В Україні презентували стратегію щодо внутрішніх переселенців до 2025 року. Що вона передбачає

В Україні презентували стратегію щодо внутрішніх переселенців до 2025 року. Що вона передбачає

ВПО, Евакуація з деокупованого села на Харківщині
. Евакуація з деокупованого села на Харківщині. Весна 2022 року. Фото: В'ячеслав Мавричев/Суспільне

16 лютого в Україні презентували стратегію щодо внутрішніх переселенців до 2025 року. "Стратегія державної політики щодо внутрішнього переміщення" передбачає кілька напрямків роботи щодо інтеграції в суспільство ВПО, їхньої підтримки та захисту прав.

Розробкою займались Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України разом із правозахисниками.

Стратегія передбачає 5 цілей:

  1. Посилити спроможність держави реагувати на виклики щодо підтримки внутрішнього переміщення,
  2. Безпечна евакуація людей з небезпечних районів, задоволення їхніх гуманітарних потреб,
  3. Сприяння адаптації ВПО на новому місці проживання,
  4. Інтеграція ВПО в нових громадах,
  5. Підтримка безпечного повернення до покинутого місця проживання та реінтеграції людини.

Кожен пункт передбачає низку заходів для адекватнішої підтримки та адаптації людей та активнішого інформування про можливості для ВПО. Також з-поміж іншого передбачається психологічна підтримка.

"Люди мають хотіти змінюватись, люди мають хотіти інтегруватись. Для цього, звичайно, потрібен час, і тут психологічна підтримка дуже важлива. Людина виїхала з лінії вогню, з-під обстрілів, і їй дійсно треба час адаптуватися. Не може людина приїхати і одразу за тиждень думати, де знайти роботу, це ті, хто не переживали таке, можуть так думати. І людині потрібно і психологічно допомогти", — зазначила під час презентації глава МінТОТ Ірина Верещук.

Станом на січень 2023 року в Україні офіційно зареєстровано 4 867 106 ВПО, а за міжнародними оцінками кількість внутрішніх переселенців перевищує 7 мільйонів громадян.

"Після повномасштабного вторгнення ми стикнулися з тим, що у нас немає адекватної статистики щодо кількості внутрішньо переміщених осіб. Багато людей не реєструвались як ВПО, не вірили, що їхнє переміщення буде тривалим", — зазначила адвокаційна менеджерка Центр прав людини ZMINA Альона Луньова.

Наприкінці 2021 року була затверджена Стратегія щодо внутрішнього переміщення на період до 2024 року, але як зазначили автори нової стратегії, попередня втратила актуальність із повномасштабним вторгненням.

"Ми 9 років у війні, і внутрішні переміщені особи у нас були з 2014 року. Зараз з’явилася величезна потреба актуалізувати... врахувати увесь досвід, всі обставини, від того початку, коли людина приймає для себе рішення евакуюватися, виїхати, покинути домівку в силу певних обставин, і до самого кінцевого етапу, коли ми повинні або допомогти їй інтегруватися в територіальні громади, куди вона приїхала, або допомогти реінтегруватися, переїхати, знову переміститися на те місце, звідки людина виїхала. І це, звичайно, величезна відповідальна робота нас усіх", — додала Верещук.

Текст нового проєкту ще може бути відкорегований. Пропозиції приймаються до 24 лютого на сайті Мінреінтеграції. Далі проєкт передадуть в Кабмін і у березні планують ухвалити.

Читайте також

"Майже місяць ночували в полі". Історії родин переселенців з Марганця, які втекли з-під обстрілів

У Львові шукають волонтерів для відбудови гуртожитків для переселенців

Він – із Запоріжжя, вона – з Маріуполя: у Тернополі одружилися переселенці

На початок