Відходи з РАЕС везтимуть у зону відчуження. Що це означає

Відходи з РАЕС везтимуть у зону відчуження. Що це означає

Відходи з РАЕС везтимуть у зону відчуження. Що це означає фото: сайт РАЕС

Відходи з Рівненської АЕС будуть захоронені у зоні відчуження ЧАЕС і це не становитиме жодної загрози довкіллю. Про це інформують на сайті РАЕС. Йдеться про вивезення у Чорнобиль щонайменше 200 контейнерів.

За 300 років майже всі відходи за радіоактивністю не відрізнятимуться від звичайного ґрунту, стверджують атомники. Суспільне звернулось за коментарем у "Екоклуб". Там кажуть, що з новими підходами тепер відходи не відправлятимуть у Росію, як це було раніше.

Рівненська АЕС – єдина в країні, яка вже має комплекс переробки радіоактивних відходів. Принцип такий: відходи цементують в шарі спеціального бетону, потім поміщають у спеціальний захисний контейнер, таким чином створюючи кількашаровий захист, – зазначають на сайті "атомки".

"Введення у 2018 році комплексу в експлуатацію дозволило розпочати переробку накопичених твердих радіоактивних відходів РАЕС для переведення їх у форму, придатну для передачі на захоронення. Напрацьовано вже більше 200 контейнерів з низькоактивними відходами", – йдеться в інформації на сайті атомної станції.

Є на РАЕС і 739 контейнерів з відходами низької й середньої активності. Їх до 2002 року робили на установці бітумування рідких радіоактивних відходів – теж єдиній в Україні, зазначає РАЕС.

– Якщо пояснювати вкрай спрощено, то взяли радіоактивні відходи і залили спеціальними речовинами, наприклад, бітумом. Ще зовсім нещодавно наші, в основному високорадіоактивні відходи, відправляли у Росію, там вилучали звідти потрібні умовно корисні речовини для виготовлення ядерної зброї. А все решту повертали в Україну. Зараз ми залишаємо ці всі відходи у себе, – коментує координаторка проектів ГО "Екоклуб" Ольга Лящук.

РАЕС везтиме відходи у Чорнобиль. Що кажуть екоактивісти

зліва – сховище із захисними бар'єрами у розрізі та ззовні справа – спеціальний захисний контейнер

Захороненням перероблених відходів атомок в країні займається держспецпідприємство "ЦППРВ". Його сховища – в зоні відчуження Чорнобильської АЕС, в комплексі виробництв "Вектор". За захоронення там відходів "Енергоатом" платить екологічний податок. З початку існування фонду – це 6 мільярдів гривень, повідомляє РАЕС.

– Що цікаво, у кінці 2019 року Рахункова палата оприлюднила аудит по діяльності комплексу. Так от, на сьогодні об'ємів для захоронення відходів на "Векторі" недостатньо і, відповідно, він не вирішує проблему зберігання всіх наявних в Україні відходів. Потрібно будувати нові сховища, – акцентує Ольга Лящук.

Радіоактивні відходи за час їх зберігання у проєктних сховищах втратили активність в 2-3 рази, стверджують на РАЕС. Через розпад радіонуклідів активність, наприклад, цезію-137 знизилася удвічі, а кобальту-60 – в 30 разів.

"Через 300 років 90% радіоактивних відходів Рівненської АЕС перейдуть у безпечний стан і за радіоактивністю не відрізнятимуться від звичайного ґрунту в природі", – йдеться у тексті від РАЕС.

– "Вектор" розрахований поки на 100 років і розраховувати, що буде з відходами через 300 років – це абсолютна теоретика. Це – тимчасове вирішення проблеми й нашим нащадкам треба буде думати, що робити з відходами, які ми спродукували, – каже координаторка проектів "Екоклубу".

За цей час потрібно зробити все можливе, аби відходи не потрапили у природу, – пояснює Ольга Лящук. Протягом 100 років мають періодично перевіряти, чи цілі бочки. І якщо сталася руйнація – речовини треба знову безпечно перезахоронити.

– Отак оптимістично стверджувати, що 300 років за ними хтось буде доглядати і це прекрасно, і що відходів дуже мало й тому це не проблема – не можна. В загальному, у світі з ними так і поводяться: намагаються зменшити їх об'єм і десь захоронити. Але захоронити безпечно, на сотні років – цього ще жодна країна не досягла. Все, про що ми говоримо – так зване "відкладене рішення" на 50-100 років. Ми просто перекладаємо його на плечі тих, хто народиться далі, – каже Ольга Лящук.

Головне завдання сховищ, інформує РАЕС – безпечно ізолювати відходи на час їх повного розпаду. Для цього є всі необхідні технічні рішення, обладнання й технології. Тому радіоактивні відходи – не проблема для ядерної галузі.

На РАЕС певні, що 97% радіоактивних відходів небезпечні лише протягом декількох десятків років. І тільки близько 3% – потребують ізоляції на тисячі років в спеціальних геологічних сховищах.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди