Що робити, якщо людина не пам'ятає, коли востаннє робила щеплення від інфекційних хвороб. Пояснюємо

Що робити, якщо людина не пам'ятає, коли востаннє робила щеплення від інфекційних хвороб. Пояснюємо

Що робити, якщо людина не пам'ятає, коли востаннє робила щеплення від інфекційних хвороб. Пояснюємо
ФОТО: gettyimages (Фото ілюстративне)

Інфекційні хвороби небезпечні своїми ускладненнями, що можуть призвести до інвалідності, а деякі — навіть до смерті. Від них можна захиститися за допомогою імунізаціїІмунізація — це процес, завдяки якому людина набуває імунітет, або стає несприйнятливою до інфекційної хвороби, і який зазвичай здійснюється шляхом введення вакцини., передаються від інфікованої особи до здорової, як правило, повітряно-крапельним шляхом.

Чи можна надлишково вакцинуватись та що робити, якщо людина не пам'ятає, коли востаннє робила щеплення від інфекційних хвороб — читайте далі.

До інфекцій, яким можна запобігти щепленнями, належать: кашлюк, дифтерія, правець, поліомієліт, кір, епідемічний паротит, краснуха, гепатит B, гемофільна інфекція, пневмококова інфекція, менінгококова інфекція, ротавірусна інфекція, вітряна віспа, гепатит A, папіломавірусна інфекція та інші.

Календар щеплень
Календар щеплень. ФОТО: Центр громадського здоров'я

За інформацією Центру громадського здоров'я МОЗ, обов’язкові щеплення роблять з першого дня життя:

 • щеплення проти гепатиту B роблять у пологовому будинку в першу добу після народження;
 • щеплення проти туберкульозу роблять на 3–5 добу життя дитини;
 • у два місяці дитина отримує друге щеплення проти гепатиту B;
 • у два місяці роблять першу вакцинацію проти кашлюка, дифтерії, правця, поліомієліту, Хіб-інфекції;
 • у чотири місяці роблять другу вакцинацію проти кашлюка, дифтерії, правця, поліомієліту, Хіб-інфекції;
 • у шість місяців роблять третю вакцинацію проти кашлюка, дифтерії, правця, поліомієліту, гепатиту B;
 • у 12 місяців роблять щеплення проти кору, паротиту, краснухи (перша доза) та ревакцинацію проти Хіб-інфекції;
 • у 18 місяців роблять першу планову ревакцинацію проти кашлюка, дифтерії, правця, поліомієліту;
 • у шість років роблять щеплення проти кору, паротиту, краснухи (друга доза) та ревакцинацію проти дифтерії, правця, поліомієліту;
 • у 14 років роблять ревакцинацію проти поліомієліту;
 • у 16 років роблять ревакцинацію проти дифтерії, правця;
 • надалі, з 26 років, кожні 10 років роблять ревакцинацію проти дифтерії, правця.

Щодо щеплень, які закладені в календарний план вакцинації населення, то їх після повномасштабного вторгнення РФ на територію України стало проводитись менше, говорить в ефірі Українського Радіо "Чернігівська хвиля" гендиректор Чернігівського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України Олександр Чепурний.

Олександр Чепурний
Олександр Чепурний. ФОТО: Суспільне Чернігів
"З початком війни у нас були проблеми. Перш за все через відключення світла в нас зіпсувались вакцини. Потім були проблеми з контингентом, який мав отримати ці щеплення. Зараз дуже важко верифікувати план цих профілактичних щеплень, бо велика кількість дітей та дорослих мігрували. Це дуже впливає на виконання цього плану щеплень".

Окрім обов'язкових щеплень, є рекомендовані, які бажано робити раз на десять років.

Перелік щеплень, які згідно з рекомендацією управління охорони здоров'я Чернігівської ОДА, бажано мати чи повторити усім:

 • Дифтерія та правець — раз на десять років, згідно з державним календарем, кожен може отримати вакцину в закладах, які працюють з Національною службою здоров’я України.
 • Кір, паротит та краснуха — ці інфекційні хвороби є актуальними передовсім для дітей та підлітків. Але якщо є залишкові дози вакцини, а людина не певна, що щеплена у дитинстві двічі, то краще вакцинуватись.
 • Гепатит A та В — вакцинація від цих хвороб є обов’язковою. Перший передається через забруднену воду та продукти, інший – через кров та біологічні рідини.
 • Вітряна віспаякщо людина не хворіла та не щеплена від цієї хвороби, лікарі радять почати курс вакцинації з двох доз саме зараз, адже це вкрай заразний вірус, який у дорослих часто має тяжкий перебіг.
 • Менінгококова інфекція — в Україні зареєстрована вакцина лише від половини розповсюджених штамів цієї хвороби, але принаймні від них лікарі радять захиститися. Якщо ж людина тимчасово живе за кордоном, є можливість зробити щеплення й від іншої половини.
 • Пневмококова інфекція – вона найчастіше викликає ускладнення різних ГРВІ та COVID, зокрема пневмонію, отити, бронхіти.

В управлінні охорони здоров'я стверджують, що надлишково вакцинуватися неможливо, тому навіть якщо людина повторить раніше зроблене щеплення, то цим вона лише підсилить свій захист від певних інфекційних хвороб.

Читайте також

"Гвардія наступу": які умови вступу, зарплата та бойові завдання чекають на охочих. Пояснюємо

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.

На початок