румунії Бодан Ауреску ООН
Міністр закордонних справ Румунії Бодан Ауреску під час засідання Ради безпеки ООН 24 лютого 2023 р. Фото: Associated Press

Міністр закордонних справ Румунії Бодан Ауреску пообіцяв підтримку Україні так довго, як це буде потрібно.

"Україна переможе, Росія нестиме відповідальність за скоєне. Заклик наш дуже чіткий: Росія повинна дотримуватися норм міжнародного права, беззастережно повинна припинити застосування сили, терміново і повною мірою піти з території України в міжнародно визнаних кордонах", — сказав він.

Ауреску також закликав протистояти російській пропаганді.

"Румунія бачила як зростають темпи російської пропаганди, поширюється фальшивий наратив у спробі підірвати єдність нашого суспільства зменшивши підтримку України. Ми повинні боротися з цими злими намірами, бути єдині в захисті наші цінностей. Румунський народ уважно ставиться до того, що читає, ставить усе під сумніви, але аж ніяк не підтримку України", — сказав міністр.

Жозеп Боррель Радбез ООН
ГОлова дипломатії ЄС Жозеп Боррель в Радбезі ООН 24 лютого 2023 р. Фото: Associated Press

Високий представник Європейського Союзу з питань закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель заявив, що підтримка України і пошук миру йдуть пліч-о-пліч.

"Ми хочемо справедливого миру, заснованого на міжнародному праві і на статуті ООН, і в терміновому порядку Кремль повинен прислухатися до цього сигналу і діяти відповідним чином. Ми будемо і надалі підтримувати Україну, яка захищає себе і свій народ, тому що пошук миру і наша підтримка України йдуть пліч-о-пліч", — сказав він.

Боррель також зазначив, що підтримка України Євросоюзом не здійснюється за рахунок роботи в інших точках у світі

"ЄС повністю мобілізований, щоб заохочувати стійкий мир в інших точках, оскільки ми знаємо, що є багато воєн, проблем у світі, про які ми маємо також турбуватися. Не замість цього, а крім усього цього ми продовжуємо все це робити досі", — сказав головний дипломат ЄС.

23 лютого Генасамблея ООН ухвалила запропоновану Україною резолюцію до річниці російського вторгнення. Документ закликає РФ зупинити бойові дії та вивести свої війська з України, а також закріплює основні положення української "формули миру".

Читайте також

Як Генасамблея ООН ухвалювала "українську формулу миру": головні заяви політиків

На початок