Як Генасамблея ООН ухвалювала "українську формулу миру": головні заяви політиків

Як Генасамблея ООН ухвалювала "українську формулу миру": головні заяви політиків

Оновлюється
Як Генасамблея ООН ухвалювала "українську формулу миру": головні заяви політиків
. Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш виступає на спеціальній сесії Генасамблеї 22 лютого 2023 року. Фото: Associated Press

У Нью-Йорку відбулося засідання Генеральної Асамблеї ООН, на якому учасники перед голосуванням обговорювали запропоновану Києвом резолюцію, у якій міститься "формула миру" президента Володимира Зеленського.

Резолюція зокрема вимагає від Росії повного виведення її військ з України та припинення бойових дій.

Спеціальна сесія Генасамблеї відбувається напередодні річниці повномасштабного вторгнення Росії в Україну. У ній взяли участь дипломати зі 193 країн-членів ООН.

Суспільне транслювало засідання наживо з перекладом українською мовою.

Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто знову заявив, що світ має зосередитися не на постачанні зброї Україні, а на тому, як встановити негайне припинення вогню та сприяти якнайшвидшому запуску мирних переговорів.

"Ця війна не має переможців. У цій війні є тільки переможені. Щодня гинуть сотні чи навіть тисячі людей.Тому найважливішим обов’язком міжнародної спільноти має бути порятунок життів. Просто сказати, важко зробити... Але відповідь — мир. Ми можемо врятувати життя людей, створивши мир", — сказав він.

За словами Сіярто санкції і постачання Україні зброї сприяють ескалації війни.

"З нашого досвіду вже стало цілком очевидно, що ані постачання зброї, ані санкції, ці заходи не рятують життя. Навпаки, вони сприяють продовженню та ризику ескалації цієї війни. Вони приносять більше страждань. Угорщина закликає міжнародну спільноту нарешті почати зосереджуватися на тому, як встановити негайне припинення вогню та як сприяти якнайшвидшому запуску мирних переговорів. Миру можна досягти лише шляхом діалогу та обговорення", — сказав угорський міністр.

Міністерка закордонних справ Албанії в ООН Ольта Джачка закликала Генасамблею ООН підтримати резолюцію.

"Албанія повністю підтримує резолюцію. Ми вважаємо, що Асамблея повинна проголосувати на підтримку цієї резолюції та чітко заявити про свою підтримку справедливого миру в Україні відповідно до принципів Статуту ООН, який має гарантувати суверенітет, незалежність, єдність і територіальну цілісність України в межах її міжнародно визнаних кордонів, що поширюються також на її територіальні води", — сказала вона.

Албанська міністерка виступила проти поправок, представлених Білоруссю.

"Вони є не намаганням сприяти миру, а спробою прикрити агресора. Вони повинні бути відхилені, і ми закликаємо всіх членів ООН проголосувати проти", — сказала вона.

Білорусь внесла низку поправок до проєкту резолюції Генасамблеї ООН до річниці початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну, повідомляє білоруська редакція Радіо Свобода.

Білорусь зокрема пропонує виключити із преамбули слова "через рік після початку повномасштабного вторгнення в Україну".

Формулювання "…агресії РФ проти України, включаючи напади на об'єкти критично важливої інфраструктури по всій території України…" у Мінську хочуть замінити фразою "…військових дій в Україні".

Також, Білорусь запропонувала виключити з резолютивної частини вимогу про те, щоб "РФ негайно, повністю і беззастережно вивела всі свої збройні сили з території України в межах її міжнародно визнаних кордонів".

Крім того, Мінськ пропонує згадати західну допомогу Україні, яка нібито заважає "досягненню сталого миру" і закликати до "початку мирних переговорів".

На думку офіційного Мінська, резолюцію також слід доповнити закликом "враховувати докорінні причини конфлікту в Україні та навколо неї, включаючи законні побоювання держав-членів щодо безпеки", а також "утримуватися від посилання зброї до зони конфлікту".

