На Рівненщині 9% дітей віком від 10 до 18 років курять цигарки. До такого висновку дійшли в обласному центрі контролю та профілактики хвороб, спеціалісти провели соціологічне дослідження за сприяння департаменту освіти, роботу назвали "масштабною". Згідно із результатами, діти здебільшого починають курити з цікавості, а найпопулярнішим видом паління серед підлітків вважаються вейпи, тобто електронні цигарки.
Серед учнів Рівненщини упродовж грудня 2022 — січня 2023 року провели анонімне опитування щодо вживання тютюнових виробів. Для цього 10 702 дітей віком від 10 до 18 років заповнили анкети, а для статистики проаналізували — 2 132.
"Після опрацювання анкет та формування вибірки, яка відповідає статистичним даним регіону, зокрема, за гендерним показником, міжвіковим співвідношенням груп, співвідношенням сільського/міського населення тощо. Опитуванням охоплено учнів як загальноосвітніх навчальних закладів, так і закладів професійно-технічної освіти", — зазначають в обласному центрі контролю.
Читайте також: Чим шкідливе куріння та як зрозуміти, що у вас – залежність. Пояснюють рівненські фахівці
Відсоток та вік підлітків, які курять цигарки
В області 9% учнів віком 10-18 років курять. Серед них 10,2% хлопців, дівчат — 7,9%.

Вікові групи підлітків та дітей Рівненщини, які курять цигарки:
- 17-18 років — 24,8%;
- 15-16 років — 9,3%;
- 13-14 років — 5,3%;
- 10-12 років — 0,7%.
Хлопці віком 17-18 років курять значно більше — 29,2%, аніж дівчата — 20,7%.

Що курять підлітки
Найбільш популярним серед молоді вважаються електронні цигарки — вейпи. Їх курять діти від 10 до 18 років, найбільше дівчата — 89,7%, а хлопці — 68,3%.
Звичайні цигарки другі за популярністю, їх хлопці курять більше — 49,0%, аніж дівчата — 39,1%.
Також часто діти та підлітки курять кальян, зазначають в обласному центрі контролю. Дещо менше популярними є засоби для нагрівання тютюну, наприклад Glo, або Iqos.

Чому підлітки курять та скільки цигарок в день
50,3% підлітків почали курити тютюнові вироби з цікавості.
"Через те, щоб зняти нервове напруження, почали вживати 30,4% учнів, а через те, що почали вживати друзі — 15,2% учнів. Аби почувати себе дорослим та через те, що це модно, почали вживати тютюнові вироби 2,6% та 1,6% учнів", — повідомляють в обласному центрі.
Більшість неповнолітніх мають бажання кинути курити, це 41,4% учнів, а 23,3% хочуть, але не зараз. Не хочуть кидати палити — 28,8% дітей та підлітків.
Декілька разів на рік підлітки 15-16 років курять тютюнові вироби, це 25%, а декілька разів на місяць — 20,5%. Найбільше цигарок в день, — від шести до десяти, — курять підлітки 17-18 років, їх 17,1%.


Чому куріння шкідливе
Сімейна лікарка ЦПМСД "Північний" Тетяна Ткаченко розповідала Суспільному, що разом із помолодшанням портрета курця знизився і вік хвороб.
"Вже звертаються в молодому віці з якимись проблемами, наприклад, респіраторними хворобами, серцево-судинними захворюваннями. Зазвичай ми відмічаємо в лабораторній картці те, що людина курить, щоб інші лікарі звертали на це увагу. Куріння також впливає на лікування основного захворювання", – сказала Тетяна Ткаченко.
За Міжнародною класифікацією хвороб, куріння входить в психічні та поведінкові розлади.
"Залежність є фізична від речовини нікотину, яка вбудовується в рецептори і допомагає швидше виробити гормони радості – серотонін і дофамін. Є також психічна залежність, коли людина звикла втамовувати будь-які емоції курінням. Є також соціальна залежність, коли, до прикладу, хтось курить за чашкою кави або під час спілкування з друзями. Легше кинути курити, коли ви знаєте природу своєї залежності", – розповіла лікарка.
Підлітки, які курять електронні сигарети, мають більше шансів почати курити прості цигарки в старшому віці, про це розповідав Суспільному заступник директора Центру громадського здоров’я Ілля Філіпченко:
"В Україні кожен п’ятий підліток віком до 15 років курить електронні сигарети. Понад 50% пробували курити ці пристрої".
Щоб кинути курити, можна використовувати інгалятори, жувальні гумки, спреї й таблетки.
Читайте також
- "Кожен день когось втрачаємо, це ненормально": головний санлікар Рівненщини про погіршення ситуації з COVID-19
- Поляки в УПА, репресії проти ромів і розсекречені справи: про що нова книга "Реабілітовані історією. Рівненська область"
- У Рівному вперше прооперували двох немовлят з рідкісною патологією розвитку — краніосиностозом
Читайте і дивіться Суспільне Рівне на платформах: