Обшуки в ІТ-компанії MacPaw. Що відомо

Обшуки в ІТ-компанії MacPaw. Що відомо

Доповнено
Обшуки в ІТ-компанії MacPaw. Що відомо
Фото: Олександр Косован/Facebook

У Києві в офісі ІТ-компанії MacPaw та в помешканні її засновника Олександра Косована відбулися обшуки. Слідчі дії пов'язують із будівництвом компанією комплексу відпочинку на березі Дніпра, зокрема, із земельними питаннями.

Про проведення обшуків спочатку повідомив сам власник компанії Олександр Косован у Facebook. "Причиною обшуків стало бажання чиновників заволодіти земельними ділянками, які MacPaw законно придбала у період з 2016 по 2021 роки", — написав підприємець. За його словами, ще до проведення обшуків компанія надала всі необхідні документи слідчим.

Олександр Косован не відкидає, що через недосконалості у земельному законодавстві і його застаріле регулювання могли бути допущені якісь помилки посадовцями.

"Ми надаємо правоохоронцям всю запитувану інформацію та більш ніж три роки ведемо діалог з місцевою владою, щоб виправити ці помилки та мати можливість створити дійсно цікавий і цінний проєкт в Україні. Але після того, як ми інвестували десятки мільйонів доларів у розвиток ділянок, ними зацікавилися чиновники, які тепер намагаються відібрати ці землі та актив", — вважає засновник компанії MacPaw.

У пресслужбі Національної поліції пояснили, що Нацполіція та Спеціалізована екологічна прокуратура проводять слідчі дії у керівництва та в приміщеннях ІТ-компанії відповідно до ухвал суду.

Досудове розслідування здійснюється за фактом збільшення без спеціального дозволу берегової лінії у місцевості, де компанія веде будівництво комплексу відпочинку. Ідеться про землі Циблівської ОТГ Київської області на березі Канівського водосховища. Підозрюють, що земельна ділянка використовується не за призначенням — у прибережній смузі виявили земснаряд для видобутку піску. Слідчі Нацполіції спільно із екоінспекцією з’ясували, що у такий спосіб було було збільшено берегову лінію на ділянці, де будується комплекс відпочинку. Екологічна експертиза, проведена у межах досудового розслідування, встановила, що сума завданих державі збитків перевищує 12,5 млн грн.

Правоохоронці кажуть, що обшуки зумовлені тим, що на запити правоохоронних органів не було надано запитуваних документів.

Винуватість повинен встановити суд. У цьому переконаний віцепрем’єр-міністр — міністр цифрової трансформації Михайло Федоров. Водночас він вважає, що не можна зупиняти роботу компанії через ділянку землі, враховуючи те, що, за словами власника, він був готовий надати всі матеріали до розгляду справи.

"Подібні підходи вбивають будь-який інвест клімат країни. Тим паче під час повномасштабної війни", — зазначив Михайло Федоров у своєму Facebook. Він упевнений, що правоохоронні органи приймуть всі необхідні управлінські рішення.

"Разом з Дія.City ми планували приймати новий закон про "Маски Шоу Стоп". Сьогоднішній кейс довів — закон потрібен терміново. Щоб "деякі" не наступали на одні і ті ж граблі", — написав міністр.

Що відомо про компанію MacPaw та її засновника

MacPaw була заснована у 2008 році та займається розробкою програмного забезпечення для обслуговування техніки Apple. Головний офіс розташований в Києві.

У 2011 році Косован став героєм статті українського Forbes "Семеро сміливих", яка розповідала про підприємців до 25 років, що побудували успішний бізнес. Тоді його застосунок CleanMyMac для очищення комп’ютерів від "сміття" набрав 1,5 млн завантажень, переважно зі США. Косован планував виїхати до Штатів разом з командою, але залишився в Україні. MacPaw розрослася до 300 співробітників, прибуток – до мільйонів доларів на рік.

За оцінками видання Forbes Ukraine, власник IT-компанії MacPaw Олександр Косован у 2021 році потрапив до переліку сотні найбагатших українців.

Після початку повномасштабного російського вторгнення MacPaw випустила два застосунки: для виявлення російських і білоруських програм та відстежування місцеперебування команди.

Читайте також

"Храм-маф" біля Десятинної церкви у Києві мають знести — рішення суду

На початок