День Героїв Небесної сотні: які заходи відбудуться у річницю Майдану

День Героїв Небесної сотні: які заходи відбудуться у річницю Майдану

Революція гідності
Події Революції Гідності, Київ, 2014 рік. Фото: Артура Назарова.

До річниці Майдану, музей "Революції Гідності" планує провести низку заходів для вшанування пам'яті Героїв Небесної Сотні та переосмислення подій, які відбувались з кінця 2013 року по кінець лютого 2014 в центрі столиці України.

Про це на брифінгу 13 лютого розказав гендиректор Національного музею "Революції Гідності" Ігор Пошивайло.

"Ми запропонували програму, яка допоможе не просто формально відзначити 20 лютого, а переосмислити ті події. Актуалізувати їх і дати зрозуміти українському суспільству, що насправді подвиг Героїв Небесної Сотні мобілізував українське суспільство і допоміг підготувати українську армію до війни у 2014 році", — сказав Пошивайло.

Зокрема, в програмі заходів до вшанування річниці Майдану та Героїв Небесної Сотні:

15 лютого

"Круглий стіл" про роль Героїв Небесної Сотні у контексті нинішньої російсько-української війни. На заході буде низка фахівцівІгор Гордійчук – начальник Київського військового ліцею Богуна, Олександр Андрощук – кандидат історичних наук, старший науковий співробітник Інституту історії України НАНУ, Сергій Єкельчик – професор, Університет Вікторії (Канада), Алла Киридон – директор державної наукової установи “Енциклопедичне видавництво”, Олександр Лисенко – завідувач відділу Інституту історії України НАНУ, Віталій Скальський – директор Українського науково-дослідного інституту архівної справи та документознавства, Павло Сидоренко – начальник групи комунікації управління 241-ї бригади тероборони міста Києва, раніше координатор спілки “Ініціативна група постраждалих/поранених на Майдані”.

Виставка "Герої не вмирають", історичний хроноскоп "Пам’ятай – ти нащадок Героїв!". Місце проведення: Музей історичного центру Києва, бібліотека ім. Тараса Шевченка (вул. Половецька, 14-А)

16 лютого

У місті Дрогобич на Львівщині буде презентоване трикнижжя "Небесна Сотня. Життєписи" автора Світлани Терейковської.

17 лютого

Фотовиставка Олександра Тимошенка про Майдан та початок російсько-української війни. Автор світлин, член Національної спілки фотохудожників України Олександр Тимошенко, був учасником Революції Гідності та фіксував на камеру події Майдану впродовж всього часу протестів. Був поранений 18 лютого 2014 року під час насильницького розгону силовиками мирного маршу. Сьогодні його світлини є також доказами в судах у справах Майдану. З нагоди відкриття відбудеться показ міні-вистави "Куди прямуєш Україна-Русь…", створеної під впливом Майдану. Місце проведення: Виставкова зала Національного заповідника "Києво-Печерська лавра" (Велика лаврська дзвіниця, вул. Лаврська, 9), час — 13:30.

Виставка "Справи Майдану: на шляху до правосуддя та історії". Виставка пояснює, які саме слідчі справи стоять за узагальненим терміном "справи Майдану", надає актуальну статистику щодо них, розповідає про результати та проблеми судових проваджень, а також про роботу Музею в напрямі меморіалізації алеї, про громадські ініціативи зі сприяння слідству, про рішення Європейського суду з прав людини, яке чітко дало оцінку і Майдану, і діям тогочасної влади. Місце проведення: Алея Героїв Небесної Сотні (біля мосту), Київ.

18 лютого

Екскурсія "Місцями Революції Гідності". Екскурсія Музею Майдану локаціями, на яких відбувалися доленосні події листопада 2013 – лютого 2014 року, можливість поспілкуватися з учасниками протесту. Час 11:00–13:00.

Панахида за Небесною Сотнею.Місце проведення: Михайлівський Золотоверхий собор. Час 15:00 – 16:00.

