Письменниця та журналістка Марія Правда спільно з ілюстраторкою Анною Сурган створила дитячу книжку про те, те, як розповідати малечі про тяжкі захворювання та смерть. У основі книги – автобіографічна історія, пов'язана з хворобою матері авторки. Книга "Бабуся та рак" виходить у дитячому артвидавництві "Чорні вівці" у лютому цього року.
Суспільне Культура публікує ексклюзивні ілюстрації з книги, а також коментарі авторок про те, чому вони вирішили взятися за цю непросту тему та які слова і образи допомогли їм розказати про людську трагедію.

Марія Правда, письменниця:
Якщо ви чи ваші близькі боролися із онкологічним захворюванням, то знаєте, що це завжди про злети і падіння. Кілька місяців нестерпно, потім – трішки легше. Якщо пощастить, якщо організм "витягнув" – ремісія. Якщо ні – знову погіршення показників. Наша родина по суті жила від одного аналізу на онкомаркер до іншого. Бо кожного разу ми сподівалися, що хвороба нарешті відступила.
Тоді, у вересні 2020 року, настала четверта осінь, відколи моя мама почала боротьбу з раком. Це був важкий час, її стан не ставав кращим. Я не знала, як розрадити маму, як допомогти їй. Хотілося зробити щось більше, ніж завжди, дати їй наочний приклад того, що одужання – можливе. Одного вечора я подивилася на свою дворічну доньку і зрозуміла, що саме вона була найбільшим мотиватором для моєї мами. Так і народилася історія про Онуку, яка намагається відчепити від своєї Бабусі загадкового рака.

Моя книжка має щасливе завершення історії зі хворобою – саме такого я бажала своїй мамі. На жаль, у вересні минулого року моя мама померла.
Я переконана, що діти повинні бути повноцінними учасниками життя своїх дорослих, повинні бачити їх і в радості, і в печалі. На жаль, дорослі часто намагаються уникати "складних" тем у розмовах із дітьми: чи йдеться про хвороби, чи про смерть, чи про якісь інтимні речі. Проте важливо пам’ятати, що діти, навіть якщо не знають усієї правди, відчувають зміни. І наше завдання як чуйних дорослих – бути чесними та розповідати про важливе, навіть якщо це те, що завдає нам болю. Головне – обрати потрібні слова, які не відштовхнуть чи налякають, а дозволять дитині трішки більше зрозуміти, яким є життя.

Анна Сурган, ілюстраторка:
Коли я починала створювати ескізи і перші ілюстрації, то мала багато розмов про доцільність дитячої книги на таку тему. Мене питали: "Навіщо про це говорити дітям? Навіщо їм у такому віці про це взагалі знати?".
На жаль, ми живемо у світі, де стаються речі, яких ми не хотіли. І багато сімей стикаються з ситуацією, яку не завжди знаєш як пояснити діткам. Те, про що ми уникаємо говорити, лякає значно більше, ніж якщо про це розповісти як воно є. І це для мене відповідь на питання "навіщо це?".

Я впевнена в тому, що ця книга потрібна для того, щоб батьки могли поговорити з дітьми на тему такої хвороби, як рак, але при цій розмові це не буде асоціацією для дитини з чимось страшним, невідомим. У батьків буде в руках книжечка з світлими і щасливими ілюстраціями, на прикладі яких мама чи тато зможуть розказати дитині, який то насправді був рак, що вчепився в бабусю. Саме тому для мене було особливо важливо, щоб ілюстрації були якомога більш щасливими. У книзі багато обіймів, дотиків, багато ніжності, домашнього затишку, світла і тепла. Я уявила собі цю бабусю, її доньку і маленьку онуку. Вона вивчає природу, її улюблений колір – жовтий, у неї є затишний дім. І в книзі кольори поступово стають спочатку темнішими і темнішими, а потім все світлішими – там, де бабуся починає виліковуватися, а квіти з сухих стають живими. І всюди є світло, бо для мене світло – це справжня магія.

Марія Правда – журналістка, книжкова блогерка, комунікаційниця. Мама чотирирічки. У своїх творах для дітей намагається говорити про складні соціальні та історичні теми, зокрема ставлення до тварин, хворобу близьких, смерть тощо.
Анна Сурган – художниця та ілюстраторка. Говорить, що книжкова ілюстрація допомагає їй реалізувати власні мрії.

Книжку "Бабуся та рак" було реалізовано у межах краудфандингової компанії на платформі "Спільнокошт", де проєкт зібрав на третину більше від потрібної суми.
Видавництво "Чорні вівці" засноване Святославом Померанцевим, Василем Дроняком та Христею Венгринюк у 2015 році в Чернівцях, основною спеціалізацією є українська та закордонна дитяча література.
Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube
Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected] Ваші історії важливі для нас!