Рівненська поліцейська академія: про рік роботи й тих, хто не витримує. ІНТЕРВ'Ю

Рівненська поліцейська академія: про рік роботи й тих, хто не витримує. ІНТЕРВ'Ю

Рівненська поліцейська академія: про рік роботи й тих, хто не витримує. ІНТЕРВ'Ю

52 поліцейських секторів реагування патрульної поліції 12 червня склали присягу у Рівненській академії патрульної поліції. Навчальному закладу якраз виповнився рік. Далеко не всі з тих, хто починає – закінчують навчання: в одних зникають "рожеві окуляри" про службу, хтось не знаходить мотивації. Все ж більшість таки йдуть далі служити у практичних підрозділах поліції. Про їх навчання в карантин, вишкіл до служби у інтерв'ю Суспільному розповіла керівниця Рівненської академії патрульної поліції Зоя Варійчук.

Рівненська поліцейська академія: про рік роботи й тих, хто не витримує. ІНТЕРВ'Ю
Зоя Варійчук, фото зі сторінки Академії

Рік роботи Академії минув – скільки поліцейських пройшло і скільки зараз навчаються в академії?

– 146 чоловік вже отримали довідки про закінчення первинної професійної підготовки, тобто – закінчили повний курс навчання. Єдине, карантинні умови трішки збили нам програму навчання. Деякі випускники дистанційно здавали заліки, екзамени. Зараз навчається 188 чоловік, ще 49 заїхали з 9 червня.

Академія копів
Рівненська академія патрульної поліції

– З яких регіонів їдуть навчатись в нашу Академію?

– Це переважно Західний регіон, але є поодинокі випадки, коли їдуть з центральної України. Були слухачі з Чернігівської області, з Дніпра. Ми дізнаємось звідки слухач вже з навчальних справ. Мене інформують лише, яка це категорія. Загалом, Нацполіція намагається формувати групи по територіальному принципу.

– В чому особливості навчальної програми? У розробці програми столичної академії брали участь канадські та американські партнери, а яка у нас?

– На території країни функціонує три академії патрульної поліції, програма навчання однакова у всіх, вона є уніфікованою. Але, погодьтеся, даючи одну лекцію для різних викладачів, кожен її прочитає по-своєму, посилаючись на особистий досвід й навички.

Академія копів
Рівненська академія патрульної поліції

– Чи можна розмежувати по гендеру, які дисципліни даються краще копам-жінкам, а які – чоловікам?

– Це більше залежить від рівня освіти і від мотивації слухача, його досвіду. Якщо дівчина має юридичну освіту – навчання буде легше даватися, ніж хлопцеві, який тої освіти не має. У деяких випадках дівчата стріляють чи складають пістолети на час не гірше хлопців. До слова, часові вимоги однакові для всіх. По фізо, зрозуміло, що хлопці сильніші. Але у нас є дівчата, які займалися і дзюдо, і карате, вони подеколи стають помічником викладача.

– З якими професіями приходять навчатися? Були ж і колишні бармени, і кухарі? Який відсоток має вищу освіту?

– Точну цифру не скажу, але в кожній групі, зазвичай, запитую, хто має вищу освіту. То дуже мало хто руку не піднімає. Зрозуміло, що вища освіта різнопланова. Є лікар-ветеринар, колишній прикордонник, є бармен, є і лікар-терапевт. Я поважаю людей, які якщо розуміють, що вони чогось не досягли – готові розвернутись на 180 градусів і самореалізуватися у іншому напрямку.

Академія копів
Рівненська академія патрульної поліції

– Де навчаються самі викладачі Академії? Чи достатньо їх?

– На сьогодні ми укомплектовані на 70%. В активній фазі карантину відбори не проводили. Але на даний момент у нас оголошено відбір на вакантні посади – переважно це викладачі. На даний час, вже можемо без залучення фахових працівників з УПП та ГУНП нашої області, навчати. Але якщо ми займатимемось лиш навчанням і не будемо спілкуватися з практиками, розумію, що наша теорія піде не в ту сторону. Ми запрошуємо на заняття спеціалістів-практиків з Рівненського НДЕКЦ МВС України. Проводимо дружні зустрічі з патрульною поліцією, щоб отримати зворотній зв'язок щодо якості навчання.

– На що вказують практики, що потрібно підтягнути?

– Одним з факторів озвучують, що молодий працівник чітко знає статті адмінкодексу, але не може зв'язати правила дорожнього руху з конкретною статтею. Я розумію, що це набувається з досвідом, але ми звернемо увагу, щоб це розглядалося та вивчалося в комплексі. І знову ж таки, людині з юридичною освітою простіше. Якщо ж цієї освіти немає – вона статтю "зазубрила", але у неї можуть виникати проблеми з її практичним застосуванням.