Хода пам’яті на вшанування Героїв Небесної Сотні. Панахида і хода – традиційні заходи, які організовують родини Героїв Небесної Сотні, Ініціатива поранених/постраждалих на Майдані, Національний музей Революції Гідності у співпраці з іншими організаціями. Покладання квітів, запалення лампадок. Маршрут Ходи: Михайлівська площа – вул. Трьохсвятительська – Європейська площа – вул. Грушевського – вул. Хрещатик – алея Героїв Небесної Сотні. 16:00 – 17:00.

20 лютого

Вшанування пам’яті Героїв Небесної Сотні та учасників Революції Гідності. Місце проведення: Екуменічний храм Архистратига Михаїла та Українських Новомучеників, алея Героїв Небесної Сотні, 6, Київ. Час 10:00–11:30.

Щорічна акція "Ангели пам'яті" – тиха акція на згадку про загиблих під час Революції Гідності. Місце проведення: Алея Героїв Небесної Сотні, Київ. Час 11:30–12:30.

Виставка "Лютий: грані незламності". Виставка присвячена 10 річниці перемоги Революції Гідності та подальшому героїчному спротиву українців, зокрема року з часу повномасштабного вторгнення Росії. Творці виставки акцентують на одній із головних подій потужного опору окупантам – битві за Київ. Вона завершилася ганебною поразкою окупантів і блискучою перемогою Сил оборони України та цивільних українців, які підтримували своїх оборонців у тилу. Місце: Галерея протестного мистецтва Музею Майдану, вул. Липська, 16, Київ. Час: 15:00–16:00.

Фотовиставка Юрія Туманова про Майдан. Юрій Туманов – член Національної спілки фотохудожників України Юрія Туманова. Відкриття виставки супроводжуватиметься майстеркласом із виготовлення лелек-оригамі – символу пам'яті та віри у Перемогу. Місце проведення: Бібліотека імені Івана Кудрі, вул. генерала Алмазова, 14, Київ. Час: 15:00–16:00.

Комеморативна інсталяція "Обірвана кулею мрія". Уздовж алеї та на прилеглих до неї територіях біля Міжнародного центру культури і мистецтв Федерації профспілок України буде означено 49 місць загибелі та смертельного поранення Героїв Небесної Сотні. Ідея інсталяції – олюднити усталений патетично-героїчний образ Небесної Сотні. Тим самим підкреслити втрати і жертви: адже показуємо не просто статистичну інформацію (ім’я, стать, вік, регіон), а обрив наповненого прагненнями, діяльністю, добротою життя. Місце проведення: Алея Героїв Небесної Сотні, Київ. Час: цілий день.

Революція Гідності 2013-2014 рік

Наприкінці 2013 та на початку 2014 років в Україні почались масові протести проти політики тодішньої влади та відмову від європейської інтеграції. Вони призвели до зміни влади та втечі за кордон тодішнього президента Віктора Януковича і його соратників. Кульмінацією подій стало масове протистояння на Майдані у Києві 18-20 лютого 2014 р., внаслідок якого було вбито 107 протестувальників та 13 міліціонерів.

ГПУ оголосила підозри щодо причетності до вбивств на Майдані 66 особам, 46 з яких перебувають у розшуку. Здебільшого звинувачення у розстрілах висунуто співробітникам розформованого нині спецпідрозділу МВС "Беркут".

Окрім того, підозри в організації злочинів висунуто Януковичу, його старшому сину Олександру, екс-прем`єру Миколі Азарову, екс-голові МВС Віталію Захарченку, екс-генпрокурору Віктору Пшонці та його синові Артему, екс-голові АП Андрію Клюєву, колишньому заступнику міністра внутрішніх справ Віктору Ратушняку, колишньому першому віцепрем`єру Сергію Арбузову, екс-міністр доходів і зборів Олександру Клименку, екс-міністрові енергетики Едуарду Ставицькому, екс-міністру освіти Дмитру Табачнику, олігарху Сергію Курченку. Більшість з них нині переховується в Росії.

Сукупно у всіх містах України розслідується більше 4,7 тис. злочинів проти учасників Революції Гідності.

Читайте також

До Дня Героїв Небесної Сотні у Києві виплатять матеріальну допомогу. Хто отримає

Справи Майдану: Верховний Суд скасував виправдувальний вирок ексберкутівцю

На початок