Волонтера зі США Піта Ріда вбили у Бахмуті керованою ракетою — NYT

Волонтера зі США Піта Ріда вбили у Бахмуті керованою ракетою — NYT

ЗМІ
Американський медик-волонтер Піт Рід
Американський медик-волонтер Піт Рід. Фото: з Твітер Cengiz

Американський медик-волонтер Піт Рід, який загинув у Бахмуті, швидше за все, помер внаслідок навмисного удару, а не через випадковий обстріл. Про це пише видання The New York Times з посиланням на відео з місця загибелі Ріда. За даними розсідувачів, Ріда вбили керованою ракетою.

Приблизно через хвилину після того, як американський парамедик Піт Рід і команда гуманітарних працівників почали надавати допомогу пораненому цивільному в українському місті Бахмут 2 лютого, росіяни скоїли на них напад. Рід, колишній морський піхотинець США, загинув, а кілька його колег були поранені, йдеться у матеріалі.

Волонтери, які перебували на місці події, спочатку пояснили удар невибірковим російським обстрілом. Але покадровий аналіз відео, знятого на місці події і переданого The New York Times, показує, що Рід, який був беззбройний, загинув внаслідок цілеспрямованого удару керованої ракети. Майже напевно її випустили російські війська.

Невідомо, чи знали росіяни, що група складалася з гуманітарних працівників, пише видання. Але її колона мала маркування, яке повинно було сигналізувати росіянам про тип транспортних засобів, які вони обстрілювали. Одна з машин була чітко позначена червоним хрестом. Під час атаки росіяни використали протитанкову ракету з лазерним наведенням. Зазвичай, використовуючи таку зброю, бійці бачать і обирають ціль.

“Водночас мішень, білий мікроавтобус Mercedes-Benz, не мала жодних чітко видимих медичних розпізнавальних знаків, і хоча працівники гуманітарної допомоги були беззбройні, принаймні один медик був одягнений у камуфляж військового зразка”, — пише The New York Times.

На відео видно, як Рід і група гуманітарних працівників стоять біля білого фургона, який вони використовували для перевезення гуманітарних вантажів. Ракета, що летить паралельно землі, влучає прямо в фургон, руйнує його і вбиває Ріда.

Відео було знято на смартфон естонського волонтера з організації Frontline Medics Ерко Лайдіненом, який йшов слідом за Рідом.

На ньому видно, що удар був нанесений протитанковою керованою ракетою "Корнет", яка має дальність дії до 5 км. Рід і гуманітарні працівники перебували на трохи підвищеній позиції вздовж вулиці, яка вела до російської лінії фронту, приблизно за 3,2 км від неї.

Лайдінен повідомив, що відеореєстратор його автомобіля також зафіксував цей епізод. На відеозаписі видно другий ракетний удар, який був націлений на інший автомобіль, але не влучив у ціль. Відеозапис ще не оприлюднено.

Волонтер на ім'я Рома, який стояв поруч із Рідом, коли в нього влучила ракета, і який отримав поранення внаслідок вибуху, розповів в інтерв'ю The Times, що поблизу не було жодних військових підрозділів. За його словами, одна з машин на місці події була чітко позначена як карета швидкої допомоги.

На фотографії, опублікованій The Wall Street Journal, видно, як поранений норвезький медик тікає з місця нападу. На ній також видно машину швидкої допомоги з червоним хрестом на білому тлі, яка стоїть навпроти місця нападу на Ріда та інших волонтерів.

Експерти кажуть, що тип використаної зброї мав би дозволити нападнику визначити характер цілі.

“З такою зброєю можна очікувати, що той, хто стріляв, матиме можливість відрізнити медичного працівника від комбатанта", — сказав слідчий з розслідування воєнних злочинів Марк Гарласко.

За його словами, цей епізод потребує подальшого розслідування, але на перший погляд він є "потенційним воєнним злочином".

Що відомо про смерть американського медика-волонтера у Бахмуті

Американський волонтер Піт Рід загинув у Бахмуті на сході України під час надання допомоги цивільному населенню на початку лютого. Про це повідомила група з надання гуманітарної допомоги Global Response Medicine (GRM).

Рід, ветеран морської піхоти США, був зарахований до списку "загиблих під час надання допомоги" під час місії з іншою організацією.

"В Бахмуті в Україні загинув засновник GRM Піт Рід. Піт був основою GRM, обіймаючи посаду голови правління протягом 4 років. У січні Піт відійшов від GRM, щоб працювати з Global Outreach Doctors у їхній місії в Україні, і був убитий під час надання допомоги", — йшлося у дописі групи в Instagram.

Також зазначалося, що це "суворе нагадування про небезпеку, з якою стикаються рятувальники та працівники гуманітарних організацій в зонах конфліктів, коли вони надають допомогу громадянам, що опинилися під перехресним вогнем".

Читайте також

Американський медик-волонтер загинув у Бахмуті

На початок