ЄСПЛ визнав, що Росія окупувала частину Донбасу з травня 2014 року: що відомо

ЄСПЛ визнав, що Росія окупувала частину Донбасу з травня 2014 року: що відомо

Справа "Україна та Нідерланди проти Росії" у ЄСПЛ перейшла до розгляду по суті
ЄСПЛ визнав, що Росія окупувала частину Донбасу з травня 2014 року. Європейський Суд з прав людини, ілюстративне фото: Getty Images

25 січня Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) у своєму рішенні у справі "Україна та Нідерланди проти Росії" встановив, що має право розглядати позов України до РФ щодо війни на Донбасі. ЄСПЛ почне розгляд справи по суті за кожною зі скарг і визначить, чи порушувала Росія права людини в Донецькій та Луганській областях, адже за рішенням суду, території на сході України були окуповані РФ з 11 травня 2014 року і щонайменше до 26 січня 2022 року. Більше про справу — у матеріалі Суспільного.

У рішенні у справі "України та Нідерландів проти Росії" Велика Палата Європейського Суду з прав людини визнала скарги частково прийнятними і переходить до розгляду справи по суті. У рішенні визнається, що території на сході України з 11 травня 2014 року і щонайменше до 26 січня 2022 року перебували у руках сепаратистів, під юрисдикцією Російської Федерації. До позову від України, щодо окупації Донеччини та Луганщини, в ЄСПЛ, у 2020 році, доєднали позов Нідерландів щодо збиття авіалайнера MH17.

Що це за справа?

Справа "Україна та Нідерланди проти Росії", в яку об'єднані скарги №№ 8019/16, 43800/14 і 28525/20 стосується війни, яка почалася навесні 2014 року на сходу України. Український уряд подавав скарги на порушення Європейської конвенції з прав людини сепаратистами та представниками російських збройних сил так званих "Донецької Народної Республіки" та "Луганської народної республіки",

Уряд Нідерландів, у свою чергу, скаржився в ЄСПЛ на те, що 17 липня 2014 року над територією сходу України було збито авіалайнер Малайзійських авіаліній MH17, в якому загинули 298 осіб, з 196 громадян Нідерландів.

Суд встановив, що держава-відповідач (РФ) мала значний вплив на військову стратегію, надавала зброю та техніку у значних масштабах з перших днів і протягом наступних місяців і років на території сходу України.

Суд ухвалив, що на стадії розгляду питання про прийнятність було представлено достатньо доказів і визнав більшість скарг уряду України прийнятними. Також було вставлено, що уряд Нідерландів надав достатньо доказів прийнятності своїх скарг, що стосуються збитого авіалайнера.

Ця справа стосується:

  • адміністративної практики порушень Росією прав людини на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей з 2014 року (заява № 8019/16);
  • викрадення та спроб незаконного вивезення дітей-сиріт з Донецької та Луганської областей на територію РФ (заява №43800/14).
  • збиття малайзійського “Боїнгу” рейсу МН17 у 2014 році над тимчасово окупованою територією Донецької області (заява №28525/20).

Про це йдеться на Facebook- сторінці Міністерства юстиції України:

Рішення ЄСПЛ щодо Криму

14 січня 20221 року ЄСПЛ визнав, що РФ несе відповідальність за дотримання прав людини в українському Криму, бо здійснювала фактичний контроль над півостровом ще від 27 лютого 2014 року. Суд визнав, що у позові України "було достатньо доказів порушення прав людини у Криму" за такими пунктами як жорстоке поводження і незаконні затримання; нав’язування російського громадянства жителям півострова; переслідування і залякування релігійних лідерів, які не належать до РПЦ, проведення обшуків у церквах і мечетях, конфіскація їхньої власності; припинення діяльності засобів масової інформації; заборона проведення публічних зібрань і проявів підтримки, а також залякування і затримання організаторів демонстрацій; примусове відчуження майна у цивільних осіб і приватних підприємств; утиск української мови в школах і переслідування україномовних дітей у школі; обмеження свободи пересування між Кримом і материковою Україною; порушення щодо кримських татар. Однак, ЄСПЛ вказав що деякі з пунктів не були доведені.

Ставлення РФ до рішень ЄСПЛ

Президент РФ Володимир Путін дозволив у Росії не виконувати рішення ЄСПЛ, підписавши відповідний закон. Йдеться про рішення ЄСПЛ, які були ухвалені після 16 березня 2022 року, тобто після виключення Росії з Ради Європи через повномасштабне вторгнення в Україну. У пояснювальній записці зазначається, що Генпрокуратура РФ може до 1 січня 2023 року виплачувати грошові компенсації за ухвалами ЄСПЛ, винесеними до 16 березня 2022 року, але тільки в російських рублях і на російські рахунки.

Читайте також:

Як волонтер зі Швейцарії допомагає плести маскувальні сітки у Чернівцях

Окупанти хочуть завезти на ЗАЕС ремонтників з Білорусі — Енергоатом

На початок