У Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту, 27 січня, в Луцьку біля меморіалу жертв фашистського геноциду вшанували пам’ять убитих євреїв. Тут, на місці їхнього розстрілу, загинуло 25 тисяч 658 людей – жителів обласного центру Волині та навколишніх сіл.
Суспільне поспілкувалося з лучанами, котрі поділилися історичними згадками про події 1942 року та спогадами, які залишилися від родичів та близьких людей.

У самому Луцьку вбили 18 тисяч євреїв. У 1942-му діяло два гетто, мешканці яких були знищені, – розповів Суспільному виконавчий директор Волинської релігійної громади прогресивного юдаїзму Сергій Швардовський.
"Одне було робітниче гетто, де були євреї тих специфічних професій, які були нагально потрібні для вермахту і для потреб міста. Друге гетто, найбільше, приблизно 18 тисяч осіб, там були просто люди. Велике гетто було винищене в кінці серпня 1942-го року", – сказав він.
Сергій Швардовський говорить: після цього відбулося ще декілька розстрілів – у вересні та грудні 1942-го, зокрема вбивали євреїв, які переховувалися, та тих, котрі працювали в робітничому гетто. Після Другої світової війни, про що свідчать архівні документи, юдеїв у місті залишилося 43.

Архівні документи, господарчі книги, тору 18 століття та видання ізраїльського національного меморіалу Яд Вашем, присвячені Волині та Луцьку, можна побачити в експозиції Волинського краєзнавчого музею.

Пам’ять про геноцид євреїв жива, – зазначила лучанка Іда Плотнікова. Каже: сьогодні її сусідка поділилася спогадами бабусі про масові розстріли 1942-го.
"Вона запитала, чи це на Цукровому? І розказала, що коли була дитиною, бабуся їй розповідала, що була підлітком і після розстрілу, в перших числах 1942-го року, вони бігали сюди. Ровів було багато, земля ворушилась і було дуже багато крові", – сказала жінка.

Зі слів Сергія Швардовського, під час Голокосту загинуло шість мільйонів євреїв. Вшанування їхньої пам’яті у Луцьку завершилось запалюванням шести лампадок – на знак кожного мільйона убитих, покладанням квітів та камінців, які за юдейською традицією, залишають на надгробках.
Читайте також: "16 місяців переховували єврейську родину: історія Праведників народів світу з Волині"
Термінові новини читайте в Telegram та Viber Суспільного Луцьк.