Люди йдуть до бібліотеки навіть під обстрілами: як працює єдина в Херсоні книгозбірня

Люди йдуть до бібліотеки навіть під обстрілами: як працює єдина в Херсоні книгозбірня

Ексклюзивно
Люди йдуть до бібліотеки навіть під обстрілами: як працює єдина в Херсоні книгозбірня
Херсон. Люди прийшли за книжками до єдиної книгозбірні, яка відновила роботу в місті, 3 лютого 2023 року Фото: Суспільне Херсон

У Херсоні, у перший день 2023 року, відновила свою роботу центральна міська книгозбірня. В місті вона поки що одна. Як організували роботу та що читають херсонці – з’ясовували кореспонденти Суспільного.

Зранку пані Людмила йде до бібліотеки обміняти книжки. Цю книгозбірню відвідує майже десять років.Читання говорить жінка, допомагає відволікатись. Під час окупації в основному читала – іронічні детективи, зараз намагається частіше брати до рук книжки українських авторів.

"Люблю детективи, подобається українська авторка Люко Дашвар, Макс Кідрук дуже мені подобається", — каже Людмила Чернякова.

Анжела Савчук з донькою до бібліотеки прийшли вперше. Жінку цікавить переважно сучасна українська література. Улюблена книга, каже, допомогла вижити в окупації, і зараз – під час обстрілів. Для неї настільна література – Ліна Костенко з її творчістю.

Люди йдуть до бібліотеки навіть під обстрілами: як працює єдина в Херсоні книгозбірня
Херсон. Книжки на полицях єдиної книгозбірні, яка відновила роботу в місті, 3 лютого 2023 року Фото: Суспільне Херсон

Постійно відвідує центральну бібліотеку і херсонський поет Валерій Кулик. Це місце, говорить, для нього особливе — тут презентував багато своїх збірок. Сьогодні прийшов, щоб попрацювати над новою книгою, яку почав писати з перших днів повномасштабної війни.

"Висвітлює три періоди. Перший - до великого вторгнення, другий - окупація, бо довелось ці дні перебувати у Херсоні, і – перемога. В мене сонети присвячені переможному дню", — каже Валерій Кулик.

Люди йдуть до бібліотеки навіть під обстрілами: як працює єдина в Херсоні книгозбірня
Херсон. Жінка прийшла за книжками до єдиної книгозбірні, яка відновила роботу в місті, 3 лютого 2023 року Фото: Суспільне Херсон

Центральна бібліотека на сьогодні єдина, роботу якої вдалось відновити після звільнення Херсона. Через постійні обстріли працюють поки лише двічі на тиждень. У вівторок та п’ятницю з 9-ої до 13-ої. Подбали тут і про безпеку відвідувачів. Заступниця директорки каже, розмістили укриття — приміщення, де можна ховатись і побути поки ідуть обстріли.

Сьогодні до послуг читачів – усі фонди бібліотеки. Після звільнення вони поповнюються мало не щодня. Наприкінці грудня видання привезли члени українського ПЕН клубу. Передають до Херсона книжки й бібліотеки інших міст та звичайні українці. Наприклад, деякі були зібрані на Львівщині у рамках акції "Українська книга – українському Херсону".

"Книги от зовсім різні. І дитячі тут є книжки, і для дорослих, художня література і література для дітей", – заступниця директорки Херсонської централізованої бібліотечної системи Валентина Танчик.

Люди йдуть до бібліотеки навіть під обстрілами: як працює єдина в Херсоні книгозбірня
Херсон. Хол єдиної книгозбірні, яка відновила роботу в місті, 3 лютого 2023 року Фото: Суспільне Херсон

Херсонці зараз в основному читають художню літературу. Часто беруть детективи, багато хто – лише українською мовою, розповідає головна бібліотекарка Оксана Смішко. Щоправда, серед відвідувачів були й незвичні запити.

"Приходила жінка, сказала – дайте книгу по містиці, бо я до війни їх боялась читати, а зараз на фоні війни містика вже не така страшна", – каже Оксана Смішко.

Кількість відвідувачів в бібліотеці постійно зростає, говорять її працівники. Після відкриття повернулись не лише ті, хто ходив сюди роками, а й з’являються нові читачі, говорить заступниця директорки Валентина Танчик.

"Кожен день люди із задоволенням приходять, дякують що відкрились. Попри обстріли, люди йдуть і читають — це психологічне розвантаження", – говорить Валентина Танчик.

Як тільки дозволить безпекова ситуація, бібліотека повернеться до звичного графіку роботи з одним вихідним. Також поступово у місті збираються відкрити бібліотеки у мікрорайонах — Таврійському, Шуменському та ХБК, розповіла Валентина Танчик.

Читайте також

Картини двох художниць з Нової Каховки, які переїхали у Франківськ, експонуватимуть на міжнародній виставці у Лондоні

"Незламна Херсонщина": театр обрав переможців конкурсу віршів про війну

345 день війни: хроніка подій в Херсонській області

Читайте нас у Тelegram: Суспільне Херсон

Підписуйтесь на Суспільне Херсон у Viber

На початок