Вступ до вишів 2023: попередня модель, за якою абітурієнти з Полтавщини складатимуть іспити

Вступ до вишів 2023: попередня модель, за якою абітурієнти з Полтавщини складатимуть іспити

Вступ до вишів 2023: попередня модель, за якою абітурієнти з Полтавщини складатимуть іспити
Фото: Суспільне Полтава

Цього року для вступу до вищого навчального закладу абітурієнтам із Полтавщини та усієї України доведеться складати національний мультипредметний тест із трьох дисциплін. Таку модель вступу презентували під час брифінгу у Міносвіти. Як повідомила Суспільному відповідальна за проведення зовнішніх освітніх оцінювань на Полтавщині Наталія Барболіна, відповідний законопроєкт ще мають ухвалити.

Вероніка Таран – учениця полтавського наукового ліцею №3. Цього року вона закінчує 11 клас і готується вступати до університету.

"Я хочу вступати в КПІ (Київський політехнічний інститут – ред.) на кібербезпеку. Я буду складати українську мову, математику обов’язкові та англійську мову. Мені подобається IT-сфера, хочу пов’язати із цим своє життя. А кібербезпека мені здається новою галуззю і мені дуже цікаво", — каже учениця полтавського наукового ліцею №3 Вероніка Таран.

Вступ до вишів 2023: попередня модель, за якою абітурієнти з Полтавщини складатимуть іспити
Абітурієнти з Полтавщини складатимуть іспити. Фото: Суспільне Полтава

Готуватися до вступу допомагають учителі.

"У нас є предметно-профільне занурення, у якому беруть участь усі діти з п’ятого до 11-го класу. То 11-ті класи під час двотижневого предметно-профільного занурення займаються лише предметами, які винесені на мультипредметний тест. Тобто вони протягом двох тижнів готуються до математики, до української мови, англійської, історії", — говорить директорка полтавського наукового ліцею №3 Ірина Гринь.

"У школі проходять можна сказати додаткові предмети, заняття – це колоквіуми у нас називається. Щотижня у нас є по чотири таких предмети, тобто основні предмети ЗНО – історія, українська мова, математика, англійська", — каже учениця полтавського наукового ліцею №3 Вероніка Таран.

Цьогоріч попередньо запланували, що охочі вступити до вищого навчального закладу, як і минулого року складатимуть національний мультипредметний тест. Таке передбачено у законопроєкті, який ще мають ухвалити. YouTube/ MON Ukraine 20.01.2023 (з 18:23..) Про це 20 січня під час брифінгу щодо моделі вступної кампанії 2023-го року повідомив гендиректор директорату фахової передвищої, вищої освіти Міністерства освіти України Олег Шаров.

Вступ до вишів 2023: попередня модель, за якою абітурієнти з Полтавщини складатимуть іспити
Абітурієнти. Фото: Суспільне Полтава

"Після того, як підтриманий комітетом законопроєкт буде ухвалений Верховною Радою, тоді може бути затверджений порядок проведення національного мультипредметного тесту і порядок вступу до закладів вищої освіти", — каже відповідальна за проведення зовнішніх освітніх оцінювань на Полтавщині Наталія Барболіна.

Згідно з анонсованою моделлю вступу, одинадцятикласникам мають скасувати державну підсумкову атестацію. Натомість у червні складатимуть мультипредметний тест із трьох предметів. Однак, на відміну від 2022-го року, обов’язкових дисциплін буде дві – це українська мова та математика. Іще одну вступники зможуть обрати самостійно. А на виконання завдань замість 120 хвилин планують дати 180. На відміну від торішнього мультипредметного тесту, цього року мають запровадити мінімальний бал. Це не менше 10 відсотків від загальної кількості тестових балів.

"Анонсується, що, до прикладу, кількість тестових балів з української мови – 45. 10 відсотків від цієї загальної суми – п’ять. Тобто усі ті, хто набрали менше п’яти балів, сертифікат не отримують. А хто набрав п’ять і більше отримують сертифікат. І буде шкала від 100 до 200 балів", — додала відповідальна за проведення зовнішніх освітніх оцінювань на Полтавщині Наталія Барболіна.

Попередньо заплановано, що кожен із предметів матиме різний ваговий коефіцієнт при вступі.

"Додатком до порядку прийому буде табличка, у якій буде визначено вагові коефіцієнти. Якщо хтось складав українську мову, математику і біологію і бажає вступати на медичну якусь спеціальність, то ваговий коефіцієнт біології, можливо, буде вищий. Якщо ж із цими результатами учасник хоче вступати на якусь філологічну дисципліну, то, звісно, ваговий коефіцієнт біології порівняно з українською мовою буде менший", — каже відповідальна за проведення зовнішніх освітніх оцінювань на Полтавщині Наталія Барболіна.

Щодо вступників на магістратуру, то попередньо визначено, що усі вони складатимуть Єдиний вступний іспит, який поділений на дві частини: тест загальної навчальної компетентності і тест з іноземної мови. А для вступу, зокрема, на спеціальності «Соціальні та поведінкові науки», «Журналістика», «Право» та «Міжнародні відносини» потрібно скласти Єдине фахове вступне випробування.

Що відомо

  • 2022-го року через повномасштабну війну замість зовнішнього незалежного оцінювання вступники до університетів складали мультипредметний тест. Його розділили на три сесії. Подавати документи до вишів учасники могли після отримання результатів.

На початок