Працюють в куртках та виїздять до пацієнтів. В амбулаторії на Буковині два місяці немає світла

Працюють в куртках та виїздять до пацієнтів. В амбулаторії на Буковині два місяці немає світла

Працюють в куртках та виїздять до пацієнтів. В амбулаторії на Буковині два місяці немає світла
Суспільне Чернівці

В амбулаторії села Кострижівка два місяці немає світла. Його відімкнули через борги. Приміщення закладу обігрівали електроприладами. Нині лікарі працюють у верхньому одязі та оглядають пацієнтів вдома. Суспільне Чернівці розповідає, як працюють медики та що кажуть про цю ситуацію депутати та керівництво селищної ради.

"Мусимо їхати у сусідні лікарні"

Жителька Кострижівки Людмила Соломон часто звертається до медиків амбулаторії. Каже, через відсутність світла в закладі, була змушена їхати на обстеження у Заліщики.

"Звернулася у грудні. Мене серце схопило, то хотіла кардіограму зробити. Роздягнутися неможливо. Температура мінусова – як можливо так приймати своїх пацієнтів?", – каже Людмила.

Також жінка розповідає, що не могла обстежитися у травматолога, бо не мала направлення. Через відсутність світла сімейний лікар не міг його надати.

"Я їхала в іншу лікарню 40 кілометрів – туди й назад. А у мене пенсія", – каже Людмила.

Сімейна лікарка Оксана Ткачук розповідає, що коли в закладі було тепло, пацієнти могли прийти в амбулаторію та роздягнутися. Нині лікарі працюють у куртках, а при температурі, яка зараз в амбулаторії, не працює обладнання.

"Беремо кардіограф у машину та їдемо до людей. При двох-трьох градусах тепла наш кардіограф, глюкометри та навіть пульсометри не хочуть показувати правильні дані", – каже лікарка.

За її словами, через відсутність умов в амбулаторії за перший місяць року не прищепили жодної дитини. Вакцинують тільки дорослих.

"Верхній одяг взагалі не знімаємо – як приходимо на роботу, так і йдемо, бо роздягнутися неможливо. Ми вже не знаємо, коли вдягали медичні халати, щоб виглядати як медики. Застуджуємось, бо ми перемерзаємо", – розповідає медсестра Кострижівської амбулаторії Надія.

"Це борги не тільки медиків"

Електропостачання в амбулаторії вимкнули 6 грудня через заборгованість за несплату за використану енергію. Сума боргу накопичилася за два роки. Вона становить приблизно 430 тисяч гривень на все приміщення. Втім також мають до ста тисяч боргу за послуги водопостачання та водовідведення, каже депутат громади Богдан Ткачук.

За його словами, борги накопичилися не тільки через роботу амбулаторії, бо у чотириповерховій будівлі працюють п'ять організацій, які займають приміщення.

"Наприклад, на третьому та четвертому поверхах зараз ремонт. Там мають тимчасово розміщувати переселенців. Виконком дав на це дозвіл, втім рішення сесії про це не було. Компанія, яка проводить ремонт, споживає 6500 кіловатів електроенергії в місяць. Ця сума йде до загального боргу амбулаторії", – каже Ткачук.

У будівлі також працює підрозділ екстреної медичної допомоги. Втім, за словами Ткачука, селищна рада немає з ними угоди про сплату комунальних послуг та повернення податку на працівників до бюджету.

"За два роки, відколи цю будівлю передали від районної ради на баланс Кострижівської ради, жоден документ не був прийнятий нотаріально та в правовому полі. Ні по лічильнику, ні по всьому приміщенню", – каже депутат.

Також розповідає, що депутатів не попередили про вимкнення світла у закладі.

"У нас була сесія з ініціативи депутатів, щоб надати приміщення всієї лікарні на баланс управління житлово-комунального господарства, але орган влади неправильно сформулював проєкт рішення. Тому депутати його не прийняли", – розповідає Ткачук.

"Щоб погасити борг – потрібен тендер"

Щоб погасити борг, потрібно було передати на баланс точку обліку електроенергії, та знайти гроші в бюджеті. Спочатку гроші для погашення боргу планували перерахувати Вікнянському центру первинної допомоги, каже голова громади Віталій Берковський. Втім центр відмовився взяти на свій баланс точку обліку електроенергії.

"Впродовж року точка обліку електричної енергії не була ні за ким закріплена. Раніше вона була закріплена у договорі з районною лікарнею. Коли відділення закрилося, точку нікому не передали. Селищна рада як власник приміщення не могла сплачувати за електроенергію, бо немає такої функції – немає медустанови", – каже Берковський.

У січні депутати ухвалили рішення про передачу точки обліку електроенергії з балансу селищної ради на баланс управління ЖКГ. Без цього місцевий РЕМ не міг надати дозвіл на підключення світла в амбулаторії. Втім, щоб погасити борг на таку суму, потрібно провести тендер.

За словами Берковського, передати приміщення амбулаторії та точку обліку управлінню ЖКГ намагалися двічі. Рішення прийняли лише на початку цього року, бо "депутати саботували рішення".

"На цей рік ми заклали у бюджеті 500 тисяч гривень на погашення боргу та ще 100 тисяч на поточні витрати з електроенергії. Зараз нам треба робити зміни у бюджеті й переказати закладені гроші на баланс управління", – розповідає Берковський.

У громаді мають оголосити тендер на закупівлю електричної енергії. Це також потрібно, щоб слідкувати за використанням грошей управлінням ЖКГ. Наразі для цього готують документи. Берковський каже, що домовилися з РЕМом – вони дадуть світло в амбулаторію, коли оголосять торги, а не чекатимуть завершення закупівлі.

Читайте також

У Чернівцях відремонтували амбулаторію за понад 1 мільйон гривень

У Чернівцях в медзакладі встановили сонячну станцію — так можуть працювати під час відімкнень світла

У Чернівцях три медзаклади об'єднають в один: навіщо це потрібно і що кажуть керівники лікарень

На початок