Родина Комарницьких 11 місяців живуть у підвалі у Чорнобаївці. Спочатку окупація, тепер постійні обстріли російських військових. Навіть Новий рік святкували в підвалі. Ірина Комарницька розповіла Суспільному свою історію.
Сходами в підвал Ірина Комарницька спускається щодня по кілька разів і так 11 місяців. Цей підвал став її прихистком та домівкою. Тут, говорить жінка, почуваються більш-менш безпечно. Сховище облаштовували за всіма правилами.
"У нас є другий вихід, драбина, люк. Якщо засипле, можемо з іншої сторони вибратись", — розповіла Ірина.

У підвалі обладнали спальні місця, а головне подбали про опалення. Топлять буржуйкою.
"До зими готувались, буржуйку зробили по сьогодні топимо", — говорить Ірина.
Окрім продуктів, води та інших необхідних для життя речей у підвалі є і аптечка. В ній є перев'язочні, антибіотики, бинти, жгут, все що треба і в уколах.
Нині тут мешкає дев'ятеро людей. На початку повномасштабного вторгнення їх було 19, наймолодшому хлопчику – 9 років.
Ліза перераховує усю свою родину, яка нині живе тут. Дівчинка зараховує до неї і сусідів. Говорить за цей час вони стали однією родиною.
"Я, мій молодший брат, бабуся, дідусь, батьки, сусіди, тьотя Іра, всі разом, за цей період навіть з сусідами здружились стали однією сім’єю", – говорить Ліза.
Ліза та Єгор в окупації у Чорнобаївці прожили 5 місяців, потім виїхали в Одесу, а після звільнення Херсона – повернулись. До життя у підвалі трохи призвичаїлись, щоправда, під час обстрілів страшно буває і тут, каже Єгор.
Усі разом у цьому підвалі вони зустрічали Новий рік. Готували і прикрашали тимчасове помешкання. На стелі і досі – новорічний декор.
"Навіть святкували новий рік все робили, щоб відчувалось, що є свято", — розповідає Ірина.

Ірина вважає, за ці 11 місяців прожили ціле життя. Найстрашнішими були 9 місяців окупації.
"Це дуже страшно, люди, які не прожили в окупації, вони цього не розуміють. Саме страшне, коли ти хочеш вийти на вулицю, поспілкуватись, а цього не було в нас. Можуть нас і розстріляти. Ми ж не знаємо їхню думку. Ми боялися", — говорить Ірина.
Всі місяці свого життя у підвалі жінка намагалась фільмувати.
"Це все зберігається, це наша уже історія буде, як пройшло наше тяжке життя за 9 місяців", — говорить жінка.
Пропри все чорнобаївці, які змушені жити у підвалі, вірять, що скоро і вони, і решта українців зможуть повернутись до звичного, мирного життя.
Що відомо
- Під час проведення стабілізаційних заходів у Чорнобаївській громаді працівники поліції виявили поховання двох людей, які загинули від російських обстрілів під час окупації регіону.
- 5 січня зранку російські військові обстріляли Чорнобаївку та Комишани на Херсонщині. Внаслідок обстрілів пошкоджені будинки, автомобілі, сільськогосподарські приміщення, лінії електропередач та газопровід.
Читайте також
"Українське радіо" транслюватимуть на Херсонщині через передавач зі збільшеною потужністю — Нацрада
Під постійними обстрілами, без світла і води: як живуть люди у селі Садове на Херсонщині
352 день війни: хроніка подій в Херсонській області
Читайте нас у Тelegram: Суспільне Херсон
Підписуйтесь на Суспільне Херсон у Viber