Міністр закордонних справ Данії Ларс Люкке Расмуссен, який представляв 5 північних країн: Ісландію, Данію, Швецію, Норвегію та Фінляндію також підтримав резолюцію.

"Резолюція просить нас засудити цю жорстоку агресію. Просить нас підтримати всеосяжний, справедливий і міцний мир на основі принципу статуту ООН щодо підтримки територіальної цілісності, цілісності та вимагає від Росії негайного повного і безумовного виведення своїх військ з території України в межах її міжнародно визнаних кордонів. Резолюція, яка закликає нас співпрацювати в дусі солідарності для подолання глобального впливу війни", — сказав він.

Міністерка закордонних справ Франції Катрін Колонна заявила, що Париж повністю підтримує запропоновану Україною резолюцію.

"Проєкт резолюції є результатом прозорого та універсального процесу переговорів, що відображає чітке бажання досягти широкого консенсусу навколо наших спільних правил і принципів Хартії. Він вимагає справедливого і тривалого миру, який повністю поважає ці принципи, як цього вимагають наші спільні інтереси. Вірна своїй традиції та цінностям, Франція повністю підтримає цей текст. Ми закликаємо всі держави діяти відповідально і робити те саме", — сказала вона.

Міністр закордонних справ Японії Йосімаса Хаясі заявив, що Росія повинна відповідати за всі свої дії належним чином, а інші держави-члени ООН також повинні відмовитися від підтримки агресії, прямо чи опосередковано.

"У зв'язку з цим запропоновані Білоруссю поправки є спробою відвернути увагу держав-членів від того факту, що агресія є порушенням самих принципів Статуту ООН. Прошу колег проголосувати проти поправок", — сказав він.

Міністр закордонних справ Литви Ґабріелюс Ландсберґіс нагадав, що війна в Україні почаласяне 24 лютого 2022 року, а в 2014 році коли РФ незаконно анексувала Крим та окупувала частину Донецької і Луганської областей.

"Ті геноцидальні дії, які здійснює РФ — це те проти чого ми виступаємо. Вони призводять до переміщення українських громадян до РФ, до незаконно усиновлення дітей, до сексуального насильства. Усі ми є свідками тієї моральної прірви, в яку впав агресор. Це є втіленням російської неповаги до ключових принципів статуту ООН: територіальна цілісність, неподільність, міжнародне право, міжнародне гуманітарне право, незалежність та суверенність", — сказав він.

Міністр зазначив, що протягом минулого року Україна та українці показали надзвичайну стійкість та мужність захищаючи не лише свою країну, але й усі цінності та підвалини міжнародного права.

Ландсберґіс наголосив, що Росія все ще є частиною багатьох структур ООН і через це багато рішень блокується.

"Росія продовжу звинувачувати інших. І таким чином вона хоче створити нестабільність та домінування зі свого боку, щоб повернути усіх до колоніальних часів. Росія продовжує свою агресію, тому що їй дозволяють діяти безкарно, оскільки Радбез ООН його рішення блокуються присутністю Росії і саме тому діяльність Генасамблеї є важливою", — зазначив він.

Глава МЗС Литви закликав, зробити все можливе, щоб підтримати резолюцію, запропоновану президентом України.

"По-перше, РФ має негайно вивести свої війська з території України. По-друге, маємо зробити усе можливе, щоб злочинці були притягнуті до відповідальності. Ми закликаємо Генасамблеєю ООН виступити за провадження спеціального трибуналу для притягнення РФ до відповідальності у цій війні, — сказав Ландсберґіс.

Міністр закордонних справ Північної Македонії Буяр Османі закликав Росію припинити "жахливу війну" і вивести свої війська з території України.

Вже було завдано багато страждань. Подальше ведення війни лише загострить ці страждання. Прийняття Резолюції є надзвичайно важливою в цьому контексті. Північна Македонія була одна з тих країн, які одразу підтримали цю резолюцію. Саме тому прагнемо притягнення до відповідальності. Ми маємо на міжнародному рівні працювати. Ми повинні робити все можливе, щоб припинити війну", — сказав він.

