З Кінбурнської коси росіяни вивезли нібито надгробок козацького отамана Сидора Білого

З Кінбурнської коси росіяни вивезли нібито надгробок козацького отамана Сидора Білого

Оновлено
З Кінбурнської коси росіяни вивезли нібито надгробок козацького отамана Сидора Білого

Росіяни викрали надгробну плиту отамана Чорноморського козацтва Сидора Білого з Кінбурнського півострова. Про це 14 лютого повідомив у Facebook історик, очільник ГО "Бузький гард", командир взводу ЗСУ Ілля Зелінський з посиланням на російські ЗМІ.

"Надгробок першого отамана Чорноморського козацького війська було втрачено після численних військових баталій на півострові", – написав він.

За словами історика, загарбники мають намір вивезти надгробок у Краснодар.

"Окупант продовжує привласнювати нашу історію та історичну спадщину України", – наголосив він.

UPD: Пізніше Зелінський опублікував відео, де зазначив, що насправді викопана росіянами плита не належить козацькому отаману, оскільки навіть дата смерті Білого, вибита на камені, не співпадає з реальною датою.

Херсонський краєзнавець Олексій Паталах у коментарі Суспільному додав, насправді росіяни викрали надмогильну плиту командира місцевої інженерної команди, а поховання кошового отамана Чорноморського козацького війська Сидора Білого збереглось. Для того, щоб його віднайти, потрібно дослідити територію Кінбурнської коси.

Суспільне також зібрало думки істориків та краєзнавців щодо того, наскільки "знахідка" росіян має історичне підґрунтя та зв'язок з Сидором Білим.

Хто такий Сидір Білий?

Сидір Білий — запорозький старшина, кошовий отаман Чорноморського козацького війська, командувач Чорноморської козацької флотилії, перший дворянський голова Херсонського повіту.

Упродовж 60-х років XVIII століття він неодноразово виконував особисті доручення кошового отамана Петра Калнишевського.

Брав активну участь у російсько-турецькій війні 1787-1792 років, флотилія під його командуванням провела кілька морських боїв з турецьким флотом в районі Дніпро-Бузького лиману. Саме Білий збудував козацьку маневрену флотилію і вирішив долю Лиманської битви за Очаків, розбивши потужний флот османів.

З Кінбурнської коси росіяни вивезли надгробок козацького отамана Сидора Білого
Сидір Білий і Захар Чепіга на пам'ятнику Катерині Другій у Краснодарі, Росія. Вікіпедія

Що відомо про інші крадіжки росіян?

Раніше міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко заявляв про створення робочої групи Art Sanct Task Force, щоб відстежувати торгівлю предметами мистецтва, яка були викрадені росіянами.

А Постійна Представниця Президента України в Автономній республіці Крим Таміла Ташева зазначала, що з території Херсонщини за час окупації російські військові вивезли близько 15 тисяч музейних експонатів.

Зокрема росіяни вивезли експозицію та архіви Херсонського обласного художнього музею ім. Олексія Шовкуненка. У постійній експозиції музею був іконопис XVII-початку XX століття, українське мистецтво ІІ половини XIX-початку XX століття.

Частину з вкраденого вдалось ідентифікувати на фотографіях у Центральному музеї Тавриди у Сімферополі.

З Кінбурнської коси росіяни вивезли надгробок козацького отамана Сидора Білого
Викрадені картини з Херсонського музею. Фото з Сімферополя / tverezo.info

Агенство АР з посиланням на заяви української влади раніше розповідало, що пограбування росіянами українських музеїв та вивезення культурної спадщини оцінюється у промислових масштабах.

А у січні 2023 року експерти видання The New York Times, зазначили, що це найбільша крадіжка предметів мистецтва з часів Другої світової війни, коли нацисти грабували Європу.

Антрополог Браян Деніелс, який працює з археологами, істориками та фахівцями з цифрових зображень, зазначав: "Можливо, все це є частиною підриву ідентичності України як окремої країни, з претензією на законне володіння Росією усіма їхніми експонатами".

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected] Ваші історії важливі для нас!

На початок