– Як з навчанням в умовах карантину, чи вплине він на якість підготовки?

– У нас перший випуск був 6 березня. Ті слухачі, які завершували навчання дистанційно під час карантину, припускаю, – це буде трохи проблема. На даний час, я розумію, що ми мали випустити три групи слухачів на початку травня, а випускаємо лише зараз і в нас було лише три тижні, які були насичені виключно практичними заняттями. Більш теоретичні дисципліни слухачі вивчали та здавали дистанційно. Викладачі академії проводили консультації, заняття та вебінари, користуючись сучасними можливостями інтернет-зв'язку. Ми вже попередили наставників з патрульної поліції, що, в зв'язку з карантином, процес навчання ляже також і на їхні плечі.

– Яка ситуація з базою закладу, є де тренуватись, навчатись?

– Ми можемо забезпечити навчання для 14 груп по 24 людини. Виходимо на кількість 336 слухачів одночасного навчання й проживання. В гуртожитках академії вони проживають безкоштовно. Після удосконалення навчально-матеріальної бази можемо вийти на цифру в межах 500 чоловік одночасного навчання.

– Який вклад у це саме міжнародних донорів?

– Представники канадської поліцейської місії, посольства США займаються не лише розвитком нашої матеріальної бази, а й навчанням нашого викладацького складу. До карантину три викладачі їздили на навчання, ініційоване канадцями, у Чернігів, щоб отримати сертифікат з тактичної підготовки поліцейських. По вогневій підготовці приїжджав фахівець вже до нас. Проводились управлінські тренінги для керівників відділів та відділень академії. Карантин, правда, дещо завадив процесу постійного вдосконалення.

Академія копів
Рівненська академія патрульної поліції

– Як з вихованням психологічної стійкості, хто у цьому руслі і як працює з майбутніми поліцейськими?

– Постійним супроводом займається штатний психолог. У навчальній програмі є предмет "стресостійкість". Наскільки це можливо, все відпрацьовується у практичних реаліях. "Закидаються" проблемні ситуації, коли слухачі самі шукають варіанти і відпрацьовують правильні алгоритми дій. Ще один важливий фактор – робота курсових офіцерів.

– У чому вона полягає?

– Приходять різні люди. Якщо людина звикла, що удома її ніхто не чіпає – коли захотіла, тоді встала, уранці чашку помила чи лишила на вечір... Курсові офіцери стежать за порядком в академії. Це окреме стройове відділення, 5 працівників, які займаються суто виховною роботою, стройовим та службовим вишколом. Зобов'язати всіх жити на території академії у нас права немає. Хто хотів – міг жити у Рівному, але о 6:20 він, як і решта, мав бути на ранковій зарядці. Проте, це правило не стосується нинішніх карантинних обмежень, на даний час всі слухачі, які навчаються, проживають у нас на території.

– Чи сильно міняються самі копи після навчання?

– Те, що люди стають більш зібранішими, з'являється мотивація – це однозначно. У деяких випадках молоді люди, які обирають службу в поліції, не до кінця розуміють, з чим зіштовхнуться. Доволі багато протягом пів року навчання пишуть рапорти "прошу мене відрахувати...в зв'язку з небажанням проходити професійну підготовку". Протягом цього року таких було 15 чоловік. Усього з початку заснування Академії достроково відрахували 38 людей з різних причин.

– Вони не витримують фізичного чи психологічного навантаження?

– Коли людина керується "а я спробую", а в академії починають вимагати результат навчання. Хтось розуміє, що все залежить тільки від нього, здасть він дисципліну, чи ні. Дехто легковажно ставиться – їх відраховують через невиконання навчального плану. Таких було 22. Тут перевіряється витримка, наскільки людина готова йти до своєї цілі. Бо просто "я хочу служити" – це ні про що, у нас треба докласти зусиль і старань.

– Як минув 12 червня випускний в Академії, зважаючи на карантин?

– Випустили 52 слухачі. Щоб не було порушень стосовно дистанції, провели захід у нас на території, на плацу. Без рідних, близьких, гостей і запрошених. Дуже хотіли, щоб навіть в карантинних умовах присяга пройшла урочисто й залишилися у пам'яті наших слухачів.

Довідково: Рівненська академія патрульної поліції розміщена у селі Городок біля Рівного. Її утворили на базі колишнього училища поліції охорони. Подібних заклади в державі є три, два інші – у Києві й Кривому Розі. До створення Академії долучались Держдеп та Департамент юстиції США, а також уряд Канади.

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди