На Херсонщині відреставрують Джарилгацький маяк

На Херсонщині відреставрують Джарилгацький маяк

На Херсонщині відреставрують Джарилгацький маяк

Державна установа Держгідрографія відреставрує маяк на Херсонщині на острові Джарилгач, відомий як маяк Ейфеля. Таке рішення було прийнято керівництвом установи. Зараз готується технічне завдання та складається кошторисна документація.

Про це Суспільному розказав виконувач обов'язків директора Держгідрографії Дмитро Падакін.

" Ми вирішили вкласти гроші і відреставрувати маяк, причому він буде діяти і відповідатиме усім стандартам гідротехнічних споруд".

На Херсонщині відреставрують Джарилгацький маяк

Підходити до маяка заборонено - небезпечно для життя

Джарилгацький маяк знаходиться у підпорідкуванні ДУ Держгідрографія. Як розповідає Дмитро Падакін, ідеї його відновити були, але до цього часу нічого зробити не могли - споруда вважалася списаною.

"Їі списали, коли на острові встановили новий маяк у вигляді водонапірної башти. Добре, що хоч зруйнувати не змогли, бо все ж таки це - пам'ятка архітектури", - розповідає архітекторка-реставраторка, волонтерка агітпотягу "Труханівська січ" Олена Іванова.

На Херсонщині відреставрують Джарилгацький маяк

Море підступило вже до самої споруди.

Вперше спільнота волонтерського потягу " Труханівська січ" потрапила на Херсонщину 2017 року. Тоді і відбулося знайомство із островом Джарилгач та маяками, розташованими на ньому. Олена розповідає, що всі були вражені, як така історична споруда знаходиться в занедбаному стані.

"Ми там побачили жахливий стан маяка, а поряд - природа, джерело. І був тоді публічний розголос. Тому ми вирішили допомогти зберегти цю пам"ятку історії і почали вивчати ситуацію".

На Херсонщині відреставрують Джарилгацький маяк

Для відвідувачів башта була відкрита до 2005 року

Щоб розібратися у всіх юридичних тонкощах, бо маяк то намагалися перенести вглиб острова, то передавали на баланс Скадовській райдержадміністрації, знадобилося три роки, - говорить Олена. І врешті врешт питання вирішено - Джаригацький маяк відреставрують.

"Це реально. Ми, до речі, провели еспертну оцінку спільно із віцепрезидентом Національної спілки архітекторів Григорієм Духовічним, він - міжнародний експерт. І є рішення, як відновити маяк. Тобто є технічне рішення, треба лише юридичне."

На Херсонщині відреставрують Джарилгацький маяк

В 2019-му році всі підступи до маяка загородили колючим дротом.

Реставраційні роботи будуть не складними, - розповідає в.о.директора ДУ Держгідрографія Дмитро Падакін. У роботі використовуватимуть сучасні матеріали. Головне - зберегти форми. Після проведеня всіх відновлювальних робіт, на маяк перенесуть світлооптичне обладнання та радіоелектроніку.

"Ми хочемо, щоб маяк не лише радував туристів, а й виконував свою головну функцію - забезпечував безпеку суднопластва, для чого власне він і був призначений", - говорить Дмитро Падакін.

На Херсонщині відреставрують Джарилгацький маяк

Сходи на оглядовий майданчик теж в аварійному стані

Після реставрації маяка Ейфеля на острів Джарилгач хлине потік туристів, - переконана Олена Іванова. Головне, щоб для цього були створені всі умови. Але то вже, на її думку, - відповідальність місцевої влади.

На Херсонщині відреставрують Джарилгацький маяк

Так виглядає оглядовий майданчик зараз/ Фото: Держгідрографія

Начальник управління туризму і курортів Херсонської облдержадміністрації Микола Шаповал розповів Суспільному, що по Джарилгацькому маяку у березні 2020-го року було навіть винесене окреме доручення. Ситуацію вивчали, розбирали, радилися... А наприкінці травня отримали листа, у якому Держгідрографія повідомила про рішення відреставрувати маяк і відновити його роботу.

"Звісно, ми зацікавлені у цьому, бо це - пам'ятка історії не лише місцевого значення. Стосовно облаштування території, наведення там ладу, питання дещо складніше, ніж ми розраховували, бо територія острова поділена: частина належить національному парку, частина - лісогосподарству. Але ми зараз вивчаємо це питання і, думаю, знайдемо консолідоване рішення".

На Херсонщині відреставрують Джарилгацький маяк

Надписи навколо маяка нагадують, що вхід заборонений

Волонтери вважають, що ідеальним рішенням цього питання було б створення музею маяків, з відповідно облаштовнаною територією, - говорить архітекторка-реставраторка, волонтерка агітпотягу "Труханівська січ" Олена Іванова.

"Щоб інфраструктура була, щоб можливо було в туалет сходити і сміття викинути, щоб срачу не було".

На Херсонщині відреставрують Джарилгацький маяк

Маяки Джарилгача при заході сонця/ Фото: Держгідрографія

Роботи ж з відновлення маяка розпочнуться, як тільки всі необхідні документи будуть оформлені, - запевняє в.о. директора Держгідрографії Дмитро Падакін:

"Зараз ми розробляєм проєкт, закладемо його у фінплан і, я думаю, до кінця 2021 року, десь вересень-жовтень ми завершимо всі роботи із відновлення Джарилгацього маяка".

Що відомо:

  • 10 жовтня 1899 р. Морське міністерство прийняло рішення звести на острові Джарилгач маяк. Його будівництво почали навесні 1900 р. Проєкт замовив наприкінці ХІХ ст. у Франції С.Б. Скадовський, засновник міста Скадовськ.
  • Джарилгацький маяк розробила команда учнів Гюстава Ейфеля – того самого, який збудував знамениту Ейфелеву вежу в Парижі. В деяких джерелах маяк навіть отримав назву маяк Ейфеля.
  • Джарилгацький маяк є металевою каркасною розкосою вежею, квадратною у плані з циліндричним з куполом завершенням. Загальна його висота 24,4 м з видимістю світла до 14,8 миль. Світло було двох кольорів – білого та червоного.
  • 1902 р. маяк вступив у дію, проте через постійне наближення води виникла необхідність спорудити інший маяк для забезпечення навігації.
  • 1997 р. біля старого маяка подалі від моря було споруджено новий. Старий маяк також був відкритий, до нього можна було вільно зайти.
  • У вересні 2005 р. вхід до маяка було заварено, а сам маяк обмотано колючим дротом.
  • Джарилгацький маяк є частиною Джарилгацького національного природного парку і пам‘яткою культурної спадщини України. До сьогодні він зберіг свою початкову автентичну конструкцію.
  • З 2009 р. весь острів Джарилгач охороняється державою.
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди