Директор музею Гончара: "Я втягнутий у політичну складову". СУСПІЛЬНЕ | ІНТЕРВ'Ю

Директор музею Гончара: "Я втягнутий у політичну складову". СУСПІЛЬНЕ | ІНТЕРВ'Ю

Директор музею Гончара: "Я втягнутий у політичну складову". СУСПІЛЬНЕ | ІНТЕРВ'Ю Пресслужба музею Івана Гончара

Днями в Україні розгорівся черговий медійний скандал. На 26 травня ДБР викликало на допит експрезидента Петра Порошенка, але той, замість візиту до правоохоронців, влаштував виставку власних картин у музеї Гончара в Києві. Слідчі, намагаючись потрапити до музею, зламали двері, але повістку Порошенку так і не вручили. Суспільне дізналося про подробиці інциденту у директора музею Петра Гончара. Інтерв'ю Лук'яна Галкіна.

Коли у музейному плані з'явилася виставка приватної колекції Петра та Марини Порошенків?

Вона з'явилася спонтанно – плану не було у зв'язку з тим, що у нас затоплені приміщення. І у нас складався план відповідно того, коли будуть виділені кошти на ремонтні роботи. Тому ми чекали на рішення державної адміністрації про виділення коштів. Ми зробили одну виставку, а потім почався карантин – ми не думали, чи будемо робити інші. І тут прийшла пропозиція від Петра Порошенка зробити виставку з його приватної колекції. Це було для нас цікаво, така класика, що ми купились на це.

А коли ви отримали цю пропозицію?

Це було буквально 22 травня.

Музей Івана ГончараБогдан Пошивайло

Картини з колекції Порошенка у музеї Гончара

Активісти, культурні діячі і ЗМІ вже неодноразово назвали виставку таким собі політичним тролінгом.

Фактично вийшло так, що я вже потім дізнався, що є якесь розслідування щодо цих картин

Тобто ви не знали про розслідування, даючи дозвіл провести виставку?

Про все це я не знав. По-перше, під час карантину я був у селі, там взагалі зв'язку немає. Приїхав у неділю, до того (22 травня – ред.) представники Петра Олексійовича обговорювали можливість виставки з адміністрацією музею. Мене задовольнили ті твори, які вони назвали. Коли вже колекцію привезли, я роздивився. Звісно, вона не дуже креативна була, це зрозуміло. Але ж ми домовлялися робити презентацію після 10 червня. Уже потім він попросив провести презентацію колекції просто зараз.

Саме у вівторок?

Так.

А ви знали, що саме на вівторок запланований його допит у ДБР?

Не знав, чесно, не знав! Але якщо допит, то це вже його проблеми. А я розглядав його колекцію і домовлявся, щоб на її базі зробити виставку творів, пов'язаних з Україною. Для нас дуже важливо, щоб вони були якось причетні до України.

Там, наприклад, був Ілля Глазунов?

Ну, я його (Глазунова – ред.) взагалі не сприймаю, але це ж він (Петро Порошенко – ред.) виставив, він презентував власну колекцію. Не ми презентували, а він. А виставку ми готуємо. Ми будемо готувати на базі його колекції виставку: відберемо твори гідного рівня.

Тобто у вас не було можливості зробити кураторську роботу до преспоказу?

Та звичайно. Вони завезли у понеділок, самі там чіпляли бірки і таке інше.

Як ви можете прокоментувати заяву ДБР стосовно того, що співробітники музею перешкоджали слідчим діям?

Було таким чином. У мій кабінет прийшли представники ДБР, показали посвідчення і кажуть: відкрийте до огляду приміщення. І я кажу – на якій підставі? А вони кажуть, що у них така робота, що вони можуть до громадських будівель мати доступ. Я кажу, що якби це була просто будівля, було б зрозуміло. Тут колекція музею, за яку я відповідаю. Тим паче, у даному випадку тут знаходиться приватна колекція людини, з якою я уклав угоду на збереження. Кажу, що тільки з його дозволу я можу відкрити.

Директор музею Гончара: "Я втягнутий у політичну складову". СУСПІЛЬНЕ | ІНТЕРВ'ЮАнастасія Телікова

Петро Гончар у музеї

Я зателефонував представнику Петра Олексійовича, і він сказав: "Без нас не відкривайте". І я сказав, що мені заборонено відкривати. Якби було рішення суду, я б дозволив. І вони пішли. Я лишився в себе в кабінеті. Тут до мене прибігають через годину кажуть, що зламали двері у музей. Я вийшов, але мене туди не пустили. Я годину ходив, викликали поліцію, я написав заяву, що відкрили без мого дозволу приміщення музею. А потім вже в кінці мені дозволили зайти. А причиною, за словами співробітників ДБР, була... загроза збереженню колекції. Мій аргумент був такий, що це я б мав їх викликати. Вони сказали, що є загроза пошкодження творів мистецтва – і тому вони зламали двері. А потім я дізнаюся в адвоката, що вони кажуть, що це в них завжди так відбувається, коли не дають дозволу.

Музей Івана ГончараFacebook/Музей Івана Гончара

Музей Гончара

Співробітники ДБР вилучили митні декларації на картини. Вас повідомляли про це?

Так, вони мене запросили, склали акт.

Чи вважаєте ви ситуацію ознакою політичних переслідувань? Чи відчуваєте, що держава такими діями порушує свої зобов'язання щодо захисту культурних цінностей?

Я навіть не знаю, як це назвати. Можна було прийти, дати судове рішення, що треба відкрити з певних причин. А тут вони кажуть, що є загроза. Друге – зателефонувати власнику колекції і взяти дозвіл. Якщо вони цього не зробили, то тут вже якась брехня. Щось приховують. Як я можу дозволити зайти у приміщення, де зберігається така цінна колекція – тільки тому, що ви з ДБР? Тепер я втягнутий у політичну складову, яка тут чітко проглядається.

Категорії
ТеатрАрхітектураДизайнІнше