"Сумчанам можна поставити тверду четвірку": естонці про досвід Сум з оборони міста

"Сумчанам можна поставити тверду четвірку": естонці про досвід Сум з оборони міста

"Сумчанам можна поставити тверду четвірку": естонці про досвід Сум з оборони міста
Суми, 15 березня 2022 р. Фото: Ігор Стрельцов/ Суспільне Суми

Естонські фахівці з безпеки, які за місяць до повномасштабного російського вторгнення приїздили в Суми, щоб навчити містян оборонятися під час війни, проаналізували досвід Сумщини. Естонці говорять, що тепер самі вивчають досвід сумчан тримати оборону в оточеному ворогом місті.

Наприкінці січня 2022 року до Сум приїздила група естонських фахівців, які навчали містян як діяти у разі війни. Нині представники Естонії проаналізували дії мешканців області під час російського вторгнення. Дмитро Теперік – виконавчий директор Міжнародного центру оборони та безпеки, а також директор естонської програми "Стійка Україна" говорить: "Завдячуючи навичкам співробітництва, навичкам комунікації, міської солідарності всередині міста, в громадах, вони змогли впоратись або з тимчасовою окупацією, або з відбиттям агресора саме завдяки тому, що вони розуміли ризики, розуміли рівень загроз і, з іншого боку, вони змогли самоорганізуватись. Війна – найскладніша криза, на перших періодах війни, я вважаю, що сумчанам можна поставити по п’ятибальній шкалі тверду четвірку".

"Сумчанам можна поставити тверду четвірку": естонці про досвід Сум з оборони міста
Суспільне Суми

Вивчивши досвід Сум, говорить Дмитро Теперік, у своїй програмі вони стали більше приділяти уваги психологічним аспектам та питанням гуманітарної кризи. Маті Райдма – депутат парламенту Естонії, він є одним з авторів навчальної програми "Стійка Україна", розповів: "Довіра між різними секторами, які у нормальній ситуації можуть бути конкурентами або противниками, як то медіа, адміністрація, добровольці, люди в формі, це взаєморозуміння і довіра між ними відіграють ключову роль. І в цьому сенсі, на мій погляд, зі сторони, що в Сумах це вийшло".

Олег Покальчук – один з тренерів естонської програми, соціальний та військовий психолог, говорить про дії мешканців області у разі нових воєнних дій з боку Росії: "Де відсутня система, там з’являється багато полеглих героїв і це не правильно. Я б закликав до методичності, до раціональності, до заглядання трошки наперед. Тому що те, що ви показуєте публічно, які приготування, робить вас вразливими для противника".

Рік тому, на підсумковій пресконференції естонських фахівців заступник голови обласної адміністрації В'ячеслав Печененко сказав, що дає 200% на те, що російського вторгнення не буде. Наприкінці грудня минулого року на питання, чи не відчуває він моральної відповідальності за тих мешканців області, що йому тоді повірили і не вжили відповідних заходів, чиновник сказав: "На свій висновок як військового, я не бачив причин вторгнення, і це була стратегічна помилка росіян, що вони пішли широким фронтом, і, якщо ви пам’ятаєте, я сказав: якщо вони вторгнуться, то це буде початок розвалу Росії, і наступного року ви це побачите, що Росії в тому вигляді її вже не буде. — Так те, що ми не встановлювали габіони, не готувалися, не було блокпостів, це ми їх заманювали, це була наша стратегічна ідея? Не евакуювали мирне населення – жінок, дітей? — На той час передумов з військової сторони не було".

Що відомо

  • Суми стали першим містом, де провели навчання за програмою "Стійка Україна". Вперше в Україні естонські фахівці приїхали навчати об’єднуватися владу, військових та громадянське суспільство перед різними загрозами.
  • Перед тренінгом естонські фахівці у Сумському державному університеті замовили соціологічне дослідження настроїв сумчан. Згідно з дослідженням, кожен п’ятий житель міста – 20% готові брати участь у оборонних діях. 65% опитаних сумчан говорять про негативне ставлення до Росії, 55% покладають усю вину за агресію на північного сусіда.

Читайте також

Читайте Суспільне у Telegram

Долучайтесь до нашої спільноти у Viber

Підписуйтеся на наш Instagram

На початок