Міністр закордонних справ Нідерландів Вопке Бастіан Гукстра зазначив, що війна в Україні може бути припинена вже сьогодні, якщо РФ виведе своїх солдатів.

"Ця війна триває. І поки вона трива Нідерланди будуть робити все, що ми можемо, щоб підтримати Україну. Ми проголосуємо так за Резолюцію, яка винесена на сьогоднішнє обговорення", — сказав міністр.

Міністр закордонних справ Латвії Едгарс Рінкевичс закликав Генасамблею підтримати резолюцію "на користь справедливого, довготривалого миру в Україні".

"Росія має відвести свої війська з території України", — сказав він.

Голова Федерального департаменту закордонних справ Швейцарії Ігнаціо Кассіс заявив, що підтримкою резолюції хоче висловити свою підтримку миру і єдності.

"Швейцарія засуджує серйозні порушення прав людини, що здійснюються в Україні. Я закликаю все міжнародну спільноту, її представників, які з нами тут сьогодні підтримати мирне вирішення цього конфлікту. Українці мають право на те, щоб жити в мирі. В мирі збудованому на фундаментальних принципах міжнародного права", — сказав він.

Представник КНР в ООН Дай Бін заявив, що Китай завжди підтримує сторону миру та діалогу і виступає за мирні переговори.

"Дуже важливо поважати вимоги щодо безпеки усіх країн, адже в них можуть бути власні законні вимоги щодо безпеки, для того, щоб ми могли побудувати сталу систему безпеку на всій території Європи", — сказав він.

Дай Бін також зазначив, що Китай випустив резолюцію, яка стосується війни в Україні і продовжуватиме "грати свою роль у вирішенні українського конфлікту".

Постійний представник ісламської республіки при ООН Амір Саїд Іравані заявив, що позиція Ірану не змінилася і Тегеран "досі захищає принципи, які закріплені у статуті ООН, в тому числі принципи суверенітету, рівності держав".

Водночас він зазначив, що Іран утримається від голосування за резолюцію, але продовжить працювати над питанням вирішення цього конфлікт.

"Запропонований текст не виправдовує всі очікування комплексного розв'язання проблем і не визнає провокації та провокаційні дії, які призвели до кризи. Ми також маємо сумніви щодо політичної волі вирішувати конфлікт у мирний спосіб. В такі й спосіб ситуація тільки погіршується замість того, щоб просувати якісь довготривалі сталі рішення. Ця резолюція призводить до поляризації, потенційного поглиблення конфлікту в Україні", — сказав Іравані.

Представник Ірану знову відкинув звинувачення у постачанні Росії зброї для війни проти України.

Міністерка закордонних справ Німеччини Анналена Бербок заявила, що за підсумками голосування за резолюцію щодо формули миру, висунутої Україною, має бути зрозуміло, що Росія має зупинитися.

"Це не мир, коли агресор каже своїй жертві просто здатися. І це не мир, коли агресор отримує винагороду за своє безрозсудне насильство. Росія повинна повернутися до Статуту ООН", — заявила вона.

Відповідаючи на критику деяких країн щодо постачання Укарїні західної зброї Бербок зазначила, що уряд Німеччини волів би витратити час і гроші на освіту, соціальну справедливість і боротьбу з кліматичною кризою.

"Якщо Росія припинить воювати, ця війна закінчиться. Якщо Україна перестане воювати, це буде кінець України. Страждання від конфлікту — викрадення, зґвалтування і тортури триватимуть, а рани по всьому світу від голоду, інфляції та нестачі енергії не зможуть затягнутися", — сказала вона.

Після виступу Бербок, у роботі сесії Генасамблеї ООН оголосили перерву, після якої засідання прродовжилося.

Війна. Усі новини
На початок