Реставрація, будівництво і викопана піч: як карантинить музей у Пересопниці. РЕПОРТАЖ

Реставрація, будівництво і викопана піч: як карантинить музей у Пересопниці. РЕПОРТАЖ

Реставрація, будівництво і викопана піч: як карантинить музей у Пересопниці. РЕПОРТАЖ

Карантин у культурно-археологічному комплексі "Пересопниця" використовують для науково-реставраційних робіт та будівництва. Відвідувачів тут не приймають ще з кінця березня. За цей час працівники розробили нові туристичні маршрути, за кресленнями 12-го століття спорудили точну копію садиби тодішнього заможного міщанина і несподівано відкопали з-під землі майже тисячолітню глиняну піч.

За словами директора "Пересопниці" Івана Солодухи, перед початком карантину в їх музей надійшли факсимільні копії одразу кількох рукописних видань, створених у різних містах Волині задовго до виходу Нобельського та Пересопницького Євангелій.

Карантин у Пересопниці

Ці експонати, каже директор, свідчать про те, що саме Волинь є батьківщиною українських рукописних книг.

Побачити ці видання можна буде, коли карантинні обмеження послаблять. Тоді ж таки для відвідувачів планують запустити кілька туристичних маршрутів.

Карантин у Пересопниці

– Напрацьовуємо маршрут, називається "Древніми городищами". Він буде починатися в Клевані, Білівське городище, яке ми бачимо звідси за два кілометри на північ. Завершуватися він буде в Пересопниці, – каже Іван Солодуха.

Карантин у Пересопниці

Директор "Пересопниці" Іван Солодуха

Інший маршрут буде піший і йтиме з Пересопниці на Білівське городище й назад.

Кожен з маршрутів, за словами пана Солодухи, завершуватиметься оглядинами точної копії помешкання заможного міщанина часів 12-го століття, створеного у Пересопниці саме під час цьогорічного карантину.

Карантин у Пересопниці

– Об'єкт був знайдений під час археологічної експедиції у 2019-му році, керівником якої був Олексій Войтюк. Ми його знайшли і вже за березень-квітень-травень, коли був карантин, всі працівники були задіяні для того, щоб реконструювати дану садибу, – розповів директор.

Карантин у Пересопниці

Впорядковуючи майбутню садибу заможного міщанина 12-го століття, працівники "Пересопниці" вирішили накопати для неї глини і несподівано наштовхнулися на об'єкт, що, за даними присутніх археологів, виявився однією з печей, які наші пращури будували для себе орієнтовно в Х-ХІ століттях.

Карантин у Пересопниці

– Для того, щоб замазати усі щілі між колодами і зробити піч в хаті, треба була глина. Глина треба була якісна. Що значить якісна? Щоб вона мала здатність до ліпкості. Ми вирішили зробити окремий невеличкий розкоп, для того, щоб дістати. Була викопана піч і там ще декілька матеріалів, – розповів Іван Солодуха.

Карантин у Пересопниці

Відреставрована садиба майже дев'ятсотлітньої давнини, на думку директора культурно-археолгічного центру "Пересопниця", має всі шанси перетворитися на одну з головних родзинок музею. Вже нині тут повністю завершили підземний і наземний поверхи, а також дві печі, збудованих за давньою традицією: з глини і лози.

Автор: Максим Коломис

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди