Все пішло жахливо не так: FT дізналася, як Путін готував війну проти України

Все пішло жахливо не так: FT дізналася, як Путін готував війну проти України

Все пішло жахливо не так: FT дізналася, як Путін готував війну проти України
Президент РФ Володимир Путін виступає перед Федеральними зборами у Москві 21 лютого 2023 року. Фото: АР

Президент РФ Володимир Путін підготував вторгнення в Україну ухвалив після консультацій лише з дуже вузьким колом людей, чим викликав незадоволення еліт і опинився у ще більшій ізоляції.

Про це пише Financial Times, яка поспілкувалася з шістьма давніми довіреними особами Путіна та людьми, залученими до воєнних дій Росії, а також з нинішніми та колишніми високопосадовцями на Заході та в Україні.

За даними видання, вторгнення готувалося таємно і навіть міністр закордонних справ Сергій Лавров дізнався про це о першій ночі 24 лютого, у день вторгнення.

Газета пише, що тримати Лаврова в невіданні не було чимось незвичайним для Путіна, який, як правило, зосереджував ухвалення зовнішньополітичних рішень серед кількох близьких довірених осіб, навіть коли це підривало дипломатичні зусилля Росії.

Зазначається, що телефонний дзвінок зробив Лаврова одним із небагатьох людей, які мали будь-яку інформацію про план заздалегідь. Вище керівництво Кремля дізналося про вторгнення лише тоді, коли того ранку по телевізору побачило, як Путін оголосив "спеціальну військову операцію".

Пізніше того ж дня кілька десятків олігархів зібралися в Кремлі на зустріч, організовану лише напередодні, усвідомлюючи, що вторгнення спричинить західні санкції, які можуть знищити їхні імперії.

"Усі просто божеволіли", — сказав один з учасників зустрічі.

Як пише FT, один із олігархів запитав у Лаврова, як Путін міг спланувати таке величезне вторгнення в такому вузькому колі, що більшість високопосадовців у Кремлі, Мінекономіки РФ та бізнес-еліта не вірили, що це взагалі можливо.

"У нього є три радники, — за словами олігарха, відповів Лавров. — Іван Грозний. Петро Перший. І Катерина Велика".

Відповідно до плану вторгнення Путіна, російські війська мали захопити Київ протягом кількох днів у блискучому, порівняно безкровному бліцкригу.

Натомість війна виявилася для Росії трясовиною історичного масштабу.

Рік по тому вторгнення Путіна забрало понад 200 000 убитих і поранених російських військових, за даними американських і європейських чиновників, виснажила запас танків, артилерії та крилатих ракет і відрізати країну від глобальних фінансових ринків і західних ланцюгів постачання.

Бойові дії в Україні також не наблизили Путіна до його нечітко визначених цілей "демілітаризації" та "денацифікації" Києва. Хоча зараз Росія контролює 17% міжнародно визнаної території України, вона залишила половину землі, яку захопила на початку війни, включаючи принизливий відступ із Херсона, єдиного захопленого обласного центру.

FT зазначає, що війна триває, а Путін не дав жодних ознак того, що має намір відступити від своїх планів. У своєму виступі перед 21 лютого Путін наполягав, що війна стосується "самого існування нашої країни" і сказав, що Захід змусив його вторгнутися в Україну.

"Це вони почали війну. Ми використовуємо силу, щоб це зупинити", – сказав він.

Навіть коли йому стає очевидною величезна ціна вторгнення для Росії, Путін як ніколи налаштований довести це до кінця, кажуть люди, які його знають.

"Ідея ніколи не полягала в тому, щоб загинули сотні тисяч людей. Усе пішло жахливо не за планом", – сказав FT колишній високопоставлений російський чиновник.

Коли початковий план провалився, Путін почав шукати нові обґрунтування, щоб виправдати війну, наполягаючи, що у нього не було іншого вибору, окрім як продовжувати вторгнення за будь-яку ціну, кажуть нинішні та колишні чиновники.

"Він каже близьким людям: «Виявляється, ми були абсолютно неготові. В армії бардак. У нашій промисловості безлад. Але добре, що ми про це дізналися саме так, а не тоді, коли до нас вторгнеться НАТО", — розповів колишній чиновник.

Люди, які знають Путіна, кажуть, що після початку війни став ще більш ізольованим.

"Сталін був лиходієм, але хорошим менеджером, тому що його не можна було обманювати. Але ніхто не може сказати Путіну правду, – сказав один зі співрозмовників газети. — Люди, які нікому не довіряють, починають вірити дуже невеликій кількості людей, які їм брешуть".

Читайте також

Росія планує поглинути Білорусь до 2030 року — ЗМІ

"Україну відірвали від Росії" — Путін вперше з квітня 2021 року виступив з посланням Федеральним зборам

На початок