Пам'ятну дошку народному артистові України, головному диригенту-хормейстеру Черкаського народного хору Анатолієві Пашкевичу відкрили 11 лютого в обласній філармонії.
Керівництво та артисти філармонії у день народження народного артиста Анатолія Пашкевича побували на черкаському кладовищі та поклали квіти до його могили.
Після цього у філармонії відбулися урочистості з нагоди відкриття пам'ятної дошки. Черкаський народний хор та ансамбль “Росава” виконали кілька пісень, зокрема "Осипає цвіт калина", "Ой, ти ніченько", “Чебреці“, "Мамина вишня". Разом із колективами виступали заслужені артисти, солісти філармонії, донька композитора Оксана Пашкевич, яка є учасницею Черкаського хору.

Анатолія Пашкевича називали українцем із пісенною душею, що й нині надихає Черкаський народний хор під керівництвом Володимира Федаса та заслуженого артиста України Юрія Ільчука, розповіла ведуча Ольга Калина.

Присутні почули розповідь про Анатолія Пашкевича: він народився в селі Довбиш Баранівського району, що на Житомирщині, а його талант розвинувся на Черкащині. З раннього дитинства він захоплювався піснею та грою на музичних інструментах. Годинами міг займатися на гармонії, а згодом — на баяні та фортепіано.

На Черкащині Анатолій Пашкевич збирав, записував, аранжував народні пісні черкаського краю і відразу писав власні авторські твори для народного хору, розповів директор Черкаської філармонії Юрій Федоряка.
"У нас є велика місія і бажання, щоб найближчим часом була видана збірка всіх творів, написаних Анатолієм Максимовичем на Черкащині. А їх понад 80. Ми їх збираємо. Хочемо провести вечір його пам'яті, повноцінний концерт. Збираємо матеріали та хочемо реалізувати ідею з фольк-оперою «Блудний син», щоб симфонічний оркестр та Черкаський хор виконали. Але в нас не вистачає деяких партитур, які він, як творча особистість, порозкидав по Україні. Ми їх шукаємо на Волині, в Чернігові. Ці частини опери він то там писав і залишив, то там. Зберемо, зацифруємо та вчитимемо. Це плануємо на квітень. А влітку хочемо зробити фестиваль пам'яті Пашкевича. Це буде вперше. Зібрати всі колективи, які ним були створені та де він працював. Волинський народний хор, ансамбль «Дарничанка» Київської міської адміністрації, хор «Льонок» Житомирської філармонії, Чернігівський народний хор", — розповів Юрій Федоряка.

За часів Анатолія Пашкевича Черкаський народний хор був впізнаваним, адже його керівник започаткував вокальні традиції колективу та працював особисто з кожним артистом, розповіли ведучі. З того часу Черкаський народний хор виконав близько 80 авторських творів композитора на слова українських поетів Василя Симоненка, Дмитра Луценка, Тараса Шевченка, Миколи Негоди, Василя Гея, Йосипа Струцюка, Миколи Луківа, Леоніда Федорука, і ці композиції стали народними.


Ведуча Ольга Калина розповіла, що Анатолій Пашкевич у своїх авторських новелах писав: "Буває, мелодія з’являється одразу, а буває й навпаки. Дні й ночі – пошуки, пошуки, пошуки… Важко знайти музичні образи. Здається, ніби мелодія гарна, а не лежить до неї душа – і край. І буде безліч отих варіантів, і мине немало часу, аж доки не висловить свої почуття серце, а душа перетворить їх у мелодію. І тоді у надвечірню тишу злітає ширококрила пісня, що народжується, як дитина, щоб виростати й жити".

Присутні зібралися в кулуарі, що веде до робочого кабінету, в якому працював Анатолій Пашкевич. Донька композитора Оксана Пашкевич та начальник Управління культури й охорони культурної спадщини Черкаської ОДА Олександр Шабатін відкрили пам’ятну дошку під супровід пісні-візитівки Анатолія Пашкевича "Мамина вишня", яку виконали ансамбль "Росава" та солістки Катерина Овсієнко й Галина Боровицька.
"Анатолій Пашкевич, який пов’язав своє життя і творчість з нашою Черкащиною, зокрема і з найпотужнішим нині колективом – Черкаським народним хором – десятиліттями й нині своєю творчістю славить Україну й культуру в усьому світі. Приємно, що і зараз маємо змогу насолоджуватися творами у виконанні Черкаського народного хору, а ще – маємо нащадків, з якими спілкуємося та працюємо. Й особливо важливо, що сьогодні, в умовах війни, відомий творець, великий українець продовжує стверджувати українську культуру за межами нашої країни. Упевнений, що культурний фронт, який ми несемо, стане важливим внеском для нашої перемоги над ворогом. І вже невдовзі, у мирній Україні, ми продовжуватимемо насолоджуватися творчістю Анатолія Максимовича, — прокоментував Олександр Шабатін.



"Анатолієві Максимовичу мало б сьогодні виповнитися 85 років. Ми вирішили його так пом'янути. Сьогодні були на кладовищі, вклонилися, поклали квіти, згадали його у філармонії. Його твори продовжують жити. У нас буде вечір пам'яті, вся програма пісень буде на музику Анатолія Пашкевича", — прокоментувала донька Анатолія Максимовича пані Оксана.

Дошка розташована біля робочого кабінету, в якому працював головний диригент-хормейстер Черкаського народного хору Анатолій Пашкевич. Кабінет нині надали ансамблю "Росава".



Анатолій Пашкевич працював у філармонії з перервою в кілька років. У цьому кабінеті минали його робочі будні.
"Анатолій Максимович вперше працював у філармонії в юному віці. Коли він прийшов на роботу, це були 1965 – 1973 роки. А потім він поїхав на Волинь, у Луцьк, і там створив Волинський народний хор. До речі, нині ним керує черкащанин Олександр Стадник (молодший). Бо Олександр Стадник (старший), який був керівником Черкаського хору, нині в Руській Поляні керує колективом. Після того Анатолій Пашкевич поїхав у Житомир, працював у «Льонку», і в київському колективі «Дарничанка», і в Чернігівській філармонії керував Чернігівським хором. Але він хворів і повернувся на Черкащину, у філармонію. На той час був інший керівник. Але без його таланту і творчості не можна було обійтися, тому його знов взяли на роботу, в 90-их роках, вже хормейстером Черкаського народного хору. І він тут був до кінця свого життя", — розповів Юрій Федоряка.
У моменти натхнення Анатолія Пашкевича зупинити не можна було, він писав і писав, розповів адміністратор філармонії, заслужений артист України Віталій Дука.
"За ніч він міг написати хоровий твір, коли в нього було натхнення. А тоді міг о третій годині ночі телефонувати поетам і розповідати. Він розповідав, як писав «Степом, степом». Фактично всю «рибу» він сам написав. І слова також він написав сам. Але він відчував, що поет і композитор не можуть бути в одній особі, тоді таке не проходило, і він долучав відомих поетів. Тому коли була написана «риба», Анатолій Максимович звернувся до черкаського поета Миколи Негоди. Негода трішки підправив текст", — розповів Віталій Дука.

Пан Віталій і сам звертався до композитора, аби той написав музику до вірша.
"Якось я звернувся до Анатолія Пашкевича, за якийсь час перед його ювілеєм. Тоді я виконував пісні на слова Миколи Луківа, і був у поета вірш «Палю себе на тихому вогні...». Я йому приніс цей вірш і запропонував написати музику, а я заспівав би пісню. Довго не було, десь із місяць. А тоді він приніс свій рукопис і подарував мені музику до цього вірша. На його ювілей я виконав цю пісню", — розповів Віталій Дука.
Урочистості з нагоди вшанування пам'яті митця ведуча Вероніка Косенко закінчила словами Анатолія Пашкевича: "Україна – це наші радощі й біди. Україна — це наші батьки. Україну я бачу в наших дітях. Будьте мудрі, не забувайте, чиї ви діти й чийого ви роду”.
Що відомо
- Народний артист Анатолій Пашкевич народився 11 лютого 1938 року на Житомирщині.
- Намагався вступити до Київського музичного училища імені Глієра, але не вступив. Втім навчався на всесоюзних курсах підготовки керівників художньої самодіяльності, які відкрилися при Новоград-Волинському будинку культури.
- Згодом одночасно зі службою в армії навчався на заочних музичних курсах при всесоюзному будинку народної творчості.
- Після закінчення строкової служби Пашкевича залишали баяністом у матроському ансамблі, але він повернувся в Баранівку, організував там вокальний ансамбль, самодіяльний хор, здобував перемоги на численних олімпіадах та оглядах.
- На одному з оглядів у Києві український композитор і хоровий диригент Григорій Верьовка поцінував творчі здібності й талант молодого керівника ансамблю. Через кілька років ансамбль здобув звання народного.
- Анатолій Пашкевич у різні роки очолював Черкаський, Волинський та Чернігівський народні хори.
- Він був композитором, хоровим диригентом-хормейстером, протягом 1965 -1973 років працював художнім керівником Черкаського народного хору. Анатолій Пашкевич — кавалер ордена за заслуги III ступеня, почесний громадянин Черкас, народний артист України.
Читайте нас у Telegram: головні новини Черкащини та України
Дивіться нас на YouTube: найцікавіші новини Черкащини та України