Буковинську тайстру визнали надбанням культурної спадщини України: що дає цей статус

Буковинську тайстру визнали надбанням культурної спадщини України: що дає цей статус

Буковинську тайстру визнали надбанням культурної спадщини України: що дає цей статус
Фото: Суспільне Чернівці

Буковинська тайстра увійшла до переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України. Це один з найвпізнаваніших атрибутів традиційного костюма буковинців. Цей статус передбачає охорону елементу, підтримку та промоцію носіїв практики для збереження традиції. Також сприяє брендуванню краю.

Про це у коментарі Суспільному розповіла завідувачка відділу дослідження та популяризації традиційної культури Буковинського центру культури й мистецтв Іванна Стеф’юк.

За її словами, до реєстру нематеріальної культурної спадщини вносять елементи, що мають носіїв традиції, які можуть її продовжити. Зокрема, у селі Нагоряни Дністровського району тайстри тче килимарка Вікторія Китайгородська. Вона має музей-садибу ткацтва. Свої знання передала доньці, яка також має свою колекцію.

Також, за словами Стеф'юк, у Чернівецькій області є тайстри-рекордсменки. Найменші тайстри – розміром з наперсток, виготовила у техніці мікроткацтва майстриня Олена Ясінська. Найбільшу тайстру – майже в людський ріст виготовила ткаля з Вижниці Оксана Петращук-Гинга. Вона експонується у центрі культури й мистецтв.

Що відомо

  • У січні 2022 року Мінкульт вніс буковинську тайстру до реєстру елементів нематеріальної культурної спадщини України.
  • У 2019 році буковинську тайстру внесли до переліку елементів обласної нематеріальної спадщини.
  • У 2019 році ГО "Вишиваний дивотвір" спільно з Буковинським центром культури та мистецтв втілювали проєкт "Школа буковинської тайстри". За словами Іванни Стеф'юк, тоді навчали людей, які раніше цим не займалися, ткати тайстри. Тепер вони навчають інших. Так зберігають традиції.

Читайте також

Гуцульське бондарство визнали надбанням культурної спадщини України – історія майстра з Буковини

Тче традиційні буковинські тайстри. Історія майстрині Орисі Шпаюк

На початок