Нове у школах: експерт пояснив, як можна буде вивчати основи тактичної медицини й підготовки

Нове у школах: експерт пояснив, як можна буде вивчати основи тактичної медицини й підготовки

Ексклюзивно
Нове у школах: експерт пояснив, як можна буде вивчати основи тактичної медицини й підготовки
Колаж: Суспільне Рівне

Появу в школах України курсів з основ тактичної медицини та основ тактичної підготовки, а також штатної одиниці "офіцера з безпеки" анонсував голова комітету Верховної ради з питань освіти, науки та інновацій Сергій Бабак. На думку парламентаря, викладання цих дисциплін можна буде реалізувати за допомогою ветеранів, які будуть після війни, чи бійців Тероборони.

Експерт з освітніх питань, засновник Всеукраїнської освітньої компанії ЗНО Setstud Олександр Кондратюк в етері телемарафону Суспільне. Спротив розповів, наскільки потрібні нові предмети і з якого класу діти повинні їх вивчати.

Що і хто повинен викладати

Нові предмети доречні для вивчення у школах, втім, розробленням програми повинні займатися не в Міносвіти, а Міноборони, зазначає Олександр Кондратюк.

"Тому що Міноборони і повинно в першу чергу розробляти те, як навчати людей якихось основ військової підготовки. Це повинна бути і вогнева підготовка, і медицина, і фізкультура саме в тих дисциплінах, які більше будуть потрібні, якщо, не дай Боже, доведеться перебувати у військових діях. Це поводження з вибухонебезпечними предметами і так далі, все це повинно бути в школах", — каже експерт.

Він певний, що займатися цим повинні люди, які прищеплюватимуть дітям і патріотизм, і зможуть пояснити, що це за війна, аби діти "на кількарічне навчання не забули, хто наш ворог". Викладачі повинні бути загартованими війною. Олександр Кондратюк зауважив, що вже зараз потрібно думати, як адаптувати викладання під онлайн-навчання:

"Можна показати якісь цікаві інтерактивні відео, коли діти знаходяться вдома, вивчати структуру військ, структуру ЗСУ. А фізична або вогнева підготовка і так далі — це повинно бути офлайн. Але ми все одно маємо багато декомбінованого світу, і можна це навіть в умовах дистанційки якісно впроваджувати, як і будь-які інші дисципліни — за рахунок наочності".

Важливо, пояснює, аби ці дисципліни не зробили затеоретизованими. Пояснити практику, на його думку, найкраще зможуть військові, ветерани, які були на війні. Крім того, важливим аспектом є гендерна рівність: були дискусії, аби для чоловіків зробити вогневу підготовку, а для дівчат медицину, гуманітарне і цивільне право.

"Це безумовно неправильно, тому що десятки тисяч жінок вже на момент обговорення цього законопроєкту були в ЗСУ і ця професія набирає популярності. Наші учні хочуть іти в військові спеціальності, СБУ і безумовно багато жінок, дівчат підуть на такі спеціальності і їм теж треба це знати, в умовах війни. Можливо, для них будуть менші якісь нормативи. Чи так само хлопець має знати, як надавати першу медичну допомогу", — пояснює Олександр Кондратюк.

Він не виключає, що Україна може піти шляхом Ізраїлю, коли більшість людей служить, коли це вважається престижним і потрібним. Тому базові знання потрібно отримувати у школі, незалежно від статі. Впровадження гендерної рівності передбачене і прагненням України рухатись в Європу.

Офіцери з безпеки у школах

Офіцери з безпеки теж потрібні у навчальному процесі за нинішніх умов, вони повинні пояснювати дітям молодшого шкільного віку, чому звучить тривога, вести психологічну підготовку.

"Цей викладач і офіцер з безпеки, він повинен в початковій школі розповідати про те, що таке обстріл, як діяти, готувати їх психологічно, так само він повинен навчати цій прикладній науці, як кидати гранату, як розбирати автомат, як ховатися, якщо якісь вибухи, банальні основи військової підготовки. Так само він повинен бути таким собі амбасадором патріотичності", — вважає експерт.

Форма і зміст

Чи з'являться нововведення в українських школах з нового навчального року — залежить від швидкості впровадження, каже Олександр Кондратюк. Головне, додає, щоб вони якнайшвидше запрацювали й на адекватному рівні.

"У нас, ймовірно, можуть витратити кошти на роздрукування мільйона різних плакатів для того, щоб повісити їх в школі, а потім коштів не буде, щоб їх регулярно раз в п'ять років хоча б оновлювати. І, знаєте, це буде таке, що коли приходить школяр, йому педагог каже: «От є мапа, але, знаєте, вона вже 20 років неактуальна, ще в нас є автомат, але він теж вже 50 років як не стріляв»", — пояснює експерт.

Він вважає, що якщо це працюватиме у школах "для галочки", то краще надати перевагу онлайн-тренінгам або відео у соцмережах:

"Нехай централізовано люди знімають різні — от люблять діти TokTok, Instagram. Нехай знімають туди відео і показують — це буде та сама освіта. Насправді якісно, наприклад, кіно може розвинути в людині за дві години такі думки й позиції, які весь шкільний курс міг не розвинути з філософії".

Ці дисципліни у школі можуть бути комбінованими. З 1 класу чи дитсадка — психологічні тренінги, до прикладу "Як не переживати, коли йдете в укриття". З 6-7 класу повинні з'являтися основи.

"Вже безумовно це потрібно дивитися, якось комбінувати, але це повинно бути так чи інакше з 1 по 11 клас, просто питання, чи це якийсь тренінг раз на тиждень, чи два тижні для дітей маленьких, чи це вже реальна справжня підготовка з нормативами, наприклад, в 11, 10, 9 класі, чи це, можливо, якісь поглиблені курси", — додає Олександр Кондратюк.

У старших класах, каже, потрібно передбачити таку собі профорієнтацію: це може бути поглиблений військовий вишкіл, додаткові курси з філософії чи журналістики.

"Військова підготовка — це великий пріоритет для нашої держави і безумовно буде з такими неадекватними сусідами. Багато людей будуть вступати в військові університети, академії, і це повинна бути комбінація. Починаються від найменших дітей — якісь різноманітні тренінги і закінчуючи поглибленими профільними", — резюмує він.

Читайте і дивіться Суспільне Рівне на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

На початок