Всесвітній день хіджабу. Історія мусульманки, яка вимушено евакуювалась до Чернівців

Всесвітній день хіджабу. Історія мусульманки, яка вимушено евакуювалась до Чернівців

Всесвітній день хіджабу. Історія мусульманки, яка вимушено евакуювалась до Чернівців
На фото Ніяра Мамутова . Джерело: Марія Ігнатюк/Суспільне Чернівці

Ніяра Мамутова очолює Лігу мусульманок України. Жінка — кримська татарка з Сімферополя. Через війну у 2014 році переїхала з сім'єю до Запоріжжя, після початку повномасштабного вторгнення евакуювалась до Чернівців. Тут навчає жінок та дітей ісламу. До Всесвітнього дня хіджабу поспілкувались з жінкою, через що мусульманки зазнають утисків та навіщо відзначають цей день.

"Я не бачила різниці між Мухаммедом пророком і Мухаммедом Алі боксером"

У коледжі Ніяра Мамутова була єдиною мусульманкою у групі. Жінка розповідає, що її часто запитували: "Як у вас в ісламі...?". Втім, тоді вона не була релігійною та майже нічого не знала про цю віру. Під час того, як у коледжі почали вивчати християнство, індуїзм та інші релігії, почала дізнаватись й більше про іслам.

"Родина у мене була не релігійна, ми жили, як і всі радянські люди. У 21 рік вирішила сповідувати іслам. Відтоді долучилась до ісламського центру у Сімферополі, тоді це була "Громадська жіноча організація "НУР"", — розповідає Мамутова.

"Я приходила, на мене дивились і казали: "Ні".

Вперше з утисками суспільства жінка зіткнулась в Криму. Як закінчила коледж, вирішила влаштуватись вчителем англійської мови. У місцевій школі її запитали, чи буде працювати без хіджабу, вона відмовила. Розповідає, через це багато мусульманок працює онлайн.

Всесвітній день хіджабу відзначають на початку лютого. За словами Ніяри, у такий спосіб люди можуть висловити свою підтримку мусульманкам.

"Цей день започаткувала дівчина з Бангладешу, яка зіштовхнулась з нерозумінням, насмішками через те, що носила хіджаб. Вона придумала таку акцію, аби інші жінки у цей день одягали хустку, тим самим допомагали мусульманкам боротись з дискримінацією", — розповідає Мамутова.

"Мені Україна дуже подобається тим, що ми можемо виборювати свої права"

Раніше мусульманки в Україні не могли фотографуватись для документів у хіджабі. Його просили знімати. Приблизно п'ять років тому, завдяки роботі громадських організацій, отримали таке право.

Організація "Ліга мусульманок України", яку очолює Ніяра Мамутова, об'єднує 10 мусульманських спільнот по всій країні. Вони є у таких містах, як Київ, Львів, Вінниця та інші.

"Перші наші центри з'явилися через бажання мусульманок отримати більше знань про іслам. Раніше було дуже мало книг про це. Потім ми уже почали долучатися до різних місцевих заходів, садили дерева разом", — розповідає Мамутова.

У Чернівцях в ісламському центрі жінка проводить заняття для дітей та жінок, де розповідає про іслам та вчить читати Коран арабською.

Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини

На початок