Лубінець: Омбудсмен РФ Москалькова може бути причетна до депортації українських дітей

Лубінець: Омбудсмен РФ Москалькова може бути причетна до депортації українських дітей

Ексклюзивно
Лубінець: Омбудсмен РФ Москалькова може бути причетна до депортації українських дітей
. Фото: з телеграм-каналу Дмитра Лубінця

Омбудсмен РФ Тетяна Москалькова та співробітники її офісу можуть бути особисто причетні до примусової депортації українських дітей. Про це уповноважений Верховної ради з питань захисту прав людини Дмитро Лубінець заявив у відповідь на питання журналістів Суспільного.

"Ще в 2022 році представника РФ Тетяну Москалькову виключили з найбільшої світової організації омбудсменів. Про це, напевно, публічно не заявлялось, але ми робимо свою роботу. Я щиро вважаю, що всі представники країни-агресора, які мають відношення до скоєння воєнних злочинів різного характеру, а примусова депортація українських дітей - це є один з воєнних злочинів, який повинен юридично трактуватися як геноцид", — заявив Лубінець.

За словами Лубінця, є факти можливої причетності особисто Москалькової та її працівників до депортації українських дітей: "Ідеться про вивезення двох українських дітей з території Австрії і передачу цих двох дітей у Москві безпосередньо представникам РФ".

Він додав, що до до Офісу омбудсмена звернулись понад 20 тисяч людей щодо розшуку зниклих без вісти.

"Процес не заморожений. У нас відбувається комунікація як і безпосередньо з російською стороною щодо звільнення або повернення цивільних заручників. Так само ми і спілкуємося з низкою міжнародних партнерів. У нас деякі ініціативи, про які я зараз не можу говорити публічно. але я хочу більш серйозно вирішувати це питання. Ви бачили під час останнього обміну був повернутий один цивільний на територію України", — заявив Лубінець.

Що відомо про вивезення двох українських дітей з Австрії до РФ

Двох українських дітей, які перебували на території Республіки Австрія через російську збройну агресію, "правозахисник Європейського інституту Омбудсмана (ЄІО)" вивіз на територію РФ. Через це Уповноважений Верховної ради з прав людини Дмитро Лубінець надіслав терміновий лист членам Європейського інституту Омбудсмана про вихід із цього об’єднання.

За інформацією ЗМІ, це зробив Доктор Йозеф Зігеле — генеральний секретар ЄІО, член правління ЄІО та заступник омбудсмана Тіролю, додав Лубінець. За його словами, влада Австрії розпочала офіційне розслідування щодо дій Зігеле.

“Зазначене є порушенням статей 49, 50 Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни, які забороняють здійснювати примусове переселення або депортацію осіб з окупованої території та покладають на окупаційну державу обов’язок вжити всіх необхідних заходів для полегшення процедури встановлення особи дітей та реєстрації їхніх сімейних зв’язків”, — написав Лубінець.

Насильницька передача дітей однієї групи в іншу, є однією з ознак геноциду відповідно до статті II Конвенції ООН від 9 грудня 1948 року "Про запобігання злочину геноциду та покарання за нього”, пояснив омбудсман.

За даними Національного інформаційного бюро, безпосередньо до РФ депортували 4600 українських дітей, повернути вдалося 96. З Маріуполя російські окупанти вивезли до Росії понад 1300 дітей.

На початок